sigarayı bırakmak

15 yıllık kesintisiz ilişkimizi noktalama kararı aldığım 24. gün. ben bırakıyorsam sen de bırakabilirsin edebiyatını elbette yapmayacam. köpek gibi canımın çektiği zamanlar oldu başka işler meşguliyetlikler yaratarak üstesinden gelmeye çalıştım, çalışıyorum. tek tavsiyem 1 taneden bir şey olmaz demeyin. işte o tek dal sigara ile tekrar başlıyorsunuz bu merete. kendi kendinizi motive edin misal ben "sigarayı bıraktım" adında bir aplikasyon yükledim telefona oradan gün gün gelişmeleri takip ediyorum kazandığınız zaman, sağlık, para gibi bazı kriterler otomotik telefonunuza bildirim olarak geliyor. şimdilik her şey yolunda; zamanla entryme edit yapacağımdırımdır. xalo dumansız hava sahasından bildirdi.
selam tekrar ben. 3 ay 1 hafta geçmiş bile. onsuz daha mutluyum bunu görmüş oldum. biriken para diye birşey yokmuş, meteliğe kurşun sıkmaya devam. bilmem kaç yıl sonra o paraya ev alınır öküz alınır söylemine kanmayın. evet kilo aldım yaklaşık 7 kilo ama halâ bebek gibiyim,taş gibiyim. dumansız hava sahasından bildirmeye devam!
bir yıl bıraktıktan sonra tekrar başlamak gibi bir hata yaptık. altı ay kadar içip sonra yine bıraktık. tarihi hatırlamıyorum ama aşağı yukarı üç ay oldu sanırım. önceki bıraktığımda çok kilo almamıştım ama bu sefer evde oturmanın da etkisi ile 100 den 115 kiloya fırladım. artık ayımsı değil direkt ayıyım. tabi sigara içmekten çok daha iyidir. leş gibi sigara kokmuyorum o bile yeter.
sigaranın hiçbir zaman savunulacak bir yeri olmadı. bunu bir içici olarak söylüyorum. fakat günümüzde özellikle inanılmaz aetan fiyatlar sebebi ile iyice israflık oldu. 4 ay kadar bıraktım fakat inanılmaz kilo aldım. bazıları da hiç almıyor illa alınacak bir sey yok. kendimi biliyorum fazla yiyeceklere abanmasam da metabolizma değişti ve kilo aldım. yaptığım çok yanlış ama tekrar başladım. 2 aydır 1 paket 3-4 gün gidiyor. hakikaten sürekli içmiyorum kahve yanında falan. günde 1 paket bitirmekten daha iyidir diye düşünüyorum. ama tabi en ideali bu illeti tamamen bırakmak. ya da hiç başlamamak
birakali cok uzun bir sure olmuyor acikcasi ama defalarca birak geri basla derken birakmis gibiydim. o yuzden birakmasi daha kolay oldu benim icin.

birakacaklar icin tek tavsiyem kendinize vereceginiz motivasyonlar olur. zorunluluk da ise yarayabilir ama devami tamamen sizin bilincaltinizda ve istemenizde bitiyor.

biraktiktan sonra bana donen artilari ise; artik ustum basim sigara kokmuyor, agzim daha temiz ve o da kokusuz(evet). sinirlendigim ya da uzuldugum anlarda artik sigaraya sarilma gibi bir istegim olmadigi icin daha kolay atlatabiliyorum, bunun ozguveni yukselttigini farkettim ve en onemlisi de gercekten daha rahat nefes aldigimi, gune daha zinde basladigimi farkettim.

umarim sigara icen herkes, bir gun sadece kendini bir sekilde kandirdigini farkeder ve birakabilir.
sigara içenlerden bazılarının yaptığı eylemdir.
vee yine ben 6 ay koskoca yarım yıll* geçmiş. özellikle 4. ay anlamadığım şekilde sigara içme isteği geldi; içmemek için epey direndim. -saçmalama xalo kaç ay geçti yapılır mı? -onca kilo aldın değer mi? sorularıyla kendi kendimi içmeme noktasında motive ettim. bu süre zarfında alkollü ortamlarda da bulundum; sigarasız da keyif alınıyor çok kasmayın. şimdilik böyle. görüşmek üzere.
sigarayı bırakmak bir başarıdır, özellikle bu stresli ortamda, ama o oluşan boşluğu da sağlıklı bir eylemle kapatmak gerekiyor, spor yapın, ya da siktir edin yemek yiyin, zaten dışarı da çıkamıyoruz , yiyip yiyip şişelim ,ama sigaraya başlamayalım
benim için zaman geçtikçe imkansız hale gelmeye başladı bu eylem. geçmiş dönemlerimde sağlık problemlerim yüzünden farklı zaman dilimlerinde 6 ay ve 2 ay kadar bırakabilmiştim.

bu 2 deneyim üzerinden şu çıkarımı yapabilirim.
sigarayı bırakmak daha az bağımlı olduğun bir dönemde daha kolayken günde 2 pakete yakın içtiğin ve fiziksel olarak yoksunluğunu çok fazla hissettiğin dönemde çok daha zor. mümkünse vücut nikotin miktarına olan doyumunu artırmadan bırakabiliniyorsa bırakılmalı.
bırakmak biraz güç olsa da asıl önemli olan bıraktıktan sonraki irade diyebilirim.
mesela sigarasız yıllar geçirip, sigarayı gerçekten bıraktığınızı düşünerek “bir tane içsem bir şey olmaz” yanılgısına kesinlikle düşmemeniz gerekiyor. o içilen bir sigara tekrar başlamanın fitilini ateşlemiş oluyor.

ilaç desteği olmadan bırakmanın tek yolu bir anda kesip atmak.
azaltarak bırakırım olayı maalesef kişinin kendini kandırması. vücut her nikotin istediğinde yavaş yavaş ihtiyaç miktarını artırıyor.
mümkün olduğu kadar yoğun sigara içilen alanlardan da upuzun bir süre uzak durmanın faydası var.
hiç sigara içmeyen birisi sadece rahatsız olurken bırakan birisi için iradeyi zorlayıcı olabiliyor.
unutmayalım ki nikotin bağımlılık yapan en güçlü üçüncü madde. bağımlılığın tetiklenmemesi için ekstra çaba sarfetmek gerekiyor.
yo aslında hiç bırakmak sözünü bile dillendirmedim çünkü benim sigaraya sigaranın da bana ihtiyacı var sigara beni olgunlaştırıyor daha iyi karalar vermemi sağlıyor cidden yok bırakmayı hiç düşünmüyorum
bu kara haberi vermek isterim. sigaraya yeniden başladım. ve bir kez daha anladım ki. "sigara bırakılmaz ara verilir." xalocum amatemden bildirdi.
böyle şeylere zırnık koklatmayacağım için sağlıklı yaşıyorum çok şükür.
her yeni zamda tiryakilerin aylık sigara masraflarını hesaplar çocuklar gibi mutlu olurum. sonra o parayla neler alınabileceğini hesaplarım. yine içim bir hoş oldu.
imkansız gibi gözüken imkanlı bir durum. önce asla sonra iyikisi olan bir mücadele
zor iş.
nikotin, yoksunluğunda fiziksel krizleri olmayan ciddi bir bağımlılık. sinirlilik, yeme isteği gibi belirtiler verdiği için ciddiye alınmaz genelde.

bırakanlar ya tek seferde bırakılır (o günden sonra ağzıma sürmedimcilik) ya da sürekli bırakmaya çalışarak bir gün başarılı olurlar.

ben ikinci şekilde bıraktım. her iki bırakma şeklinde de konu "kafada bitirmek" lafına geliyor.
bırakmayı sayısını hatırlamadığım kadar çok denedim ama her denememde bir sonraki sigara vardı aklımda. ya birr ay iki ay yada beş ay sonraydı bir sonra içeceğim sigara. ama bir gün bırakma kararı alınca o bir sonraki sigaranın hiç olmayacağına inandım. bitmişti artık emindim. sigara içen arkadaşlarla aynı ortamda bulunmadım bir dönem. evime gelenlere içirmedim. dışarda için dedim. ve bitti. kaç yıl oldu tam hatırlamıyorum. ama ayları günleri de saymamıştım zaten bırakırken. bir rekor denemesi değildi yani. tamamen bırakmıştım.
bir süre canım istedi tabi ama sonra o da geçti gitti. hiç içme isteği oluşmuyor artık. arkadaşlarla alkol alırsam belki iki tane içerim. o da yılda bir iki defa.

inatla denemek lazım.
şöyle bi sihirli değnek olsa da anna'cığımın elindeki sigaraya dokunsa.. puff yok olsa..
  • /
  • 3