death note

hala izlemeyi planladığım animedir. ya fırsat olmadı ya da unuttum hep*

içine ismini yazdığınız birinin yüzünü de biliyorsanız nasıl öleceğini de seçmenize izin veren bir çeşit defter etrafında dönen olaylar olarak biliyorum.

(bkz: yanılıyorsam düzeltin).
öldüren bir defter var ortada, deftere yüzünü ve ismini bildiğiniz birini yazıyorsunuz. bunun nedeni aynı isimde birçok kişi olabilir. isterseniz nedenini, nasıl öleceğini, ne zaman öleceğini de ekleyebiliyorsunuz. eklemezseniz kalp krizinden ölmüş oluyor. o defter bir ölüm meleğine ait ve bir insanın ona dokunduğu zaman ölüm meleğini görebiliyor ve ölüm meleği o insan defteri tamamlamadan ya da o insan ölmeden başka bir yere gidemiyor. dünyada sıkışıp kalıyor.

not: yeni başladım, güzel gidiyor.
gökten inen ve sayısız ölümlere sebebiyet veren bir şey. tanıdık geliyor..
favori animelerimden. l ve kira arasındaki zeka savaşlarına bayılmıştım. izleyin izlettirin!!
aksam bos musun gibi henüz izlemeye fırsat bulamadığım animedir...
üç dört yıl önce izlemiştim. bugün matematik çalışırken aniden bastıran gereksiz bir şeyler yapma isteği ile tekrar başlayıp yarısına geldim. l ve yagami arasındaki beyin fırtınası bittiğinde* temposu fena halde düşüyor ama halen aynı güzellikte.
şu anda "l dünyayı değiştir" adlı alternatif senaryoyu izleyen kitabı okuyorum. gayet güzel gidiyor. zamanınız varsa animesini izleyin, kısa zaten. yok ben uğraşamam derseniz 90 dakikalık anime film adaptasyonu var animenin önemli yerlerini toplayan. film adaptasyonu da var ama hikayesi biraz farklı. e bunun mangası da var. değişik sonuçları takip eden kitabı da. bol bol var yani.
netflixde kolpa aksiyon filmi gösterilen güzel anime. ryuk karakteri ilginçtir.
ızleyen herkesin bi sure hamlelerini onceden hesaplamaya soyundugu anime. bakkaldan ekmek alirken bile bin bir turlu strateji uygulanir. ama bence sacmadir. cunku turkiyede strateji uygulayacagin kimse yok. simdi mesela light reyiz lnin ne yapacagini dusunmustur dimi? ama lnin bunu da dusunecegini dusunerek 1 adim one gecer, iste bu yuzden death note anlasilmasi zor bi animedir. ama turkiyede herangi birinin hamlelerini okumak oyle kolay ki. mesela adam senin hakkinda konusuyordur. bunu, onun bakislarindan anlarsan light kadar zeki bi insansin. ama, "ya o da kendisini kestigimin farkindaysa, ya bakislarini bile bile atiyosa, ya kafasinda bambaska bi plan varsa?" asamasina asla gecemezsin cunku muhtemelen harbiden gozunun icine baka baka dedikodunu yapiyodur ve beynini okumaya calismak kismen bebek isidir kismen de (ya da dolayisiyla) gereksizdir. yani turkiyede boyle islere girismek sacmadir. neyse eyvallah.