mor ve ötesi

bir dönem bulutsuzluk özleminin yüklendiği misyonu başarıyla temsil ettiklerini ancak daha da hızlanmalarını temenni ettiğim türk rock grubu.
2008'de eurovision'da ülkemizi temsil etmişlerdi.

hayat parçası da müthiştir.

türkiye'de rock müzik denince akla gelen en iyi isim. uluslararası bir çok da başarısı bulunan alternatif türk rock gurubudur. müzikal açıdan bakıldığında içerisinde barındırdığı brit rock - indie hava dışında şarkı sözleri ve mükemmel harun tekin vokali ile benim de vazgeçilmezimdir.
bize ilk bahşettikleri parça yalnız şarkıdır.
bir derdim var tam bir gayin içini dökmesi gibidir. sözleri iyi dinleyin aynen öyle valla.
cambaz, aşk içinde, az çok, sevda çiçeği, bir derdim var, güneye giderken gibi bir çok güzel şarkıya sahip gruptur efendim.
2004 yılında çıkarmış oldukları dünya yalan söylüyor albümüyle blue jean dergisi tarafından "tüm zamanların en iyi türkçe rock albümü", billboard dergisi tarafından da son on yılın en iyi ikinci türkçe rock albümü seçilmiştir.
8 yıl geçmiş olmasına rağmen dünya yalan söylüyor albümünü hala severek, bıkmadan, sıkılmadan dinlediğim muhteşem gruptur.
1 haziran 2011 interpol istanbul konserinde konuk misafir olarak çıkmışlardır. peter murphy güzel bir süpriz yaparak uyan şarkısına ingilizce yorumunu katmıştı. harun politik mesajlar vererek ayarlar ayarı vermişti hükümete bu konserde ayrıca.
konya konserine gidemediğim, en sevdiğim türk rock grubudur.
bu ülkenin en sağlam eurovision şarkılarından birisini yapmış gruptur.
dünya yalan söylüyor albümü en iyi türkçe rock albüm lerdendir.
favori parçalarından biri :
güne kahveyle başladım
ağzım kuru zihnim açık
beyaz camda görüntüler
hepsi o kadar dürüst ki

hayatımdan çok memnunum
aşk bitti aşk aptallıktı
bir de sigarayı bıraksam
kimse tutamaz beni artık

biten aşkların ardından bağıra çağıra söylenecek bu güzel şarkının da sahibi rock grubu.


şebnem ferah' la birlikte fanta gençlik festivali için bir albüm hazırlamışlardı. o albümde kıskançlık diye bir şarkıları vardı ki emin değilim şarkının adı o mu..ama ben niye bulamıyorum o şarkıyı ya...
edit: teomanın şarkısyımış kıskançlık..
alter egosu kırmızı ve berisi olan müzik grubu.
mor ve ötesi'nin 1999 çıkışlı bırak zaman aksın albümünden zamanı olmayan parçalar listesine dahil edilebilitesi yüksek olan işitsel nesne 23, geçecek olan yılların acısını daha o sayıda bile duyumsanabilineceğinin ispatı niteliğinde.

ummadık sonlara gebe rüyalar görüp eksilir, yokolursun...karanlık içinde kaybolurken sesin daha da kısılır ve en baştan başlamaya gayret edersin...o'nu beklemeye uyurken anlamsız cümleler biriktirirsin durduğun yerde ve korkarsın...artık uyan ve gözlerine bak; kendikilere...gömüldüğünde huzura ulaşmak için toprağı da sevmeyi öğrenmelisin...** *
her şarkısı birbirinden güzel göndermelerle dolu, adam gibi grup. ``seninleyim, mutluluk kalbimde çözülmüş.. ulaşamaz bana yanlış sesler!``
  • /
  • 2