behzat ç

star tvde geçtiğimiz sezon üslubuyla, işlenişiyle, senaryosuyla, karakterleriyle ve sezon finali ile hadi be dedirtmiş dizidir.
başka bir manasız dizi. hoyratlık anlamsızlık... fto
ilginç bir sansür olmuş cidden.

http://kisalt.be/y132bl
dizinin ilerleyişi ve karakterleri gün geçtikçe daha ilgi çekici hale gelmektedir.bir de behzat ç.nin harunu vardır ki; oy oy oy oy! bunun dışında dizi içerisinde çalan müziklerle de beğeni toplamaya devam etmektedir. mesela bu saate kadar 45. bölüm sonundaki müziği dinlemek için bekledim.

http://www.nekbey.com/2011/12/irem-candar-yoldan-gecen-adam-dinle.html
tribünlerde duymaya alışık olduğumuz tezahüratların bile kendine yer bulabildiği bir dizidir. dizinin son bölümünde beşiktaş taraftarlarının fenerbahçe için kullandığı bir tezahürat yer almıştır. bir fenebahçeli olarak tasvip etmiyorum ama zekice olduğunu kabul edebilirim.

http://video.milliyet.com.tr/video-izle/behzat-c--de-fblileri-kizdiracak-gonderme--p1jıemyicthw.html

- senin biiiipini biperim bip!
+sen nasıl konuşuyosun lan bipin bipi!
-bip de bip
+ne olursan ol yine bip...

izlediğim biriki bölümden bunlar kaldı aklımda bu diziyi de sevemedim. seveni çok bipi çok bana da karışmamak düşer. *
polisleri hediye paketi gibi süsleyip iyilermiş gibi kakalayan dizi.
hiç bir bölümünü izlemediğim ama sanal dünyada ortalığı sallayan bir startv dizisi.
izleyicilerini çevremde rahatlıkla seçebildiğim dizi. anlaması çok kolay hem. siz de anlayabilirsiniz. tek yapmanız gereken insanların iki - üç cümlesini takip etmek. eğer bu diziyi izliyorlarsa o cümlelerin sonuna mutlaka "la" getiriyorlar...****

(bkz: lan in ayol out)
bir kaç bölümdür içinde sağlam kia reklamı izlediğimiz dizidir.
kürtaj'la kafayı yiyen politikacılara ve kamuoyuna güzelden mesajını yollamış ve sezonu bitirmiş dizidir...

(bkz: son yedi senedir kadın cinayetlerinin yüzde bin dört yüz artması)


ayrıca (bkz: pilli bebek)
yeni sezonda 90 dakika değil 65 dakika çekilecek ve daha geç saatte 23:00da başlayacak olan dizidir.
--- spoiler ---

2. sezonun sonunda türk televizyonlarındaki en güçlü kadın karakteri, (bkz:#savcı esra) nın vurulmasıyla bitmiş dizi. aslında sadece savcıyı değil bütün kadın karakterleri sırasıyla öldürdüler. tahminim 3.sezonun sonunda baş komiserim kafasına sıkıp kendini öldürür dizi de bir efsane olarak kalplerde yaşar.

--- spoiler ---
yeni sezona güzel başlamış ancak yönetmen değişikliğinden midir nedir bir tuhaf efektlerle sarmalanmış en sevdiğim türk dizisi. yeni sezonla anladım ki benim behzat ç yi bu kadar sevmemin nedeni onunda benim kadar takıntılı olmasıymış. demek insan bazen seyrettiği şeylerde kendini bulunca daha bir sevip bağlanıyormuş.
--- spoiler ---
savcının ölümünden sonra behzat' ın eve ilk girişi, eskileri hatırlaması kalbimizi acıttı. canan ergüder o role de diziye de çok yakışıyodu, ilk bölümde eski görüntülerinden verdiler de biraz gözümüz gönlümüz açıldı. harun iyice zayıflamış, gerçek yaşını göstermiş, hiç otuz yaşında adam gibi durmuyor artık. eda'ya platonik aşıkken daha eğlenceliydi sanki..hayalet ve cevdet'in seri katil diye şüphelendikleri akbaba'dan korkmaları, behzat'ın içine böcek girmesin diye kollarını ve ayak bileklerini bağlayan tipi de çok eğlenceliydi. umarım sonraki bölümlerde daha az araba sahnesi ve özel efekt kullanırlar. yapaylaştırmış diziyi.
--- spoiler -
komedide leyla ile mecnun gibi, dramada behzat ç dir en iyisi.

polisleri allayıp pullamaktan ziyade bir çeşit ters ütopya denemesi. evet iyiler, ama iyi olmalarını istemeyen bir düzenin içinde yaşıyorlar. arka fondaki siyahlığı daha fazla vurgulamak için tuvale vurulmuş birkaç beyaz fırça darbesi gibi. zaten polisi allayıp pullayan bir çok polis dizisi oynandı, oynanıyor. oralarda polis iyi, devlet iyi, toplum iyi.... bir tek dallama suçlular var ağzımızın tadını bozan. onları da iyi devletimizin iyi polisi, iyi adaletimize, teslim ediyor ve iyi toplumumuz yatağında huzur içinde uyuyor.

behzat öyle değil.. ne kendisi ne ekibindekiler, öyle idealize edilmiş plastik kahramanlar (bkz: adanalı) değiller. herbiri bir şekilde sorunlu, hayatla yarım kalmış hesapları olan, üstelik bu hayatın çoğu zaman onları aştığı, yaşamanın acemisi insanlar.. kirli bir sistemin içinde işlerini yapmaya çalışıyorlar. behzat ç dizisi, "suç" kavramını insani boyutundan soyutlamıyor. toplumun sorumluluğunu gözlerden kaçırmaya çalışmıyor. devlet güzellemesi yapmıyor. bir ayna tutuyor bize. karşısında ne varsa tastamam yansıtan bir ayna. ne eksik ne fazla.
türk televizyon tarihinin en iyi 3 dizisinden biridir.

(bkz: kaygısızlar)
(bkz: bizimkiler)
--- spoiler ---
73. bölümün sonunda behzat' ın kendi kendine içip hıçkıra hıçkıra ağlaması, vurulduktan sonra da akbaba'ya ''beni bırak'' demesi çok gerçek, çok içtendi..adamın hali kalmadı artık yaşamaya kurtar beni dese şaşardım.
--- spoiler ---
  • /
  • 2