binnur kaya

1972 yılında ankarada doğdu. spor muhabiri olan babası mustafa kaya, aynı yıl "yılın en iyi gazetecisi ödülü"nü almıştı. çocukluğunun büyük kısmı ankarada geçti. 1995 yılında bilkent müzik ve sahne sanatları fakültesi tiyatro bölümünü bitirdi. istanbul aşığı olan binnur kaya, bilkentten mezun olur olmaz istanbula yerleşti.
ankara sahnesi ve karatahta isimli çocuk tiyatroları ve bakırköy belediye tiyatrosunda çalıştı. bakırköy belediye tiyatrosunda tanıştığı bir arkadaşının önerisiyle hülya avşar showda "asiye" karakteriyle televizyon dünyasına girdi.
avrupa yakası dizisinde şahika ve dilber hala karakterleri ile izleyenleri kendine hayran bırakmıştır.
hülya avşar showdan daha öncedir aslında televizyona girişi. kaynanalar dizisinde nuri kantarın sekreteri olarak rol almıştır.
sırf şafak sezer var diye son oynadığı diziyi izleyememiştim.
vaviven filmindeki performansı dillere destandır.
güzel değil belki ama tiyatral anlamda/güldürme konusunda her tür gideri var.
bir demet tiyatro da pala zehra, tirbişonu sürekli bir azarlayıp bir özür dileyen dengesiz kadın ve birkaç yan karakteri daha canlandırmıştı. bir de dış kapının mandalları adlı dizide bir lezbiyeni canlandırmış sanırım..onu izlemedim ama türk dizilerindeki ilk lezbiyen karakter olabilir.
şahane adanalı takliti yapan oyuncu. avrupa yakasında canlandırdığı dilber hala, bildiğin benim halamdı. son dönem ortaya çıkan en yetenekli kadın komedyen olduğunu düşünüyorum.

(bkz: avrupa yakası )
(bkz: dilber hala)
şahika ve abiye kuzu karakterleriyle gönlümde taht kurmuş komik kadın. beyaz show'a çıkıp tam tersi birini görünce şoka girmiştim, o ne utangaçlıktır yahu.
ekranlarda görmeyi en çok istediğim kadın oyuncu. seni sevüyürüm binnur. *