mor ve ötesi

bir dönem bulutsuzluk özleminin yüklendiği misyonu başarıyla temsil ettiklerini ancak daha da hızlanmalarını temenni ettiğim türk rock grubu.
2008'de eurovision'da ülkemizi temsil etmişlerdi.

ne yazık ki çoğu türk müzik grubu gibi başarılarını çok az bir dönem koruyabilmiş, sonra da hızla düşmüşlerdir. bana göre artık sadece çoğunluk olarak ergenlerin dinlediği bir müzik grubundan ötesi değil. başka bir hayal kırıklığı için:

(bkz: manga)
hayat parçası da müthiştir.

türkiye'de rock müzik denince akla gelen en iyi isim. uluslararası bir çok da başarısı bulunan alternatif türk rock gurubudur. müzikal açıdan bakıldığında içerisinde barındırdığı brit rock - indie hava dışında şarkı sözleri ve mükemmel harun tekin vokali ile benim de vazgeçilmezimdir.
bize ilk bahşettikleri parça yalnız şarkıdır.
benim küçük sevgilim ile beni benden alan gruptur. şirketle eğlendirir arafla vay be dedirtir...
bir derdim var tam bir gayin içini dökmesi gibidir. sözleri iyi dinleyin aynen öyle valla.
cambaz, aşk içinde, az çok, sevda çiçeği, bir derdim var, güneye giderken gibi bir çok güzel şarkıya sahip gruptur efendim.
2010 yılında 2 şarkıdan oluşan loveliest mistake adında mini bir albüm çıkarmışlardır. her ne kadar destek almasa da güzel şarkılardır.
albüm adını taşıyan şarkı için;


dependence day için;
deli şarkısını manga ile beraber söylemişlikleri vardır ki hoş olmuştur;

mor ve ötesi dalga boyları düşük bu sayede enerjileri yüksek olan ışınlardır. ek bilgi; kızıl ötesi ise tam tersi dalga boyu büyük ama enerjisi düşük ışınlardır. her ikisi de gözle görülmez ancak kızıl ötesi ışınların köpekler tarafından algılanabildiğini duymuştum.
2004 yılında çıkarmış oldukları dünya yalan söylüyor albümüyle blue jean dergisi tarafından "tüm zamanların en iyi türkçe rock albümü", billboard dergisi tarafından da son on yılın en iyi ikinci türkçe rock albümü seçilmiştir.
8 yıl geçmiş olmasına rağmen dünya yalan söylüyor albümünü hala severek, bıkmadan, sıkılmadan dinlediğim muhteşem gruptur.
1 haziran 2011 interpol istanbul konserinde konuk misafir olarak çıkmışlardır. peter murphy güzel bir süpriz yaparak uyan şarkısına ingilizce yorumunu katmıştı. harun politik mesajlar vererek ayarlar ayarı vermişti hükümete bu konserde ayrıca.
konya konserine gidemediğim, en sevdiğim türk rock grubudur.
bu ülkenin en sağlam eurovision şarkılarından birisini yapmış gruptur.
dünya yalan söylüyor albümü en iyi türkçe rock albüm lerdendir.
favori parçalarından biri :
güne kahveyle başladım
ağzım kuru zihnim açık
beyaz camda görüntüler
hepsi o kadar dürüst ki

hayatımdan çok memnunum
aşk bitti aşk aptallıktı
bir de sigarayı bıraksam
kimse tutamaz beni artık

biten aşkların ardından bağıra çağıra söylenecek bu güzel şarkının da sahibi rock grubu.

  • /
  • 2