eski sevgiliyi özlemek

insanın zaman zaman yaşadığı durum...böyle her zaman değilde,çok kısa anlarda...

mesela unuttuğunuz bir fatura oluyor,"o olsaydı,kesin çoktan halletmişti" deyip bir içerliyorsunuz...mesela bir yemek yapmaya başlıyorsunuz,"bunu da bol karabiberli ne kadar çok severdi." diye aklınıza gelip,o yemeği yapmaktan vazgeçiyorsunuz..mesela bazen bir şarkı duyuyorsunuz tesadüfen,"bu şarkıyı da pek severdi" deyip,kulaklarınızı tıkıyorsunuz...

eski sevgiliyi özlersiniz,şayet onu halen seviyorsanız daha çok özlersiniz...ama sevgi her şeye yetmiyor maalesef ki...kırgınlık ağızda çok daha pis bir tat bırakıyor...
gereği olmayan bir duygu birikintisidir, zaten bitti ise kafanızda bitirmeniz sizin işinize gelecektir. zordur ama imkansiz değildir.
''sevgiliyi özlemek'' gibi duygusal boşlukları çağrıştıran bir ifade olmaktan uzak özlem belirtisi. ''eski'' dendiğinden itibaren sevgililik müessesesinden* çıkarılmış, tarihin tozlu sayfalarına kaldırılmış, tozunun alınması bile unutulmuş ancak ve ancak bedensel boşlukların alışıldık vücutlarda doldurulması ve sonrasında yine yeniden yenilerle devam etme isteğinin dışavurumudur. yanlış mıdır bu tatminsel yaklaşım? hayır, sadece gerçekçi bir dille ifade edilmez.
olabilitesi yüksek bir eylemdir. ne şekilde olursa olsun sevgili "eski" olmadan önce yaşanılan güzel anlar ve anılar olmuştur. özlemek de kişisel bir eylem olduğundan "eski" sevgiliyi rahatsız etmediğiniz sürece istediğiniz kadar özleyebilirsiniz.
murathan mungan'a bu konuda sonuna kadar katılmaktayım... gerçekten sevince o kadar doğaldır ki arada gelip biraz yürek sıkıştırması... dikenlerinden biridir aşk denen gülün sanki..

...
geçmişim
dile dökülmeyenin tenhalığında
kaçırılan bakışlarda
gündeliğin başıboş ayrıntılarında
zaman zaman geri tepip duruyordu.
ve elbet üzerinde durulmuyordu.
...
gün gelir bir gün
başka bir mevsim, başka bir takvim, başka bir ilişkide
o eski ağrı
ansızın geri teper.
dilerim geri teper.
yoksa gerçekten bitmişsinizdir.
...
şu günlerde birilerinin benim için yaşadığı bir durum. eski sevgilimin bazı verdiğim şeyleri geri verme bahanesiyle beni arayıp çileden çıkarttığı andır. tekerrür etmesi durumunda kalbini çok fena kıracağım aşikardır.
mümkündür ama bu esnada eski sevgiliyi arayıp her şeyi hortlatmaya çalışmak hiçbir şeye yaramaz, neden eski sevgiili olduğunuz hakkında bir fikir vermekten başka. bazen olur, hoş bir hüzün kaplar içini ve hey gidi hey, ne günlerdi diyerek iç geçirirsin. hah bu şekilde olanı makbüldür*
tarafımca sıklıkla gerçekleştirilen eylem.
fazla abartmaya anıların poposunu kabartmaya gerek olmadığını da belirtmek isterim.
zira gönlün atılım yapma potansiyeli elden gidebilir.
cep telefonu elinde, içip içip mesaj atamamaktır.
eski sevgiliyi twitterdan takip etmek için twitter hesabı açmak, facebooktan silmemek, sözlüğe hiiç girmezken sırf o giriyor diye girmek gibi bir çok faaliyetle sonuçlanabilecek eylem.
herşey bittiği gibi ilişkilerde biter, ya da ilişki sürecinde aşk. geriye sevgi kalır onu da koruyamaz çoğu kimse. ve biter herşey gibi. sonra eski olur. saplanır kalbine onlarca yazılan söz, ya da dinlenen müzikler. kanar kanar kabuk bağlar. sonra yeni birisi olur hayatında eskiler eskide kalmıştır. ama kabuk iyileşirken kaşınır, sen kaşıdıkça kanar ve eskiye özlem duyulmaya başlar. ağlama geri gelir, sevgiler depreşir, vicdan yerinden oynar ve özlem ağzımda bıraktığı tadı yeniden alar dudaklarımıza.
bazen bir kokuyla, bazen bir kafede otururken çalan bir şarkıyla, bazen evde bir eşya ararken tesadüfen bulunan bir hediyeyle veya gidilmiş bir sinema biletinin bulunmasıyla nostalji ve hüzün yaşatan durum.
özlenen eski sevgili midir paylaşılan anılar mı ya da çok mutlu olduğumuz o zaman dilimimi bilinmez. sanırım ben kişilerden çok hissettiklerimi özlüyorum.
sevgililer gününe girdiğimiz şu günde birçok gönlüne düşen duygu birikintisi. ister istemez düşünülüyor terk edilişlerimiz, vazgeçişlerimiz. akla acı tatlı anılar geliyor. haliyle özleniyor. benim arada yaptığım gibi bir kaç mesajla hal hatır soruluyor. sonra farkediliyor ki herkes çoktan kendi yolunu çizmiş. neyse diyip konu kapatılıyor.
yarım saate bir bakmışız özlemimiz zaman aşımına uğramış *
yeni sevgiliden sıkılmaya başladığınızın ve yakında onu da, ileride bir gün hatırlanmak ve özlenmek üzere eskitmeyi planladığınızın göstergesidir.

(bkz: gelen gideni aratır)
eski sevgiliyi özlemek daha bi koyar adama. onunla yaşanan anılar hayatın olmuş hayatının her anında karşına çıkabilecek şekilde yaşanmış hepsi. ve maalesef tazeliğini korumak için yemin etmiş her şey. bırakmıyor peşimi. ne yapıyor şuan aklına geliyor muyum diye düşünmek çıldırtıyor beni onu başkasıyla düşünemiyorum bile . özledim be sözlük ama tükürdüğümü yalamam. nokta. bitti.
eski de olsa ortak nokta olarak sevgi olduğu düşünülünce illaki özlenir..

her gün ve gün içerisinde onlarca kez kendime işkence çektirerek yaşadığım durum.
en son öğrendiğime göre yemek yerken olan durumdur. hani yemeğin son lokmasını yerken o olsa da o yese dersin hasretle öpersin ya anısınıdan... öyle bir durum işte....
  • /
  • 2