ermeni soykırımı

ermenilerin yıllar önce anadolu topraklarında soykırıma uğramış olduğu iddia edilen soykırımdır. dünyada bazı ülkeler bu olayları soykırım olarak kabul etmişler, bazı ülkeler ise soykırım olarak kabul etmemişlerdir. fransa sayesinde konu sürekli gündemde tutulmaktadır.
" tarihten korkmuyoruz, tarihimizde yaşadığımız bütün olaylarla yüzleştik,bütün arşivlerimizi açtık " dedi rte.
yalanın da bir sınırı olmalı!
bu mesele seçim zamanı fransa ve amerika birleşik devletlerinin hristiyan alemine sevimli ve sempatik gözükme ve oy toplama çabası olarak görülmektedir. her seçim vakti ısıtıp ısıtıp oy toplamaya çalışmaktadırlar. aslında soykırım diye pompalanan meselenin, tarihin daha doğrusu tarih uzmanlarının ne dediği kimse tarafından net bir şekilde bilinmemektedir. birilerinin işine yarıyor, bu şekilde birilerine kazanç sağlıyor ki o nedenle hala çözümsüz bırakılıyor. bu olgu günümüzde siyasetin tarihten ders almadığını göstermektedir.
inkar edilemeyen bir gerçektir. ermeniler tarafından yapılan ilk net bir kıyıma karşılık olarak gerçekleştirilen bir tarihi olaydır. *
tarihçilerin dışında herkesin üzerine konuşup bir sonuca varma yetisini kendisinde görmesine sebep olan konu. üst üste yığılan onca yorum, onca nefret söylemi , savunma mekanizması, savunmak zorunda bırakılmak, devlete olan güvensizliğin yahut milliyetçi duyguların taraf tutma eğilimi içerisine sürüklemesi, direk taraf belirten kalın puntalı "sözde ermeni soykırımı" ile yapılan haber girişleri vesaire vesaire... politikacıların aldığı karar -olsun ya da olmasın- durumu yine siyasetin pençeleri arasından çıkamaz hale getirmiştir. usul yanlış olunca, sonuç inandırıcılık konusunda şüphe uyandırır.

(bkz: politically correct)

(bkz: ethically correct)
tüm tarihi gerçekliğini/gerekçelerini geçerek (ki bakıldığında meşru müdafa olarak görülüp "düşman" ile savaş ise mevzu bahis, onca kadın çocuk neden yok oldu diye sorarım hala)kırım ya da tehcir ne dersek diyelim,esas sıkıntının kötünün karşısına kötünün konulması olgusudur.
hocalı, cezayir vb. yanlışları öne sürerek anlam kazanıldığını düşündüren bir durumdur kendisi.nefret söylemlerinin en belirgin sahalarındandır.
(bkz: hiçbir katliam bir diğerinin bahanesi olamaz)
3 ana akım şeklinde azınlıklara karşı işlenen insani suçların ilkidir. her millet birgün kendi tarihi ile yüzleşmek zorunda kalacaktır demekten dilimde tüy kalmamış olan muhabbettir. konsept olarak milliyetçi,dinci,ulusalcı geylerin hayata nasıl tutunduklarını anlayamadığıım için, ayı sözlükten daha fazlasını beklemediğim başlıktır. meselenin herhangi bir başka soykırım olmadığını, başkalarının hatalarıyla kendimizi doğrulamaya çalışmamızın rasyonel olmadığını falan dile bir kez de benim getirmeme gerek olmayandır. resmi tarih çok şekerdir. çok tatlıdır. devletin söylemi geylerin yegane sığınağı olmalıdır. devlet babadır.
tamlananı ek almış bir isim tamlamasıdır
kimilerinin 'diğer taraf''tan bakıp evet türkler soykırım yapmıştır diyerek kendilerini -objektif- hatta ve hatta -marjinal- sandığı şu mesele. objektifliği şöyle öğretmek isterim size evet belki şımarık bir tavır gelecek ama evet öğretmek. ermenilerin bölünme düşünceleri sonucu çıkan karşılıklı ölme-öldürme olayıdır. ölenlerin bir kısmı yaşadığı coğrafi bölge nedeniyle ebeveynlerimin hala-teyzeleri. henüz altı aylık bir bebekken süngüye takılarak öldürülen annemin amcası ve güzelliğinden dolayı tandır adı verilen kuyu fırında tecavüzden saklanan kuzenleri gibi olayları bilmeme rağmen ırkçılık karşı tavrımdan dolayı önyargımın olmaması insanın yaşadığı doğduğu coğrafyanın karakterini etkilemeyeceği düşüncesine sahip olmak objektifliktir biline .
ermenilerin yaptığı soy kırım ve ermenilerin uğradığı soy kırım olarak okunması gereken felaket.
devlet zorla sürdüğü,yollar da telef olan binlerce ermeni var.hiç suçları olmayan müslüman *halklar taşnak çetelerince satırlarla doğranmıştır.
bunlar uydurma değil bizzat büyüklerimden duyduğum gerçeklerdir.
köyümüz ermeni köyüdür.tehcir kararına kadar barış içinde yaşayan halklar tehcirle bir birine düşman kesilmişler.önce maraş civarından gelen ermeni çeteler üst köyü hayvanlarına kadar katletmişler.buna sinirlenen müslümanlar tüm ermenileri sürmüşler kiliselerini de ateşe vermişler.geride kalan kadınları müslümanlar eş olarak almışlardır.
görüldüğü gibi iki tarafta suçludur iki tarafında eli kanlıdır.ama asıl sorumluluk sürgün kararı veren devlettedir.
soykırım suçunun önlenmesi ve cezalandırılması sözleşmesinin tanımlamasına göre: öldürmese bile bir millete veya ırka yöneltilen saldırılar soykırım sayılır ve katliam olsa bile bir millete veya ırka yöneltilmediği takdirde soykırım sayılmaz. bu tanımdan yola çıkarak ermenilere uygulanan tehcirin bir soykırım olup olmadığı daha bir netlik kazanabilir sanırım. tehcir sırasında ölenlerin sayıları bile farklı kaynaklarda büyük farklılık gösteriyor. her iki tarafın tarihçileri kendini haklı çıkaracak argümanlar üretmiş. türkiye'nin bu konuda resmi bir tezi yok. inkar politikasıyla geçiştiriyor. ittihat ve terakki partisinin milliyetçi dahası pantürkist bir parti olduğu ve ermenilerin ittihat ve terakki hükümetiyle arasının iyi olmadığı herkesçe bilinen bir gerçek. ermenilerin ruslarla işbirliği yapacakları şüphesi varken, 1. dünya savaşı sonunda anadolu'da türk ulusal devleti kurulabileceği olasılığı doğrultusunda anadolu'nun gayr-i müslimlerden arındırılması gerektiği düşüncesi de ortaya atılmışken tehcir kararı kimse için sürpriz olmamıştır sanırım. sayısı kaç olursa olsun, nedeni ne olursa olsun bir devletin halkıyla başa çıkamayıp çözümü kovmakta bulması başlı başına skandal. tehcir sırasında-sayısı kaç olursa olsun- insanların ölmesi, öldürülmesi bir ırka yönelik olduğu için benim vicdanıma ve aklıma göre buz gibi soykırım. ermeni çetelerin öc almak için yaptığı katliamlar elbette mazur görülemez. tarihin karanlık bir döneminde yok etmeyi marifet bilmiş iki halkın yaşadığı bir trajedidir bu! hala arşivler açılmadı, masaya oturup makul bir zeminde konu konuşulmadı. hayır "yaran mı var da gocunuyorsun, madem bu kadar masumsun, otur konuşalım." derler adama. bu kafayla bir sonuca ulaşılamayacağı kesin. herkes kendi vicdanında varacak bir sonuca. ben kendi adıma osmanlıyı "ecdad"ım kabul etmem. ittihat ve terakki partisi gibi milliyetçi bir partinin icraatlarının sonuçlarından sorumlu tutulmak da istemem. o gün ölen, öldürülen her türk her ermeni hala kanayan bir yaradır benim için. topraklarından sürülmüş, çoğu yollarda ölmüş, öldürülmüş insanların acılarını hiç değilse insanca paylaşmak da bir insanlık görevidir benim için.
zamanında dedemin ailesinin öldürülmüş olduğu, dedemin müslüman bir aile tarafından büyütülmesiyle sonuçlanan olaylardır benim için. tarihte hristiyan beyaz avrupalıların dışında kalan her ırkın, milletin başına gelen çok çirkin, üzücü ve asla tekrarlanmaması gereken olaylardan sadece biridir. hiç bir şekilde zarar görmeyen beyaz hristiyan avrupalı kesim zaten bu olayları başlatan, yapan ya da gazlayan olarak hepsinin içinde az ya da çok rol oynar. tarihte bu ve bunun gibi bir çok olay var, aynı şekilde ermeniler de türkleri öldürmüş. bu olayların hala konuşulmasının tek nedeni fransa başta olmak üzere diğer avrupa ülkelerinin aynı kürtleri gaza getirdikleri gibi ermenileri de gazlamasından başka birşey değil. fransa kendi kıyımlarının hesabını verebiliyor mu? peki bize düşen nedir burada? ermeni asıllı olduğum için yüzyıl önce olan bir olayın kinini mi gütmeliyim hala? bunu yaparsam benim kan davası peşinde koşan dangalaklardan ne farkım kalır? dedemin müslüman bir aile tarafından büyütülmesinin bana ne zararı oldu? hristiyan yerine müslüman doğdum ama kendimi bildim bileli ikisinin de aynı şeye hizmet ettiğini, saçmalıktan ibaret olduğunu düşünüyorum. ermenice yerine türkçe konuşuyorum. çok istesem ermenice de öğrenirdim ama ben işime daha çok yarayacak bir dil öğrenmeyi tercih ettim. demem o ki evet yüzyıl önce çok vahşi ve çirkin bir olay yaşanmış..tıpkı dünyanın geri kalanında olduğu gibi, tıpkı diğer bütün milletlere olduğu gibi..o zaman dünya öyle bir yerdi çünkü. bence ermeni soykırımı denilmesi için sarfedilen efor ve maddi güç ermenilerin şuan ki sorunlarını çözmek için kullanılmalı. ben ister soykırım diyeyim ister sözde soykırım..büyük büyük babamın öldürüldüğü gerçeğini ikisi de değiştirmiyor.
bu konu hakkında sayfalarca yazılır, bilgiler, rakamlar, duygular vs. bu konuda kendime internette otosansür uyguluyorum. ama bir şeyi de çok merak ediyorum. planlanmış, düşünülmüş ve belli bir hedefi olan bu olayın (bilen bilir zaten) beyin takımı 98 yıl sonraya yani günümüze gelse ne düşüneceğidir. planladıkları şeyi başardılar mı yoksa daha büyük bir probleme mi sebep oldular?
kimileri kendi ulkesine tu kaka demeyi cok sever ya bu konuda onlarin costugu alandir. zira bu konuyla alakali dunyanin silah ticaretini yonetmis nobel?in odulunu almis "turkler soykirim yaptici" pamuk oldugu surecede cosmaya devam ederler..

sayin yusuf halacoglu?nun konuyla alakali engin bilgileri neticesinde hukumet tarafindan makamindan uzaklastirildigini, cumhurbaskaninin ermenistana olan tutumunu dusunursek hukumette bu konuda olasi tum oyunlarin yaninda oldugunu gostermistir.

ermeni soykirimi koca bir yalandan ibarettir, ortadaki sahte delillerin ne oldugunu herkes bilmekte.

artin penik kadar turk olabilseniz keske yada biraz arastirsaniz.

yada daha dun olan hocali katliamini konussaniz, afrikada olan zulumleri konussaniz, irakta olan igrenclikleri konussaniz, iraktaki turkmenlerin her gecen gun soykirima tabi tutuldugunu dillendirseniz, urumciden konussaniz bana, turkistanda neler oluyor deseniz...o zaman kaile alinacak bir seyleriniz olur ancak
ister akpli olalim ister chpli, ister dinci olalim ister ateist, hatta escinsel olup devlet ve toplum terorunu kemigimize kadar hissedelim; milli egitimin beynimize kanirta kanirta soktugu ve salakligimizdan sorgulayamadigimiz 'milli birlik' meselemiz. cunku biz insan olmadan once turk'uz.

diyalog evreleri soyledir:
-soykirim nedir lan
-soykirim olmamistir; bak hala 9 tane -afedersin- ermeni aile yasiyor
-soykirim olmussa da karsilikli oldu
-iyi ki de kestik bictik herbiriniz geberene kadar devam etmeliydik

2004 yılından bu yıla kadar tam 10 yıl geçmiş. neden mi 2004 ? çünkü bu yılda recep tayyip erdoğan ermeni hükümetine seslenmişti.
"gelin beraber bir çalışma yapalım ve bu beraberlik sadece türk ve ermeni temsilcilerle değil farklı ülkelerin de katılımıyla bir araştırı yapalım. "

yıl 2014 ve 10 yıldan beri ermenistan sözde ermeni soykırımı iddialarını sürdürüyor. bizleri , yani ermeni soykırım ı yalandır diyenleri cahil , faşist ilan edenler acaba hiç mi açıp okumamışlar , araştırmamışlar merak etmekteyim . 10 yıldan beri , ki 23 nisan günü recep tayyip erdoğan ın ermenilere taziye mesajı nda da tekrarlanan çağrıdır bu. gel gör ki yırtına yırtına tazminat isteyen zavallı ermenistan yanaşmıyor. niye yanaşmıyorsun madem bu kadar eminsen diye sorarlar adama. sonra sarkisyan efendi, çıkar ve der ki "karabağ ı biz aldık ağrı yı sizler alacaksınız" diye nutuk atar ermeni gençlerine. canı yanan can yakar mı ? (bkz: hocalı katliamı)

bilmeyenler için ; (bkz: faşizm)

(bkz: sözde ermeni soykırımı)
  • /
  • 3