sözlüğü forumlaştırmak

yeni üye olanların sözlüğün formatını öğrenip özümseyene kadar alışkanlıklarından dolayı sıkca yaptığı yazılı davranış biçimidir.
zaman zaman gülünesi vakaların ortaya çıkması durumudur ,bir çoğumuzun yaşadığı afallama dönemi olmakla beraber heyecan vericidir.
yapacak bir şey yok biz onları bu şekilde de kabul ederiz
sözlükle forum arasında ki farkı kimse doğuştan öğrenilmediğini kabul ettikten sonra bizlerin es geçmesini bilmemiz gereken davranışdır.
kontrol altına alınamayan samimiyetin bir ifadesi olsa gerek. butik sözlük olmanın kaçınılmaz yönlerinden biri. <br> <br>(bkz: enseye tokat göte parmak)
koskoca bir günün sonunda günün başlığı 67de kalıyorsa varsın olsun denilen durumdur.
olmasındır.oldurmayın,yıl olmuş 2012 hala sözlük jargonunu bilmeyen insalar var ona yanıyorum,yok yani öyle karışık bir formulü de yok gayet açık ve anlaşılır.evet
sözlüğün son zamanlardaki en büyük sorunu. tanım içermeyen entryler, üstteki entrylere cevaben yazılan entryler, laf sokma amaçlı bakınızlar bu olaya neden olmaktadır.
admin, moderatör ve editörlere iş yükü getirecek durumdur.
ayı sözlük ü her açtığında onyüzbinmilyon baloncuk seks içerikli başlık ile karşılaşmak bir ara çok yadırganmış. * geçenlerde de siyasi sözlüğe dönüşüyordu. bir kutuplaşmadır gidiyordu ki insanın ruhu üşüyordu. merakla yarın ne olacak diye bekliyorum. ben bu sözlüğün queer halini seviyorum.*

ancak...

her sözlüğü hafiften pis bir koku sarar. bugün en iyi görülen ekşi, itü, uludağ vs de aynı dertten muzdarip. onlar o yoğunluğa rağmen(entry, yazar sayısı vs) sözlüğü çevirebiliyorlarsa ayı sözlük hayli hayli yapar. neticede sözlüğümüzü seviyoruz ve ona sarılırken hayal kurabiliyoruz. mukaddes bir listemiz de var: ayı sözlük formatı. tanrı kurallara uymamız için bizleri helak da edebilirmiş gibi duruyor. uff!
çok fazla kuralcı ve takıntılı olmamak gerekir. insanların yazmaya ihtiyacı var, ayı sözlük bunun için var. tabiki çöp entrylerde giriliyor fakat onları zaten temizliyoruz ve geri kalan entrylerin sözlük için sıkıntılı bir durum yarattığını düşünmüyorum. bunun için başlık açmak yerine edit yetkisi olanlar editlemeli, çok yogun hata yapan yazarlara mesaj ile ulaşılmalı, ispit yetkisi olan arkadaşlar da bu entryleri yönetime ispitlemeliler. gerisi boş laftan öte değildir.
-pek çok üzgünüm ama- bana göre sözlük yöneticileri yüzünden ortaya çıkan durumdur.
zerre kötü niyetli olmadıklarına da inanıyorum, bunu özellikle de belirtmek isterim. ama...
sözlüğe formatlı, başka bir tanım sözlüğünden gelmiş olmama rağmen buraya gelince bir rahatlık çöktü bana.
bunun nedeni bir başlıktaki on entryden beşinin değil de en azından üçünün tanım içermiyor oluşu.
insanda "aaa bak! onlar da yapmış, silinmemiş." kafası oluşuyor zamanla.
ama diyorum ya, yöneticilerin amacı yazar burulmasındır belki.
ya da yeni bir yazarsa tanım eklemeyenler girdilerine, onlara alışma süreçlerinde destek olmaktır.
sözün özü: her türlü seviyorum seni ayı sözlük. zamanla bunlar da aşılır belki.
hatta aşılmasa bile seviyorum. çok öptüm *
sözlükten zaman zaman soğumayı doğurur. sözlüğün sadece bear gaylerden ve bear gaylarden hoşlanan kişilerden oluşan sözlük-forum gibi görünmesine neden olmaktadır. *
ayı sözlük formatının hedef ve ihtiyaçlar doğrultusunda sanırım tekrar belirlenmesi gerektiğini gösteren durumdur. velevki isteyen istediği başlığı okuyabilir. bu hepimizin bildiği bir şeydir ama sanırım sözlüğü sosyal ağlardan ayıran bir diğer farkta tanım ve bilgiler eşliğinde yazmaktır. maksadın meydan larus yazmak olmadığı aşikardır. kimse eğlenemez diyen de yok.
samimi bir sözlük olmamızdan kimse şikayetçi değildir. ama sözlük sırf samimiyet için varolduğunda adı ne olur bilinmez. herkesin eleştirilerini ondan, bundan, şundan sebep demeden önce bu samimiyet ışığında, amaca uygun değerlendirmek gerekmekterdir. sanırım elimizdeki belli bilgi birikimleri paylaşarakta burda eğlenmeye devam edebiliriz. ama illaki herkes istediği gibi takılacaksa da o zaman formatta bazı düzenlemeler şarttır.
sözlük formatından bir haber yazar arkadaşlarımızın yaptığı eylemlerdendir .. zaten fazla kurcalamamak lazım patlatırlar olur biter ..
kaçınılması gerekendir. sözlük olarak en büyük amacımız bilgi ve deneyim paylaşımı olmalı, cevap niteliğinde entryler bunu zorlaştırır, yapmayalım. az çok bi tanım yapalım. o da mı olmadı? başlıkla alakalı olsun en azından entrymiz, bir değeri olsun.
sözlük kelimesinin anlamına açıp bakılmasıyla bile aslında bu hataya düşmeye engel olunabilecek olandır.