stephen king

vakti zamanında türkçeye neredeyse yarı yarıya kısaltılarak çevrilen ve nihayet tam metin çevirisiyle raflarda görebildiğimiz mahşer adlı romanın da yazarı olan korku üstadıdır.
korku romanlarının 1 numaralı yazarıdır. kitaplarının birçoğunu film olarak beyazperdede görmek mümkündür.
kitaplarından the rose redin film uyarlaması çok iyi.
gerilim konusunda usta sayılabilecek yazardır. tasvirleri ve olayların akışındaki beklenmezlikleriyle okuyucuyla resmen köşe kovalamaca oynar. eserlerinin bir çoğu televizyona ya da beyaz perdeye uyarlanmıştır ama asla aynı zevki vermez. nadir başarılı olanlar arasında rose red konağı, öldüren sis, yeşil yol ve en son pierce brosnanın rol aldı bag of bones sayılabilir ancak hepsi bir tarafa shawshank redemption - esaretin bedeli bir tarafadır. evet esaretin bedeli de onun.
kitaplarının yanında dvdlerini de arşivlediğim tek yazardır.
the shining, rose red, it, green mile gibi onlarca efsaneyi kaleme almış usta korku/gerilim yazarı... aynı zamanda pek çok eseri sinemaya uyarlanmıştır ve uyarlamalar çok başarılı olmuş klasikler arasına girmişti,yine shining, rose red, it, green mile sinema uyarlamalarıne en iyi örneklerdir.
evimde 52 adet ilk basım kitabı bulunan, bir aralar deliler gibi okuduğum, şimdi arşivimde gözüm gibi baktığım, gece yarısını 2 geçe ve dört geçe serileri beni benden alan ve uyku uyutmayani her kitabının ilk 50 sayfası sıkıcı, kalan 300 küsür sayfası sdu gibi geçen yazar. bir de kitaplarından çekilen film genellikle başarısız olup, her filmde kendisi de kısacık küçük bir yan rolde oynar. kah eve pzza getiren pizzacı olarak, kah yoldan geçerken selam veren adam olarak beş saniye görünür filmlerde.
(bkz: kara kule)
(bkz: mahşer)
favori yazarımdır. bazen çok gelir geçer yazsa da, kara kule gibi bir epik destan da yazmıştır, the shining gibi nefis bir gerilimi de. it gibi acımasızca korkutucu da olabilir, green mile gibi duygusal da.
1947 portland doğumlu, korku ve gerilim türü romanlarının babasıdır. ilk romanı carrie 1974 yılında yayınlanmış ve 1976 yılında sinemaya uyarlanmıştır. 60'a yakın eseri bulunmaktadır. bir o kadar hikayesi de sinemaya uyarlanmıştır. her ne kadar kendini tekrar ettiği söylensende, okuyucusunu kendine bağlayan bir yanı vardır...
eserlerinden bazıları;
medyum
hayvan mezarlığı
çılgınlığın ötesi
maça kızı
o
hayaletin garip huyları
kemik torbası
yeşil yol
hayatının bir dönemini madde bağımlısı olarak geçirmiştir. pek çok ünlü yazar madde bağımlısı olduğu için bunu normal bulmuştur. bırakmak istememiştir. ne zaman eşi, çocukları alıp kendisini terk etmeyle tehdit etmiş, o zaman madde bağımlılığını bırakmaya karar vermiş. tedavi olduktan sonra görmüş ki, yazarlığının bununla hiçbir ilgisi yok. o zaten iyi bir yazar.
elimde 3 tane kitabı var, birini bitirdim*, ikisini bitirmeyi çok istiyorum ama bir türlü okuyamadım. **
son zamanlarda bir tane beyazperdeye uyarlanan filmini (bkz: carrie ) izlediğim, bir tane de kitabını (bkz: hayvan mezarlığı ) aldığım korku yazarı.

resmi twitter hesabında takipçilerine tavsiye ettiği filmler "stephen king'in izlememizi tavsiye ettiği 15 korku filmi" başlıklı bir yazı olmuştur.

http://www.bifikiral.com/stephen-kingin-...
korku romanlarıyla bilinen yazar "elevation" isimli son kitabında homofobiyi ve homofobiyle mücadeleyi anlatıyor.

https://asdi-lgbti.com/2018/11/23/stephe...
çoğu kişi bilmez, soyadı kral anlamına gelir. kesin bilgi yayalım.