kumpir

ortaya karışık patates mucizesi. e tabi mideye de sormak lazım.
fırınlanmış patates in içine yerleştirilen mezelerden olusan bi yiyecek,
güzel bi tat güzel bi doku,
severim sevenide severim
.mısır, sosis, mayonez, mantar ve kaşarlı.. mükemmel lezzet..
orgazmik yiyecektir. hele ortaköy manzaralı kumpir, insanı yoldan çıkartır yaw.
erkek çocuğuyuz burda.bir yerimiz şişecek
fırınlanmış büyük patatesler açılır, tereyağı ile karıştırılırken iyice ezilir, kaşar eklenir. böylece patates püresi haline gelir. üstüne sosis, mısır salatlar ketçap vs konulur. oldukça doyurucu ve lezzetli bir gıdadır.
en güzeli ankara'da(bahçelievler'de) sim cafe ve otantik'te yapılır. lübnan'dan gelen arkadaşlarım türk mutfağına ait en güzel şey diyerek beni şaşırtmıştı. geçen günde national geographic channel'de türk mutfağı işlenirken tanıtımı yapıldı ve çok özel bir tat diye altı çizildi. sanırım daha fazla dikkate almamız gerekiyor...
eski ev arkadaşımın arka arkaya "biraz daha kısır, biraz daha kısır" sonunda diyerek patatesli kısır olarak yediği yiyecek.
en lezzetlisini rusların yaptığına kanaat getirmiş bulunmaktayım. içine konan sosların çeşitleri bunda en büyük etken zira çok lezzetliler. deniz ürünleri, envai çeşit peynir, etli soslar falan çok iyidir.
istanbul da bir klasik olarak gidip ortaköy de yenilir ama tadı eskisi gibi değildir artık. en iyisi beşiktaş beltaş ta denize karşı yenilir yanında da ayran içilir.
patetes, kasar peynir ve tereyag üclüsünün üzerine eklenen cesitli mezeler le zenginlestirilerek servis edilen mucizevi yiyecek.
nerde o eski kumpirler dedirten başlık. bu leziz patates yemeği, henüz bilinmezde ortaköy'de çok güzel yapılrdı. sonra talep arttı kalite bozuldu. güzel yan yerler de fahiş fiyata satar oldu. uzun süredir yemiyorum o yüzden. evde de yapabilirsiniz kendiniz bu arada, daha ekonomik hem de kendi istediğiniz -ve nerden geldiği belli- malzemeleri kullanırsınız.
daha birkaç aydır yemeye başladığım güzel yiyecek. kendisini tüketmediğim o kadar yılın acısını çıkartmak istiyorum galiba şu günlerde ki sürekli yiyip duruyorum. beni onca yıl yemem için uyarmayan herkese de "yazıklar olsun!"larımı iletiyorum buradan.
şimdi malum ana malzeme patatestir, bunda sike sike hem fikiriz.*. dünyanın hiç bir ülkesinde kumpire konulacak seçeneklere bize göre rus salatası olan salatayı koymuyordur kesin. ulan zaten patates yiyoruz ne diye içinde patates olan salata seçeneği koyarsın, bezelye desen zaten o ada ayrı olarak sunuluyor bir diğer salatalık turşusu da öyle. evet dünyanın hiç bir yerinde de o seçeneği kullanan salak bir müşteri yoktur, ben hariç tabi ki. açlıktan düşünemedim olm ne var ki şimdi bunda.*
ortaköy denince akla gelen patates temalı yiyecektir. sevilir.
simdi tereyagli kasarli kısırlı tursulu bol soslu olacaktı bir tane güzel giderdi

acayip susatıyor
ortaköy dışında yenmemesi gerek yiyecek .