sagopa kajmer

türkçe rap te pesimist duruşu, yazdığı ve söylediği rap parçalarının kaliteli sözleriyle herkesin saygısını kazanmış bir türk rap çidir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/sagopa_kajmer
galiba adında hoşumsu bir parçası da vardır ayrıca ;

" şeytan yoluna girişleri annem keserdi, giremezdim
babam için cennet gerekli, ben hep bunu bildim
içimdeki ateşle oynamaktan yanıyor içim
ve birgün memleketten 750 km ileri gittim
yarın için bir defans taktiği bulmalıyım
çok kişiyi öldürdüm, cesetlerinde parmak izim yoktu
soğukluk içimi ürpertti, damar kanım dondu
bu yeniden başlamasından korktuğum kaçıncı sondu
canım yandığında birkaç hafta bağırdım
fırçayı elime aldığımda ilkin anılarımı boyarım
gelecek adına hiçbir hayali resme dökemez parmaklarım
içimde iyiliklerimin dedikodusunu yapan şeytanlarım
zaman akıp gittikçe gözlerim daha çok doluyor
vakit gider gelmez, işte bu canımı çok sakıyor
hata ve yanlışlarım çırılçıplak, o kadar utanç verici ki
benim böyle olmamam gerekirdi"
sözleriyle hayatımın bir kısmını özetleyen rapçidir. *
rapçi değiliz sagocuyuz diyen fanlara sahip kişiliktir.
türkçe rapin kralıdır.her sözü insanı düşündürüp , kafa yormasına neden olur.ayrıca ülkemizdeki en kaliteli klibe sahiptir kendisi.

bi programa katıldığında yoga felsefesine giydirmiş, ''siz mal mısınız ya yoga ne amına koyim, namaz kılsanıza'' minvalinde sözler söyleyip kendisini bi an için rte ruhunda vuku bulmuş gibi hissettirdiği an bıraktım hayranı olmayı... cübbeli'nin de göz bebeği olmuş zaten.
yunus özyavuz isimli rapooort rapçı yamağı. bugün uyuşturucudan paket oldu. hem de ramazan da, tövbe tövde.
şahsını sevmem, uyuşturucuya da karşıyım, ikisi birleşince kendisine cilalı bir sabıka kaydı peşi sıra denetimli serbestlik, uzun bir terapi dönemi ve sonrasında da ayıklık diliyorum.
son gelişme:
twitter hesabından 'gümrük, ithali yasak eşya getirdiğim için beni şu an misafir ediyor birlikte iftar yapıyoruz. birçok et yiyen çiçek, birçok biber türü tropikal bitki tohumu netten sipariş ettim, başıma bela oldu. gümrük yasasını okumadan sipariş etmeyin. siz hakkımda çıkan kötü yazılara aldırış etmeyin. rahat olun.' diye yazdı.
gel gör ki 'uyuşturucu madde ithal etmek' suçundan tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. nöbetçi 8. sulh ceza mahkemesi, yunus özyavuz'a adli kontrol hükümleri uygulayarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi. nöbetçi 8. sulh ceza mahkeme, özyavuz'un her ayın 1. ve 15. günlerinde ikametine en yakın karakolda imza atmasına karar vererek, yurtdışına çıkış yasağı koydu.
yalancı yalancı, sana kim inanır?
zamanında karısı kolerayla fazıl say'a "sanatçının müzik yaparken ağzı yamulmamalı" gibi aşağılık, cahilce hakaretlerde bulunan, az edep yahu dediğim bilgisiz, kültürsüz, görgüsüz ve cahil "repçi". tek vasfı o zaten. sen önce kısıtlı müzikal birikiminle fazıl say'a laf söyleyebilir misin onu bir tart. hadsiz!

edit: söz konusu videoyu bir daha izledim bu vesileyle, bu çiftteki kültürsüzlüğün denizler altında 20 bin fersah olduğunu görüp onu rol model alan insanlara üzüldüm... cahiller, çok hem de...
adam anlamış doğru yolu bulmuş. aferin ona. akıllı adammış hadi bakalım darısı geride kalan dindarların da başına.
herhangi bir dini inancının yok olduğunu açıklayarak 5 vakit namazlı niyazlı, tam teşekküllü müslü"fan"larını şaşkınlığa uğratan rapçi. bir arkadaşım var o kadar hayranıydı ki lisedeyden bu adamın beyninden konuşur olmuştu adeta. geçen bu konu hakkında konuştuk. çocuk bir şaşkın pir şaşkın inanamıyor. ben de olabilir kendi kararı dedim. neyse aradan biraz geçti de yazdı. daha hala şokunu atlatamamış, diyor ki; "allah affetsin geçen teravih namazı kılarken aklıma geldi." adam hiç bir dine mensup olmayı bırak, eski müslüfanlarını da dinden döndürecek. helal be azizim.
kendini sorgulayışın sonunda oldukça dürüst ve cesurca davranmıştır.
o şarkı sözlerini yazabilmek için akıllı olmak gerekir.
akıllı biri de uzun süre din ile uyuşturamaz kendini.

tanım : ünlü bir rapçi.
yıllarca yanlış tanıyarak bir türlü sevemediğim, son zamanlardaki açıklamalarıyla takdirimi kazanan rap müzik sanatçısıdır.

bugün ilk defa farkettim ki yakışıklı sayılabilecek bir adamdır.
rapin 40 yaşında ki orta yaşlı bebeği, türkçe rapte iyi ki var denilecek ilk kişidir benim için.
bi ceza değildir. şarkılarından biri çalarken durdurup fanlarına "burada ne demek istemiş?" diye sorsanız verecekleri cevap kendilerini bile tahmin etmeyecektir. çünkü amaç bir şeyler anlatmak değil, kelime cambazlığı ile kafa güzelliğidir bu müzikte. ki şahsen rap müzikle pek aram da yok, meseleye dışardan bakıyorum.