e-devlet’te soy bilgisi sorgulama uygulaması

e-devlet üzerinde soyunuzun 1800 lü yıllara kadar kimlere dayandığını öğrenmenizi sağlayan güzel uygulama. az önce denk geldim, sınavla ilgili birşeylere bakarken hem e-devletin yenilendiğini hem de soyumun nereye dayandığını görebileceğimi öğrendim. heyecanlıyım yaklaşık 10 dk. dır bekliyorum. inşallah göreceğim bakalım...https://www.turkiye.gov.tr/nvi-alt-ust-s...
amlarına koyayım ben twitter camiasının çok ayıp ediyorlar, işsizlik maaşımı kontrol etmek için sisteme giriş yapmam gerek ama allahın kırşehirli dallaması soy ağacını iki köy ötede çıkıp çıkmadığını kontrol etmek için siteyi kitlemiş..
aşırı kuşku uyandırıcı uygulama. yine neyin peşindeler acaba. kokusu çıkar he.
vaay çok iyi bir şey olmuş. e devlet, e okul gibi uygulamalar sayesinde herkesin olanakları ve ihtiyaçları artık daha net karşılanıyor. açıkçası selanik göçmeni olduğumuzu biliyorum. bir de buradan test edelim. bakalım doğru muymuş. dedelerimiz kandırmamışsa. swh
devletin nadir olarak da olsa yaptığı güzel işlerden birisi sanırım bu oldu. kim istemez ki atalarının nerede yaşadığını öğrenmek.
bana mantıklı gelmeyen yanları var açıkçası çünkü tanıdığım bir arkadaş vardı.metres hayati yasayan.onun anne babasi evli degil diye devlet nufus cuzdani vermiyormus.hatta okula baslarken kuzeninin nufus cuzdaniyla okula kayit oldu.
dogum gununu bile bilmiyor.sonra nufus cuzdani hakki vermis devlet. onun icin de kemik rontgeni cekilmis yaş tayin etmek icin.sonra 01.01.1990 dogum tarihli nufus cuzdani vermisler.onun gibi bi suru insan vardir.x tanıdıgımın evlendigi kadin bile zamaninda evli baska erkekle birlikte olup ikiz dogurmus.hic evlenmemis. simdi de x kişi ile kendini yamayan yamayana.simdi torunlari var 3 - 5 yaslarinda.onun cocuklari acaba nasil kimlik aldi.yani demem o ki bu soy ağaclari neye gore cikarildi? hata vardir kesin.
ben soyuma sopuma ulaşamıyorum çökertmişsiniz la.
evet engellenemez merak dürtüsü sayesinde siteye erişim sağlayabildiğim an bende soyumu sopumu öğreneceğim lakin umarım bir fişleme politikasının ürünü değildir paylaşıma açılan bu bilgiler. iyi ki ötekileştirici ve ayrıştırıcı bir yöntemi sonuna kadar kullanan siyasilerimiz yok! yoksa soy bilgimiz bile bazı özel durumlarda koz olarak kullanılabilirdi.

vallahi paranoyağım ben dostlar, saklayacak hiçbir şeyim olmamasına rağmen rahatsız oluyorum durumdan. bildikleri ya da bilmedikleri her şey diken üstünde bırakıyor beni bu zamanda.
kafaya takıp soyağacını çıkarmak için aylarca uğraşan kuzenimin varlığını öğrenmesi halinde kafayı yemesine neden olabilecek uygulama.
bir türlü ulaşamadım soyuma. talebiniz alınmıştır diyor. çaresizce bekliyorum.
taş çatlasın 1820-30'lara kadar gidiyor bu muhabbet. hani 2. mahmud vs. neyse tarihe girmeyelim...

1830'lar öncesini bulmak için daha fazla çaba ve para harcamanız lazım.

sistem şu an için annenizin üzerinden gidiyor gibi gözüküyor. baba tarafının da annesi tarafına yoğunlaşıyor.

eğer büyük şehirlerde ya da yakınlarda büyüyüp gelişen bir sülaleniz varsa kayıtlar buralarda daha düzenli.

anadolu insanının ermeni ya da rum kökenleri çıktığı yolunda hikayeler varama daha göremedik yayınlayanları. sanırım şu ortamda kimse anneannem ermeniymiş demek istemiyor. geyikler türlü türlü anlayacağınız.

ben rumeli kökenli biri olarak genelde pek şaşırmadım. ailemizin söyledikleri doğrultuda bilgiler aldık. sadece bir iki kasaba ya da köy bizi şaşırttı. o da sanırım osmanlı zamanındaki il, ilçe, eyalet merkezleri ile şimdinin bilgilerinin tutmaması.

merak ettik baktık değişen bir halt yok. mal aynı mal.
çok daha ayrıntılı bilgiler edineceğimi düşünerek ilk çıktığında epey bir zorlayıp soy belgeme ulaşabildiğim uygulama. merak ettiğim ailenin hem baba hem de anne tarafından başka şehirlerden göçmüş olduğumuz bilgisinin çıkıp çıkmayacağıydı. çıkmadı öyle bir bilgi. görünene göre 1824'te doğmuş teyze mi demeliyim büyük anneanne mi bilemedim bir kadının memletimin başka bir ilçesinden olduğuydu. geri kalan herkes aynı ilçeden gözüküyor . bizim yakın akrabalardan bir kısmı ise daha önce bu şehirlerdeki akrabalarına ait izleri bulmuşlardı daha önce. yani uygulama göçe dair hiçbir bilgi vermiyor. kimilerinin ölüm tarihi dahi yok. daha detaylı araştırmak isteyenler için uygun değil. döneme dair başka belgeleri yerelde araştırmak lazım. akraba ilişkilerine dair de bilgi yok. annemle babamın uzak akraba olduklarını bildiğim için soyisimden ben çıkardım akrabalığı. yeni hiçbir veri sunmadı yani. sadece soyuma dair gerçek isimlere ulaşmak; onların doğum tarihini, ölüm tarihini bilmek garip hissettirdi. ben de gelip geçiciyim bu dünyada hissine kapıldım.
dün gece talebimi yaptım, mesajla hazır olduğu bilgisi geldi. lakin siteye giremiyorum yine. yine göçmüş devletin sitesi. allam nasıl bir devlettir ki bu kendi sitesi çalışmıyor.
anne tarafından gürcü, baba tarafından roman çıktım ya la... allam sana geliyorum.
gürcülüğümüzü biliyordum da romanya'dan eskişehir'e nasıl göçmüşüz onu anlamadım. şimdi kardeşiminkini de sorgulatacağım bakalım ona ne çıkacak. eğer ki ona da aynı şeyler çıkarsa roman olduğumuz ayan beyan ortaya çıkacek be ya.
sonunda öğrendim. dedelerden de asker kökenli bir ailede büyüdüğüm için çoğu konuda şanslı olamadım. bu soyağacı da beni dumura uğrattı diyebilirim. gerçi esas memleketimde yine kökenim devam etmiş ama çok karışık bir durum oluşmuş. romanya da var bizde selanik de ve üstelik bulgaristan da. renkli gözlü değiliz biz ama baba tarafı genellikle yeşil gözlü. bildiğin balkanlardan gelmişiz ama aramızda 1 kişi 1800 lerde ankaralı kız almış. oradan sonra işler karışıyor. kız alımları hep romanya'dan olmuş. sonra bulgaristan'a yönelmişiz. babaanne kökeni kütahya, dedelerim esas memleketten. ama ne bileyim ankara falan nereden çıktı? edirne de var üstelik, 2 adet böyle hiç soyumuzun olduğunu bilmediğim il çıktı. gerçi bulgaristan'dan o kadar evlilik de edirne ile doğal tabii. ailecek şaşkınız. bu arada ilk büyükannemin adı fındık. şaka gibi. 1800 yılında fındık ismi nereden akla gelmiş be?
merak ediyordum ama ben geriye doğru daha fazla biliyorum. anneannem babası ve babannemin babasına kadar gidebilmişler. yakalşık 1830 doğumlu olan dedelere kadar yani. ben 1780 lere kadar biliyorum. babamın dedesinin dedesine kadar yani. annem de anne tarafından aynı soya dayanıyor. anneannemin kocası farklı soydan. annesi babamın amcasının kızı. ( yazarken zorlandım. okuyanlara sabır)
yalnız hepsi aynı köyden. ve sadece 2 sülale var ortada. geriye dönük akraba evliliği mahsulüyüm sanırım. şindi anlıyorum eksik tahtalarımın nerede kaybolduğunu.

soy ağacım konusunda yeterince bilgi vermedin ama bir gerçeği görmemi sağladın. aydınlandım e-devlet. teşekkürler.
şifremi bilmediğim için bakamadığım uygulama. büyük olasılık ermeni çıkarım zaten. hep derim kendime kesin bir ermenilik var bizde. bizim oralarda çok varmış eskiden.
ayy doğruymuşşş babamla konuştum. köstence'liymişiz. ay cidden romanım ayol. obaaa aydi vur patlasın çal oynasın sabahlar olmasın be yaaa
yillardan beri aklimdaydi bu uygulama dun basvurdum sonuc
annemin
dedemin buyuk dedesi kapya(ayvalik) nufus havran camdibi koyu
annemin annesi=midilli nufus kayit yeri adatepe koyu canakkale kucukkuyu
baba tarafi 1800 den once ozbekistan kokenli cekik gozlerimden anlasiliyor
babamin annesi isparta gedikli yoruklerinden yani şarkikaraağaç kokenli
babamin babasinda eksik bilgiler var oraya cok yogunlasmamislar
tarsuslu oldugumuz ortaya cikti ama o kokenlere 1800 once ozbekistan kokenli oldugumuz ortaya cikti...sonuc olarak ozbek yoruk tatar egeli melezi oldugum icin mutluyum mozaik parcasiyiz
tam bir hayal kırıklığı. doğum yerleri bilinmiyor. nerden geldikleri bilinmiyor. anneannemin dayısını çok merak ediyordum mesela. alt üst soy olduğu için onu da göremiyoruz.
pek bir işe yaramayan uygulama.aile büyüklerine sorulduğunda bir çoğu üst kuşakları anlatıyor zaten.burada da bilinenler çıkıyor ötesi yok.en azından 1500-1600'lü yıllara dayanması gerekirdi.ama suç kimde bilmiyorum kayıt tutmayan osmanlı'mı oldu ki tutulan kayıtları yok edenler mi veya kayıtları gizleyenler mi ?
  • /
  • 2