imdb puanına göre film izleyen insan modeli

benim bu, populer kültür insanı olduğumadan aradığım kriterdeki filmlerin puanları yeteri kadar fikir oluşturur, atilla dorsay'a mı sorsaydım daha iyiydi amk.
bende bakıyorum okuduktan sonra fılmın konusunu oyuncularına baktıktan sonra yaptığım olay...yapmaya devam edicem
filmdeki yönetmen ve oyuncular hakkında bilgi sahibi olmayan kişidir
sıradanlaşmanın ve standartlaşmanın imdb'cesidir. izleyeceği filme imdb'den bakan değil, imdb'ye göre film izleyendir.
ayıp eden insan modelidir. tabi 2-3/10 puan alan filmleri izlememekte haklıdır ama puanı 5 olan çok güzel filmler izledim ben. film seçerken önemli olan, tercihe göre ya oyuncu ya yönetmene bakarak karar vermektir. kişi iki kategori hakkında da bilgi sahibi değilse metascore puanına bakarak daha sağlıklı bir seçimde bulunabilir.
filmin konusunu beğenirsem mutlaka hızlıca yorumlara göz atıp sonrasında da imdb puanına bakıyorum.tabi ki bu dediğim yabancı filmler için geçerli.yerli filmlerde imdb puanını dikkate alıp izlemeye karar verirseniz yılda 2-3 ten fazla yerli film izleyemezsiniz.
yani düşük puanlı ama çok güzel olan filmler izledim , o filmlere haksızlık edilmemeli diye düşünüyorum. ama tabiki film seçerken benimde baktığım bir kriter çünkü az çok bir fikir sahibi oluyorsunuz. kesinlikle ilk bakılması gerekenlerden biri değil hatta mutlaka bakılması gerekenlerden de değil, benim için önemli olan kadro ve yönetmen ayriyeten filmin yazarı da (özellikle dizilerde) benim için önemli olabiliyor.
"film bilgisi olmayan ciksin,sozluk kasiyo" demek istiyorum. 20+ bir insanin eger favori yonetmeni/oyuncusu/senaristi yok ise film izlemesinin bir mantigi yok. ona recep ivedikte ayni the helpte ayni... #yazik
zamanını boşa kaybetmek istemiyordur.
diğer insanların tecrübesini kullanıyordur.
imdb yeter mi yahu. bu konuda o kadar cahalım ki imdb dışında rotten tomatoes, metacritic, guardian ne bok varsa hepsine bakıyorum. hepsi 6 ve üstü verirse izliyorum. hatta utanmayıp eleştirileri de okuyorum.
embesilim galiba ben.
heyacanla "kanka dün gece çok efsane bi film izledim kesinlikle izlemen gerek " demenle birlikte filmin adını söylediğin zaman, '' yuh o filmi daha yeni mi izliyon " tepkisini alman muhtemeldir.
overrated filmlerle zaman kaybedip underrated filmlerle ömür billah karşılaşamayacak zavallı insandır....
filme haksızlık yapması muhtemel insandır. düşük puanlı güzel filmleri büyük ihtimal kaçıracaktır.
filmler de insanlar gibidir. toplumun onlara biçtiği değer, onları iyi ve kötü film yapmaz. ancak onu izleyince içini görünce anlarsınız. herkesin beğenmediği bir filmde sizi çok derinden etkileyecek bir şeyler çıkabilir. bunları kaçırır bu insanlar.

çok teknik altyapılı filmler dışında diğer filmlerin çoğunu konusuna göre seçip izlerim. ve puana bakarak film izleyen insanlarla da hep sorun yaşamışızdır. imdb dediğin de bir site sonuçta.
puan tek başına yeterli değil ama puanına göre film izlemek de zavallılık değil. ben 5 puanın altında mı değil mi diye bakarım bir önce. 4 puanlık filmleri izleyeceğime tiktok videosu izlerim daha iyi. en azından türkiye'de hangi tür canlıların yaşadığını görmek açısından doyurucu.
birçok iyi filmi sırf puanı yüzünden ıskalayan insan modelidir.
öyle yapıyordum yapmayayım mı?