8 kasım 2016 amerika başkanlık seçimleri

abd’deki başkanlık seçimlerinde cumhuriyetçi parti’nin başkan adayı donald trump ile demokrat parti’nin başkan adayı hillary clinton arasında geçecek olan seçimdir. son anketlere göre clinton rakibinin 11 puan önündedir.11 puanlık farkın kapatılmasına imkansız gözü ile bakılmaktadır.
seçime 1 hafta kala arada 1 puan fark kalan seçimdir.
rte'nin her türlü alacağı seçimdir. dünya lideri demediler mi? iteleyelim gitsin işte.
adaletli bir sonuç çıkacağına inandığım seçimlerdir.
umarım trump alır. benim gönlüm trump'tan yana. çocuk satıcısından yana değil.
über senaryoların döndüğü bir kapışmaydı, sonucunu merak ettiğim bir seçim. hem amerikanın hemde dünyanın gidişatını bir anda saptırabilecek sonuçlarla karşılaşabiliriz. izleyenler varsa en son trump konuşmasını yaparken bir vatandaş ortamda silah olduğu haberini veriyor ve trump yaka paça bültenden uzaklaştırılıyor. yedik mi? hayır. ama trump'a 2 puan net garanti orası ayrı çünkü mağdur edebiyatı her zaman işe yarar. "bakın konuşmama bile izin vermiyorlar, şiddete maruz kalıyorum" senaryosunu sevdim. ama ve lakin kendisinin düşündüğünü sanmıyorum. çünkü "küresel ısınma yok ben soğuktan donuyorum" diyen birinin üretebileceği bir senaryo için çok başarılı.
peruklu amcamızın mature ablamıza yenileceği seçim.
bill clinton: usame bin ladin
george w. bush: saddam hüseyin
barack obama: bağdadi; henüz öldürülmedi fakat amerika tarafından küresel terörist ilan edildi. bu sonuçlara bakıldığında amerikanın başa geçen başkanının icraatı malumunuz ortadoğuya el atmak. trump gelirse türkiye nasıl etkilenir bekleyip görücez
george bush'tan sonra değişen güvenlik algılı dünya konjonktürü bildiğimiz üzere obama yani demokratlar ile revize edilmişti ancak sanıldığı gibi geçtiğimiz bu 8 yılda dış politikada pek barışçıl yollar izlenmedi. içte genişletilmiş insan hakları, dışta var olan statükonun korunması şeklinde bir politikaydı anlayacağınız. o nedenle bu seçimler farklı yönlere gidiş anlamında önemli. ya clinton ile var olan dış politika ilkeleri korunarak -belki biraz daha revize edilerek- devam edecek + iç politikada da obama'nın getirmiş olduğu azınlık, latin, siyahi, kadın hakları gibi konulara tekrar eğilinecek, ya da trump ile daha içe dönük, korumacı ve izole bir iç politika (kazanılmış hakların geri alınması da söz konusu) + kendine yeter bir dış politika anlayışı benimsenecek. her iki sonuçta da dünya konjonktürü önemli değişmeler geçirecektir diyebiliriz.
basitçe iki ucu boklu değnektir fakat lgbti haklarının ilerlemesi babında değneğin bir ucundaki boka çilek konmuş gibi düşünebilirsiniz, türkiyenin geleceği bakımından baktığınız zaman her iki seçenek de karanlık bir bulut gibi görünüyor.
para babası bir medya patronu ile stratejist takılan eski başkan eşinin kıyasıya rekabeti.

(bkz: al birini vur ötekine)
(bkz: hiçbiri bir tayyip değil)
(bkz: hüloouuuuğ)
(bkz: neon recep tayyipgelion)
heyecanla sonucunu beklediğim seçimlerdir.* bir başlığa daha yazmıştım galiba, wall street işini şansa bırakmaz, ne seçimi yahu
ntv seçimle ilgili canlı yayın yapıyor.
amanın davranın sazlara kızlar... en son değerli büyüğüm cem uzan siyasete atıldığında bu kadar sevinmiş, site yönetimi seçimlerinde heyecanlanmıştım. kabarık saçlı abimiz herkesi, tüm medyayı ve seçim anketlerini yanıltarak saçlarını savura savura başkanlığa koşmaktadır. o zaman tosun paşa hamam sahnesi gelsin. davranın sazlara kızlar......
şu anda özgürlükçü geçinen insanların ağlamalarını zevkle izliyorum. valla bizimkinin söylediği yalanların aynısını söylüyor bu da. umarım sonuçları da aynı olur. türkiye'de iç savaş olacağına, darbe olacağına sevinen mallar bunlar değil miydi zaten?

cidden iyi kalpliymişim, hissettiğim tuttu. tebrikler trump bebeğim.
amerika'yı büyük türkiye yapan seçimlerdir. bizim coğrafyamızda eskiden bu yana olan, avrupa'da tırmanışta olan milliyetçi ırkçı kafa, amerika'ya da ulaşmış durumda. tüm dünya kafatası derdine düşmüş durumda. afrika'ya kimse laf atmasın "ne kadar ilkeller, kabileler hala birbirleriyle savaşıyor "falan diye.
haber kanallarımız tarafından canlı yayınlanmıştır. şu kadar delege çıkardı, bu kadar yüzde aldı diye anbean verdiler. sanki yozgat'tan kaç milletvekili çıktı diye ara ara baktım. cidden malım. sanırım ilk kez medyamız bu kadar büyük ilgi gösterdi. canlı yayınlamalar, konuklar vs...
  • /
  • 2