eşcinsel çalışanınız olsaydı ne yapardınız

başlık isminden de belli olacağı üzere bu bir sorudur.
etik dersinde öğrencilerime yönelttiğim soru idi. sorduğum soru tam olarak şuydu: "bir mühendislik firmanız var ve çalışanlarınızdan birinin lgbt birey olduğunu anladınız / tespit ettiniz. tutumunuzu etik kodlar ile inceleyiniz."
soru tahminimin aksine infial yaratmadı. oldukça heterojen sosyal ve siyasi kimliklere sahip öğrencilerim konuyu içselleştirerek 15 günde raporlarını sundular ve içerikten bağımsız, sadece formata uygunluğa göre notlarını aldılar.
dikkat çeken bazı yorumları sizinle paylaşmak istiyorum. geri kalanlar olumlu raporlardı ve çok sevindirici idi.
* eşcinsel patron olsaydım tutardım ama eşcinsel bir patron olmadığım için tutmam. bana farklı gözle bakabilir. (burada bayanlara 'pozitif ayrımcılık' uygulayabilecek hetero erkek mühendis yetiştirdiğimi düşündüm)
* benim için mahsuru yok ama firma itibarı önemli, toplum tabu olarak görüyor ve muhafazakar. (parayı önemseyen, imaj meraklısı bir kız)
* tedavi olması için telkinde bulunurdum. (sen çok yanlış gelmişsin, cc verdim zaten)
* hiç ayrım gözetmem, onun özel yaşantısıdır. eşcinseller kendi içinde de türlere sahipler, insanları rahatsız edecek düzeyde olmaması gerekir. (bu arkadaş bence eşcinsel ve feminen düşmanı)
* zenneliğe ve fuhuşa düşmeyeceği bir işe yönlendiririm, şantiyelerde mümkün değil. (bu arkadaşla özel konuştum, herkesin istediği işi yapmasının anayasal bir hak olduğunu belirttim.)
* kendini bana belli etmek zorunda değil, herkes kendi tercihini içinde yaşamalı.
* kabul ederim ve diğer çalışanlarımı da kabul etmeleri konusunda uyarırım.
* sadece saha ve ofis çalışmalarında görevlendirebilirim, kamu kurumlarındaki işlerimizde görevlendirmem.

genel olarak anladığım kadarıyla, üniversite gençliğinde homofobi azalmakta, fakat homofobik tutumların üstesinden gelme konusunda beceri sahibi değiller.
sahi bir heteroseksüel patron olsanız, eşcinsel çalışanlarınız olsa, nasıl bir tutum takınacaksınız?
ya da siyasi olarak tamamen zıt bir çalışanınız olsa?
ya da hiv+ çalışanınız?

bu sözlüğü ne kadar heteroseksüel arkadaş okuyor bilmiyorum ama eğitim şart!
yakışıklıyısa bütün otoritemi kötüye kullanıp sonuna kadar istismar ederdim.
hiv+ olması,eşcinsel olması,siyasi görüş ayrımcılığı bla bla...
bunlar yüzünden gelişemedik,gelişemiyoruz
işinde iyi olması yeterli.ne mi yapardım ? tüm önyargılı iş verenlere daha doğrusu bu insanlara iş vermeyenlere karşılık olarak onlara tokat gibi giden bir sosyal topluluk projesi üzerinde de bi çalışma yapardım. bu insanlara işimide verir onları kucaklardım da.
erkeksiyse kabul edebilirdim ama kadınsı feminen ise kesinlikle işten atardım. lezbiyenleri her türlü idare ederim. ahahahah *

(bkz: fark göremiyorum ya sen)

-iş görüşmesinde yer varmı diye sorardım. yeri yoksa almazdim.

*
(ahs coven'dan) bitches stick together.
ilk sorunum; eşcinsel olduğunu nasıl öğrendim? neden öğrendim? öğrenmek istedim mi? öğrenmek istediysem neden öğrenmek istedim? öğrenmek istediysem eşcinsel miyim?

cevabım: (eğer eşcinselsem) fazla takmam, tek gecelik ilişkileri sevmem, fazla ruhsuzca gelir bana, sevdiğim kişiyle yatarım, seviyor muyum, seviyorsam gidip açılırım, o da seviyorsa sevgili oluruz. o sevmiyorsa bir şey yapamam. yoluna devam et derim. bu zaafımı bilip kullanmak isterse, artık ona yüz vermediğimi büyük bir rahatlıkla gösteririm ki haddini bilsin.

cevabım: (eğer düzsem) her zaman herkese karşı saygım olmuştur, kimseyi giydiği ya da ben mavi rengi sevdiğim için o maviyi sevmedi diye dışlamadım, anlarsınız. banane ki? sadece etrafındaki kişileri rahatsız eden bir tip sezdiysem, uyarırım, eşcinselsen eşcinselliğini bil, burada nasıl bir düz bir kadına yavşayamıyorsa, sen de yapmayacaksın. iş yeri burası. cinsel tercihine saygı duyarım ve işine devam eder, ne kovarım, ne zam yaparım bana ne, isteyen istediği gibi yaşasın! bu hayat benim! bu hayat onun! bize ne başkasının hayatından!
işini iyi yapıyor ve iş ortamının gerektirdiği şekilde davranıyorsa, düzcinsel veya eşcinsel olmasının bir önemi olmazdı benim için.
insanların cinsel yönelimlerini bile özgürce ifade edebilecekleri ne kadar özgürlükçü bir iş ortamı oluşturabilmişim diye kendimle gurur duyardım muhtemelen.
hiçbir şey yapmazdım. herkes gibi çalışsın.

(bkz: cinsel yöneliminden ötürü pozitif ayrımcılık bekleyen) dallamalardan değildir umarım :/
ayıysa muhtemelen işe ben almışımdır zaten.
ofisime gel deyip sonra elimi bacagina koyardım.
ayy keşke bir şirketim olsa da bütün çalışanlarım lgbtilerden olsa. ayy cümbüşü ve yaratıcılığı düşünebiliyor musunuz? bence ülkenin en başarılı şirketi biz olurduk adım gibi eminim. moral motivasyon üst düzeyde olacağı için çalışmak da bir o kadar zevkli olurdu. e tabi başarı da kaçınılmaz olurdu. ah ahhh nerde o günler.