sabahları erken kalkmanın yolları

en az 2 çalar saat kurmak ve bir tanesini yataktan uzak mesafede bir yere koymak gerek.
en önemlisi ve işe yarayanı,akşam erken ve hep aynı saatte ( mesela 23.30 gibi) yatıp,erken kalkmaya alışmaktır.
erken yatan yol alır. yat 3'de kalk 7'de nereye kadar be dostum. işe gidildiğinde bu akşam erkenden yatacağım denir ama hiç de erken yatılmaz. yine oturulur 3 e kadar. mallık işte. öyle.
geçenlerde bir tanesini keşfettim dostlar, bkz anlatıyorum;

appstore'da pillow adı verilen bir uygulama var. normalde olsa hade len diyecek olmama rağmen, editörler falan seçince ulan zaten bedavaymış bakayım neymiş diyerek ipad'e yükledim. 8 saat sonra uyanmayı hesaplayarak saat 9a kurdum ve yattım. ilk başta bir 5 dakikalık meditasyon sesleri eşliğinde ( meditasyon rocks! ) uykuya daldım. sabahta 8:30da sakin yumuşak bir ses çalmaya başladı ta ki sabah 9a kadar sesi gittikçe arttırarak. tam uyanma durumunu 9da yaşamamla beraber hayatım en büyük şaşkınlığını yaşadım. çünkü sanırım ilkkez mutlu uyanıyordum. sonra ki günlerde 4 saatlik uykular için dahi deneyince, mutlu olabildiğimi farkettim.

tek kötü yanı premium olan hali 12,99₺ ama alacağım!

not: bir de uyku durumunu raporluyor sana, ne anlama geldiğini bilmesem de bakıyorum ilginç ilginç
yatmadan önce kendini erken kalkma konusunda motive etmek genelde işe yarar.
tam uyku öncesinde kahve içmek.
bilinenin aksine kahve, uyku açıcı etkisini 4-6 saat arasında gösterir. yıllardır uyguladığım yöntemdir ve (kendimce) oldukça başarılı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır.

eskiden uykudan önce süt içerdim,
büyünce uykudan önce süt(!) olmayınca kahve içer oldum :)
okula/işe gitme odaklı yatarsanız alarm çalmadan önce bile uyanabilirsiniz.
öyle bir yol yok. benim için imkansız gelen şeydir. uyumak kadar sevdiğim başka bir şey olmadığından günün her saatinde uyuyup bir daha uyanmama özelliğine sahip iseniz çok zor olan olaydır.
(bkz: impossible)
(bkz: always late)
(bkz: bitch im sleeping)
alarm müziğimi değiştirdim. mesela bayağı gürültü bir şey yaptım ki yataktan sıçrayarak uyanabileyim. ki işe yaradı evet. ayrıca daha erken kalkmanın yollarını arıyorum. ama geç yatmamam lazım. bu ara telegram muhabbeti yüzünden geç saatlere kalmaya başladım. bu durumun acilen değişmesi gerek. neyse muhtemelen değişir de. kısacası alarm müziğinizi değiştirin, iş, okul ya da tatil moduna göre alarm saatinizi yarımşar ya da çeyrek dilimli saatlere göre ayarlayın. 2 saatlik dilim boyunca çalacak şekilde düzenleyin. zaten yapmanız gereken şeyler varsa mutlaka erken kalkıyorsunuz. hadi size iyi geceler.
zihnimi kemiren dertler herhalde beni komple zihinsiz bıraktığı için ben çok zorlanıyorum erken uyanmada. geçen i can't wake up diye bir uygulama denedim. özel bir alarm rutini oluşturuyor, alarmı kolayca kapatamıyorsun veya erteleyemiyorsun. durması için ekranda çıkan bulmacaları ve görevleri yapman gerekiyor. hatta yataktan çıkıp bulduğun herhangi bir barkodu okutmanı dahi istiyor... ben 20 dk boyunca uğraşıp tüm alarmları ve görevleri bitirdikten sonra tekrar uyumuşum. bu yeteneğimin en güzel yanı, uyandığım için bölünen rüyalarıma hemen uykuya dönüp devam edebilmek...

erken yatmak. erken yatma alışkanlığı edinmek de aslında çok basit. bir gün evden çıkın ve 8-10 kilometrelik bir doğa yürüyüşü yapın, gün boyu kendinizi iyice yorun. akşam eve geldiğinizde gözlerinizi açık tutamayacaksınız. ertesi gün saat 6'da uyandığınız için de akşamına yine erken yatacaksınız ve uyku düzeniniz bu şekilde oluşacak.
anacım ben akşama kadar yor kendini dedim. beyini al, 5-6 km yürü, bir piknik yap, biraz voleybol oyna, sonra akşam yine 5-6 km yürü dön eve. iyice pestilin çıksın ki uykun düzene girsin.