kusmak

midedekilerin götten değil de ağızdan çıkması.*
diyafram, karın kasları ve mide duvarındaki kasların koro halinde ani bir şekilde kasılması ile midedekiler in ağız yolu ile boşaltılamsı.

genellikle mide yi üşütmeyle veya mideye alakasız bir çok şey doldurmakla ya da bolca alkol alma sonucunda ortaya çıkan boşaltım şekli.
maruz kalınan herhangi bir şeyin veya alınan bir yada birkaç besinin kabul edilmemesi sonucu midenin kontrolü ele alıp dışa vurması, bünyeden uzaklaştırmasıdır.
bazen iyi geliyor, kusarken düşünmediğimi fark etmemden sonra bozağıma bişeyler sokup kusmaya çalışıyorum.
ağız yoluyla aldığımız ne varsa mideden gelen basınç ile güçlü bir şekilde püskürtülmek suretiyle dışarı atılmasına kusmak denir. omurilik soğanı (medulla oblongata) tarafından kontrol edilir. müthiş bir kasılma hissi yaratır insana ve aslında görüldüğü kadar basit değildir küçük dilin (epiglotis) nefes borusunu kapatamaması sonucu kusmukların nefes borusu hatta ciğerlere kadar gidebilme olasılığı vardır buda ölümünüze yol açabilir. kusarken ölen insanlar vardır.
bana 15 yaşımda yaşadığım 2 olayı anımsatan eylem:
1-) ilk kez arkadaşlarımla sahile içmeye gittğimiz gece bakkaldan aldığımız ılık şarap kesmeyince üstüne bira içmiştik ve sahilde oturduğum yerde ağzımdan hatta burnumdan kustum. gidip denizde yüzümü yıkayayım derken suya düştüm, üstümü başımı yaktığımız ateş başında kurutayım derken ateşe düştüm kaş kirpik ne varsa yandı.
2-) arkadaşın babasından kaçırdığı arabayla nereye gideceğimizi bilemezken lunapark görüp oraya girmiştik, daha yeni yemekten kalkmama midemin tıka basa dolu olmasına rağmen arkadaşlarımın ısrarına dayanamayıp balerine bindik. her türlü dönen alettin beni tutmasından ötürü indiğimiz anda bana bir haller geldi. herkes bir daha binelim diye çıldırırken ben korkudan ağzımı açamadım kusucam diye. sonra dayanamayıp laaappsss...otoparkta dillere destan kusmuştum hala arkadaş çevremde konuşulur.
milyontane sebebi olan ciddi bir sorundur aslında. en basitinden midenizi üşüttüğünüzde olan bir durumdur. her 2 insandan 1inde olan gastrit sebebiyetiyle de olabilir * daha kötüsü ise ülser denilen mide kanamasıdır. psikolojik de olabilir, fazla heyecan, gerilim, adrenalin, korku gibi durumlarda mide daha fazla asit üretmeye başlar ve kusarsınız...

benim her 2 ayda bi kusup 1 hafta hastanede yattığımı düşünürsek o kadar harika bir şey olduğunu söyleyemicem. doğum günümde bile hastanedeydim daha ne olsun? bunun aksine (bkz: hastanelere aşık olmak)
lafının geçtiği her yerde "parmak at" tavsiyesini vermenin farz olduğunu düşündüren iğrenç eylem. son yaprak sarması faciamda bile kusamamış biri olarak artık iyiden iyiye kusmanın benim için imkansız olduğuna inanmaya başladım. ha bir de iki biradan sonra gördüğüm her kusan insan benim gözümde sevimlidir.
istekdışı veya kasten tetiklenebilen mide kaslarının ters çalışması sonucu gerçekleşir
gayet doğal ,samımı ve organık bi olay
içinin dışına çıkması durumudur.
uzun süren yolculuklarda ben küçükkeneyken sıkça yapmış bulunduğum bir eylemdir..
acı içerisinde poşetteki eserinize bakarken hep mercimek çorbası gelir aklınıza.
''ulan ne yersem yeyim hep mercimek çorbası kusuyom amuğha koyiim ''
bazen kalbindekileri kusmak anlamına gelen eylem.