hpv

cinsel organlar ve çevresinde siğil ve benzeri görünüme sahip olan virüs. özellikle kadınların korkulu rüyasıdır, rahim ağzı kanserinin başlangıcında büyük rol oynar. tabi erkeklerde de görülmektedir.

(bkz: human papilloma virus)
gardasil adli asisi sayesinde belli basli turlerinden korunabileceginiz cinsel yolla bulasan hastalik. gardasil sadece kadinlar uzerinde denenmis olmasina ragmen, escinsel erkeklere de yapilmaktadir. asi uc sefer vurulmakta, ilk seferden itibaren sizi korumaya baslamaktadir. hpv virusu kapmis olsaniz bile asi tavsiye edilmektedir
ilişkiye girilmeden önce tüm bayan arkadaşların* mutlaka aşısını olması gerekir,rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir,yakalanan bacılar yıllık doktora gitsin efem
cinsel yolla geçen en kötü hastalıklardan bir tanesidir.en büyük belirtisi cinsel organ ve anüs etrafında oluşan siğillerdir.sadece cinsel bölgeler de görülemeye bilir.hpv olan partnere oral seks yapıldıktam sonra ağız çevresi,dil,hatta yutakta dahi çıkabilir.genelde çok fazla partnerle yatan insanlarda görülür.ayrıca hamile hastaların çoçuklarına da geçer.doğduktan sonra vücudunun her hangi bi yerinde bu virüs görülebilir.çoğu insan bu virüsü taşıdığı halde herhangi bir belirti göstermeye bilir.vücut direnci düşünce ortaya çıkabilir.
tedavisi buz ve lazerle yakma,çeşitli kremlerdir.tedavi süreci çok acı verici olabilir.tüm siğiller yakılsa da kişi tam olarak iyileşmeye bilir.vücut direnci düştüğünde tekrar ortaya çıkar.
kadınlar da rahim ağzı kanseri erkeklerde ise anüs ve rektal kanserlere sebep olabilir.hpv hastalarının bu saydığım kanser türlerine yakalanma oranı diğer insanlara göre çok daha fazladır.
aşısı mevcuttur fakat tam bir koruma sağladığı kesin değildir.yüzde yüz tedavisi de yoktur.bazı hastalar tam iyileşe bilir bazıların da nüks edebilir.

en iyi korunma yolu sık sık partner değiştirmemektir.her önüne gelenle yatmamak gerekiyor korunmak için.piyasa malı dediğimiz tiplerden uzak durmalısnız kızlar.çünkü prezarvatif kullansanız dahi geçebilir.
bu yüzden kendinize bir sevgili bulun ve onunla takılın.türkiye de oldukça yaygın olduğu halde insanlar vaka çok ilermedikçe doktora gitmez.eğer cinsel bölgenizde her hangi bir siğil görürseniz lütfen hemen doktora baş vurun.çünkü erken teşhis her zaman hayat kurtarır.
prezervatif'in engel olamadığı en bela hastalıklardan biri olduğu haber edilmiş. hızla yayılıyormuş, aman dikkat beybilerim. google görsellerden de baktım, cidden fena ürktüm.
cinsel organ ve anüs çevresinde siğil çıkartan bir virüs. iyice yaygınlaşmış. en son bir arkadaşımın sevgilisinde de olduğunu öğrenip şok geçirdik.

sikinize-götünüze sahip çıkın. daha doğrusu kime soktuğunuza-kimin soktuğuna dikkat edin derim.

devir kötü kolla götü yani.
hpv'nin onlarca farklı türü vardır, bazı türleri * siğil yapmakta bazı türleri * ise rahim ağzı kanserine sebep olmaktadır. cinsel olarak aktif olan bireylerin %50'sinde hpv olduğu kabul edilmektedir. erkeklerde çok yüksek oranla asemptomatiktir, penis üzerinde çok nadiren belirti verir, anüs çevresinde siğil yapma olasılığı daha yüksektir.

siğil yapan türler rahim ağzı kanseri yapmıyor, siğil çıkınca hemen panik olmanıza gerek yok. aynı anda birden fazla virüsle enfekte olmak mümkün olduğu için test olmakta yine de fayda var.

hpv aşısı tüm türlere karşı koruyan bir aşı değil, spesifik türlere karşı koruma sağlıyor. ülkemizde henüz bir tiplendirme çalışması tamamlanmadı * bu sebepten dolayı türkiye'de en çok hangi tiplerin görüldüğü net olarak bilinmiyor. aşılar da ülkede üretilmediği için ülkeye spesifik değil. ileride burada görülen tiplere özel aşılar da üretilecektir mutlaka.

tabii yine de aşı olmak gerekli, rahim ağzı kanserini %70 oranında önlüyorlar.

kuru yüzeyden bulaşmayan (havlu, klozet, kalem, defter vs.) ancak organik olarak (salya, döl, ter) %100'e yakın bir oranda bulaşan virüs. yani hpv'li tanıdığınız varsa cüzzamlı muamelesi yapmayın, zaten muhtemelen sizde de çıkma ihtimali yüksek eğer ''iyi sikişirim, grup, bukkake sınır tanımam'' diyorsanız. çoğu bünyede kendini belli etmez, semptom çıkmaz, sinsi sinsi bekler.

yukarıda da belirtildiği üzere prezervatif hiç koruma sağlamıyor. seksi geç, masum bir el sıkışmasından bile bulaşabilir. malesef tedavisi yok. bir gariplik fark ederseniz götünüzde sikinizde (yani siğil) hiç vakit kaybetmeden hemen doktora gitmek farzdır. kesinlikle ihmal edilmemeli, bekledikçe artar.

(bkz: ben değil bir arkadaş)
tedavi süreci hakkında bilgi almak istiyorum var midir sözlükte hpv tedavisi gören?
kendisinin sebep olduğu siğilleri görmekten çok sıkıldığım virüstür. karanlık ortamda ya da outdoor sekslerde partnerin penisine ışık tutup inceleme ya da elle çaktırmadan kontrol etme gibi gereksiz ve saçma alışkanlıklar edindirmiştir bana. eğitim seviyesi vs ayırt etmeksizin çok sık karşılaşıyorum partnerlerimde ve artmış libidom anında sönüyor ve sağlık dersi vermeye başlıyorum. kimisi farkında değil kimisi inkar ediyor kimisi de farkında olup safa yatıyor. tedavisi çok basit ancak bulaşıcılığı yüksek bir virüstür.
sadece sevişme öpüşme yapmayan ful aktif sikicilerle kondom kullanarak görüştüğüm için bana bulaşmayan virüs.