bir şehri terk etmek

koyar.

hele ki seviyorsanız o şehri, sokaklarını, insanlarını, havasını, suyunu... çok çok daha koyar.


ne güzel söylemiş konstantinos kavafis amca vakt-i zamanında:
"...
yeni ülkeler bulamayacaksın
bulamayacaksın yeni bir deniz
hep peşinden izleyecek, durmadan seni bu kent
aynı sokaklarda dolaşacak
ve aynı mahallede yaşlanacaksın
ve burada, bu aynı evde ağaracak saçların
bir başka kent bekleme sakın, hep aynı kente varacaksın
..."
yaşayan bir şehri terkediyorsanız şehrin çok da umrunda olmayan durum. mesela hergün göç alan, en ücra köşelerini bile sitelerin keşfettiği, varolan nüfusunu kaldıramayan istanbulsa söz konusu olan, şehir tarafından istenen ama farkedilemeyen bir harekettir. çok gururlu olmaktansa bileti alıp otobüse binip gitmek yeterlidir.

(bkz: ağaç yerine bina dikmek)
bir şehri terketmek aslında içindeki dostları, dostlukları belki de aşkları terk etmekle eş değerdedir.
bir daha o şehre ayak basmamaktır bazen de. ya da terk edilen şehirde kimseye söylemeden, yalnız dolaşmayı göze almaktır.
gerçekleştirmeyi çok istediğim eylem.4 yıldır alışamadım buraya sevmiyorum insanlarını, esnafını, dolmuşçusunu, havasını, suyunu..
ankara'ya gelen bir istanbullu'nun dönüşte büyük zevk aldığı eylem.
şaire sormuşlar: "giden midir terkeden,yoksa kalan mı?" şair der ki; "kalan gidenin gitmesine ses çıkarmıyorsa, çoktan terketmiştir.. *
arada güzel olur. toparlanır geri dönersiniz. yeniden şehre kafa tutarsınız.
o şehri terk ettim, sevdiğim insan için bir daha olsa bir daha terk ederdim! ama halen özlüyorum bir gün geri döneceğiz.
her şehir terk edilmeyi hak eder. şehirler yıkılır, yeni şehirleri sokarız hayatlarımıza. en çok da istanbul hak eder terk edilmeyi.
turgut özben çok doğru söylemiş: bat dünya bat.
nedenine bağlı olarak insanlarda bıraktığı bir kaç derin iz olabiliyor ama sonunda çok sevdiğiniz bir yere gidiyorsanız insan ister istemez unutuveriyor. oradan tekrardan depresyon dolu bir yaşama kucak açabiliyorsunuz.
yaşadığım şehir için söyleyim büyük bir olay olmayabilir. sadece tempodan bıkmışsınızdır. tanıdığım insanların çoğu egeye yerleşmeyi düşünüyor. he ben terk edemem o ayrı