the big bang theory

amerika yapımı situation comedy (sitcom) ilk cbs kanalında yayınlanan durum komedisi dizisi. baş rollerinde;

johnny galecki (bkz: leonard hofstadler)
jim parsons (bkz: sheoldon cooper)
kaley cuoco (bkz: penny)
simon helberg (bkz: howard wolowitz)
kunal nayyar (bkz: raj koothrappali)

iki üstün zekalı ev arkadaşının hayatlarını anlatıyor diye biliriz.
leonard denyesel fizikçi, sheoldon ise teorik fizikçidir.
sürekli tatlı bir sürtüşme içinde oldukları halde çok iyi iki arkadaştırlar.


tavsiye edilir...
http://www.imdb.com/title/tt0898266/
güzel bir komedi dizisi. an itibariyle 1. sezonunu bitirmiş bulunmaktayım. ancak nedendir bilinmez kahkaha atmak mertebesine de henüz ulaştırmamıştır. belki ilerleyen sezonlarda...
bu diziyi tam olarak anlamak için biraz fizik, biraz biyoloji, biraz kimya, biraz felsefe ve en önemlisi amerikan kültürüne aşina olmak gerek. eğer değilseniz esprileri kaçırma olanağınız çoktur.

eklemeden edemeyeceğim, bu haftaki bölüm yani 6. sezon 8. bölüm gelmiş geçmiş en iyi big bang theory bölümüydü şüphesiz. daha önce bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum
uğruna cinayet işlenilebilecek, insanı çıldırtan sheldon ile ona nazaran daha "sıradan" "düzgün" leonard'ın sıradışı ev arkadaşlıklarını anlatır. aslında konu bununla asla sınırlandırılamaz. hintli, astrofizikçi ve anca içki içince kızlarla konuşabilen raj ile "mühendis" ve kadınlara karşı saplantısı howard adlı 2 tane de arkadaşları vardır. ve tabiki de karşı komşuları zeki olmayan ama bi o kadar güzel olan penny vardır. bu 5 kişi üzerinde dönen akıl almaz diyaloglar, özellikle iğnelemeli dokundurmalarla dolu, hatta isminden de anlaşılacağı üzere bilimsel terimlerin oldukça yoğun olduğu bir dizidir.

dizinin ilerki sezonlarında gelecek olan amy'i es geçemeyeceğim. çünkü diziye yepyeni heyecanlar getirmiştim bence. penny'e olan saplantısı, duyguları ve sadece sheldon ile uyuşabilen kişi olmasından dolayı eşsiz bir karakterdir. sheldon ve amy'nin aralarındaki pek rastlanması mümkün olmayan ilişkileri ise spin-off yapılmaya değer bir olaydır.

izleyelim, izletelim, ki artık bu diziyi duymadan kalmadı diye düşünüyorum. o yüzden bilen biliyor.

deli değilim, annem test ettirdi.
şaşılası bir biçimde reytingleri azalmaya değil artmaya başlıyor, devam ediyor. başlardaki reytinginin 2 katını yapmaya başlıyor artık. bu gidişle 10. sezonu görürüz sanırım.
how i met your mother ile birlikte tutkunu olduğum ikinci dizi, onların saf salak ama dünyanın en bilgilisi halleri tuhaf biçimde eğlendiriyor beni. hollanda'da iki sezonunu üç günde bitirmiştim, öyle bir bağımlılık yapmıştı. o zaman tabi daha üçüncü ve dördüncü sezonu yoktu. how i met your serilerini bitirince izlemediğim 3. 4 ve daha kaçıncı sezonsa izleyeceğim bağımlılık yaratan dzidir. (not: ingilizceyi çok iyi bilmeme rağmen alt yazılarına bakmadan izleyemiyorum, zaman zaman çok fizik terimleriyle konuşuyorlar ya)
şarkısı;

our whole universe was in a hot dense state,
then nearly fourteen billion years ago expansion started. wait...
the earth began to cool,
the autotrophs began to drool,
neanderthals developed tools,
we built a wall (we built the pyramids),
math, science, history, unravelling the mysteries,
that all started with the big bang! !bang!

raj ve sheldon için izlediğim dizi...leonard'da adını koyamadığım bi iticilik var nedense.
şu an yayında olan gerçek anlamda en komik komedi dizisi. gözünüzden yaş gelene kadar gülebilirsiniz. özellikle bir şey yiyip içerken izlenmemesini tavsiye ederim, yoksa bilgisayarınıza yazık olur. eğer hetero olsaydım bu dizide penny karakterini canlandıran kaley cuoco'nun ciddi anlamda sapığı olabilirdim. o nasıl bir güzelliktir ya maşallah allah sahibine bağışlasın.
bir anda hızımı alamayıp iki sezon bitirdim. hangi dizi de her bölümde güldünüz? ben bu dizide bunu yaşıyorum. sheldon'ın o gevrek gülüşünü gördükçe ben kendimi yerlere atıyorum. leonard'ın o masum halleri beni bitiriyor.

*

*

*
bir friends olamasa da how i met your mother'la yarışır dediğim cidden çok komik bir dizidir.
ekranlardaki en komik dizilerden biri. sadece gülümseten değil, anıra anıra gülmenizi sağlayan bir dizi.
sheldon ın hakaretleri, varsayımları ve çıkarımları ile mükemmelleşen dizi. *
yayınlanan son bölümü * ile çok fena yardıran dizidir. yanaklarım ağrıdı gülmekten. *
7. sezonun 1. ve 2. bölümü yayınlanmış olan dizidir.
yeni sezonun 1. bölümünde beklentilerimi karşılayamasa da 2. bölümde özellikle howard'lı sahnelerle koparan dizidir. geri döndüklerine çok sevindim efendim.
yedinci sezonu çoktan başlamıştır . aynı tadı yakaladıklarını düşünmekteyim .
ilk zamanlar takip ederdim. daha sonradan hayat şartları pek elverişli olma.
evrenin doğuşunu açıklayan teorilerden birisidir. türkçesi büyük patlama teorisidir.
1920’lerde rus kozmolog ve matematikçi alexander friedmann ile belçikalı fizikçi papaz georges lemaître tarafından ortaya atılmış ve destekleyici kanıtların varlığı nedeniyle günümüze kadar yaygın kabul görmüş bir modeldir.
bu modele göre, yaklaşık 13,7 milyar yıl önce, (hâlen genişlemeye devam eden) evren, sıcak ve yoğun bir başlangıç durumunda iken(ilk atom) genişlemeye başlamıştır.

(elin gavuru bunlarla uğraşırken, biz hala "dindar-kindar neslin patlaması ve genişlemesi" için uğraşan siyasetçilerin uyduruk teorilerini dinlemekteyiz)
bir türlü içine giremediğim ancak fanatiklerinin vazgeçemediği durum komedisi
  • /
  • 2