birsen tezer

bülent ortaçgilin vokalistliğini yapan ancak bir vokalistten çok yıllardır tanınan bir sanatçıymış gibi olgunlukla şarkıları yorumlamasıyla ağzı açık, kulakları passız bırakan usta isim. özellikle çığlık çığlığa yorumunda ne kadar naif, ne kadar umarsız, ne kadar rahat bir tavır takınıp tüm samimiyetini göstermiştir.
öyle bir aşk bu değil derki...

şarkılarını dinlerken içimden sürekli binlerce kez öldür beni dediğim kişidir aynı zamanda. iyi ki var...
su gibi akar gider, notalarda, birsen tezer'in seside... dinlememiş olanlar hemen youtube, fizy ne varsa dalsın, daha fazla gecikmeden...
"aşk bu değil " şarkısını dinleyip de "aşk ne peki" diye sorgulamalarla başbaşa bırakan kişidir. can yakar.
son albümünü deli gibi dinlediğim her şarkısını fallofoş ettiğim kişinin taaa kendisidir. öğretmen edasıyla oturur, çok sevilen komşu edasıyla gülümser ve söylemeye başlar ya o an biterim işte. aşk üzerine söylenmemiş her şey şarkısı beni alır uçuruma sürükler tam düşecekken şarkı biter. ben yeniden dinlemeye başlar ve hikayemi başa sararım.
sesi şarap gibi olan hatun. bağımlılık yapar, uzun sürü o kadife sesiyle söylediği şarkıları dinlemezseniz kendinizi eksik hissetmenize neden olur.
her şarkıda başka yerlere götürebilme yeteneğine sahip nadir sanatçılardan.*
kadın kere kadın. adam gibi adam diyorlar ya bu kadın da öyle bir şey işte.
ruhuma ılık bir rüzgar gibi çarpan ve beni yasanmışlıklara götüren ses süperrrr.
son albümüne bir türlü alışamadım ama ilk albümü her bakımdan eşsizdir benim için. canlı sesini dinlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. ayrıca:

beni birileri yakacaksa ille de sen yak... *
her dinleyişimde sesiyle beni uzaklara götüren nadir seslerden birisi. sevilesi insandır. candır.
birsen tezer denince aklıma nedendir bilmem hoşgeldin şarkısı geliyor..

sevip sevmemek önemli değil, ortada bir sanat olduğu su götürmez bir gerçek. günümüz şarkıların birçoğunun sayılı bir zaman zarfında yitip gittiğini düşünürsek, birsen tezer vb birçok sanatçı sanatı ayakta tutan değerlerimizdir.