gökkuşağı bayrağı

aslında gilbert baker'in tasarladığı bayrakta iki tane daha renk bulunuyordu: pembe ve cam göbeği. ancak üretimde bazı aksilikler çıkmıştı. bu aksiliklerden bir tanesi üretim fabrikalarının çoğunda cart pembenin bulunmamasıydı.
gökkuşağı bayrağı, bir gökkuşağının renklerinde olan şeritler içeren rengârenk bir bayraktır. birçok gökkuşağı bayrağının tasarımı "geleneksel" (kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve menekşe) renk düzenini takıp etmektedir.
gökkuşağı bayraklarının kullanımı çok eski bir gelenektir; dünya çapında birçok kültürde çeşitlilik, içericilik, umut ve arzunun bir simgesi olarak gösteriliyor.
günümüzde birbiriyle bağlantısı olmayan bir sürü gökküşağı bayrağı kullanılmaktadır. bunların belki en çok bilinen örneklerinden gay pride'i simgeleyen "gurur bayrağı"dır. barış bayrağı da özellikle italya'da çok yaygın ve kooperatif bayrağı, uluslararası kooperasyonu simgeliyor. inka imparatorluğu'nun mirasını ve and halkı hareketlerini temsil etmek için de andlılar tarafından kullanılır.
1978 yılında, san sransisco’lu bir sanatçı olan gilbert baker tarafından, aktivistlerin lgbt topluluğu için bir sembol çağrısına istinaden tasarlanan bayraktır. gilbert, “ırkların bayrağı” olarak bilinen 5 renkli bayraktan esinlenmiştir ve bayrağını sekiz renk olmak üzere tasarlamıştır: pembe, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit ve menekşe. bu renkler sırasıyla şu değerleri temsil ediyordu: cinsiyet, hayat, sağlık, güneş, doğa, sanat, ahenk ve ruh.

baker, tasarladığı bayrağın seri üretimini yapmak üzere fabrikaya geldiğinde, “sıcak pembe” renginin mevcut olmadığını görünce bayrağı yedi renge düşürdü.

1978 yılı kasımında, şehrin ilk açık eşcinsel müfettişi harvey milk'in suikaste uğramasının ardından gey topluluğunun gücünü ve dayanışmasını ortaya koymak üzere bir gösteri düzenlemek isteyen eşcinseller, baker’in tasarladığı yeni bayrağı kullanmaya karar verdiler. bu arada çivit rengi, yürüyüşün yapılacağı yolun her iki tarafına eşit sayıda renk koyulabilmesi için bayraktan çıkarıldı. çok kısa bir süre sonra bu altı renk şeridi bir araya getirilip bugün popüler olan ve uluslararası bayrak kongresi tarafından tanınan gökkuşağı bayrağı oluşmuş oldu.***
gökkuşağının başladığı yerdeki kazan dolusu altını bulamasakta, bu bayrak altında birleşmiş gönlü zengin on binlerce insan var.
herkesin bayrağıdır. hoşgörü sevgi ve saygının olması gereken duygular olduğunu heteroseksüel ya da homoseksüel fark etmeksizin her insanı altında bir araya getirerek anlatmaya çalışır.
renkliliğimizi yansıtan bu bayrak dün yine korkulu rüya olmuştur. polis barikatını aşabilmenin ilk şartı bayraktan feragat etmekle başladı. sanki eşcinseller olarak ülkeyi ele geçirip her köşe başına bu bayrağı dikeceğiz. senede bir gün olsun renk görmekten gözü kör olan hatta dönen bir zihniyetten bizi anlamalarını beklemek haksızlık olur sanırım.
gökkuşağı bayrağı herşeyden önce çok çeşitlilikdir. bu bayrağı görmezden gelmek tam bir renk kör körlüğüdür. tıbbi anlamda değil tabiki ama sindirimsiz, gönlü donmuş beyni anlamaya direnen insanlara biz de direneceğiz. gökkuşağı onur, gurur ve özbenliktir.
ey,mavi göklerin yedi renk süsü,
lubunyamın kombini, yatağımın örtüsü!
işık ışık, dalga dalga bayrağım,
senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

sana benim gözümle bakmayanın
mezarını kazacağım.
seni selamlamadan uçan kuşun
yuvasını bozacağım.

dalgalandığın yerde ne korku, ne keder...
gölgende bana da, bana da yer ver !
sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar.
lgbtilere ışığın yeter.

koli bizi soğuk bekar evlerine çağırdığı gün.
kızıllığında ısındık,
dağlardan çöllere düşürdüğü gün.
gölgene sığındık.

ey, şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalan;
barışın güvercini, savaşın kartalı...
yüksek yerlerde açan çiçeğim;
senin altında doğdum,
senin dibinde öleceğim.

tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:
yer yüzünde yer beğen !
nereye dikilmek istersen,
söyle, seni oraya dikeyim !
her bayrak kadar saçmadır, insanların kendilerini kimlikleştirmesinin doğurduğu bir sonuçtur. kutsal değildir. oldukça romantikleştirilmiştir. *