eşcinsel uygulamalar

akıllı telefonlarda bulunan grindr, growlr, scruff gibi ücretsiz ve herkese açık arkadaş, partner, sevgili, aşk, ne ararsan bulma programları. böylece gaylerin o soğuk görünen havaları yumuşuyor, özenle örülen mesafeler daralıyor ve birbirine belki asla diyecek olanlar bir yatakta buluşuyor. zaman zaman kapı çaldığında acaba 2 metre uzağımda görünen adamlardan biri mi paranoyasını yaşatır. *
sonucunda çeşitli komplikasyonlarla karşılaşılabilecek aplikasyonlardır.
lespark. tabiki kadından çok lezbiyenlerle grup hayalleri kuran hetero amcalarım işgal etmiş hatta bir öğretmenimin bile üyeliği var, tabi onu görünce hesabımı anında yok ettim
çevremde kimler var acaba diye merak edip önce gay uygulaması yükledim. daha sonra fazla fake insan vardı ve tanıdık ya da gördüğüm biri yoktu. gay uygulamasının da benimle bir alakası olamayacağı için sildim. sonra canım sıkıldıkça brenda şimdiki adı ile wapa uygulamasını indirip anonim bir şekilde insanlara baktım. sürekli silip tekrar yüklüyordum. daha sonra anonim olmadan açtım. ama emin olun tinder?dan daha iyi bir uygulama bana kalırsa. oradayken kadının biri madem biseksüel değilsin ne diye kullanıyorsun, tek gecelik arıyorum ben gibi şeyler söylemişti. ki ben wapa?da osman denilen adamın benimle ilişkiye girmesini söylemesi dışında bir şeye rastlamadım. yani orjinal hesaplarda sıkıntı yok. ama bundan öncesinde ve hala şuna inanıyorum bir sevgiliyi bulabilecek bir yer değil bana kalırsa. ya da bulursun ama bilemiyorum yani. çünkü ben sevdiğim insan ile bu uygulamalardan ya da başka bir sosyal ağdan tanışmak istemiyorum. her şey gerçek olsun. ne bileyim sürekli gittiğin bir kafeden yahut arkadaşlarından tanıdığın biri. çünkü bu uygulamalardan tanışınca ki amaç ya sex ya da duygusal artık her neyse belli olduğu için izdivaçtaymışım gibi geliyor. ya da biri ayarlıyormuş gibi. ne kadar şuan o programı kullansam da sevgilimi oradan bulmak istemiyorum. ki bulsam da bir yere kadar gideceğini düşünmüyorum.
uzun bir süre kullanmamayı tercih etmiştim, bunda burada okuduklarım da epey etkiliydi tabi. ama sonra baktım mr right gelmiyor, ben arayışa çıkayım dedim, çıkmaz olaydım.

yukarıda da dendiği gibi, güzide memleketimin her cins insanı burada. ister kendince bir mr fashion olsun isterse bir barzo, herkes burada. öyle ki, bir arkadaşımla konuşurken ''sonunda az da olsa kendim gibi adamların nerede olduğunu buldum galiba'' demişken kendisi de bana ''evet hepsi oralarda takılıyor diye söylemiştim sana'' tepkisini aldım. ama sonuç yine değişmedi keza akıllar yine bacak arasında veyahut düzgün duran adamların donları ve vücutları düzgün durmadığından ikinci fotoğrafta o seviye ibresi sıfıra vuruyor. hadi imla yoksunlarını geçtim; sesli harf kullanmayı bilmeyenler, tüyü bitmemiş bebetolar, ''aktifim gay değilim''ler ve dahası...

son 1-2 kurşunum kaldı, sanırım ondan sonra toptan kapatabilirim. hem uzak durmaya çalışıyorsun ama uzak dursan da insanlar birbiriyle nasıl-nereden tanışıyor, ben neden tanışamıyorum diye bir kuruntuya giriyorum zira hayat bir amerikan filmi değil ki kendisine sokakta falan rastlayıp çarpışalım. hayat zor arkadaşlar.
sloganı no pic no answer olan uygulamalardır . ingilizce ile ama haa başka dilde mömkön deel .
akıllı telefonların ortaya çıkması ile yaygınlaşmış, zaman içinde de herkesin toplandığı ortamlara dönüşüp, sadece web üzerinden hizmet veren manjam gibi siteleri bitirmiş, eşcinsel arkadaşlık uygulamaları. grindr ile başlayıp, hornet, scruff, growlr falan diye gidiyor.

yalnız bu değişim kanımca pek de iyi olmadı zira bu uygulamalarda kendini tanıtabileceğin alan o kadar kısıtlı ve uygulamanın çalışma mantığı o kadar çok fotoğraflar üzerine dayalı ki, bu kadar görsel odaklı uygulamalar ister istemez sadece olayı seks arama yerine dönüştürüyor. bir insanın karakterini, nasıl birisi olduğunu üç tane fotoğraftan ve iki satır yazıdan çıkarmaya çalışıyorsunuz, bu da çok başarılı sonuçlar vermiyor çoğu zaman. ayrıca genelde o iki satır yazı da, eşcinsellerin toplumun genel homofobisini içsellştirip, başka eşcinsellere yansıttığı, nefret söylemine kayan ifadelerin olduğu, genelde ne aradığından çok ne aramadığını yazdıkları (no fem, kadınlar uzak dursun (hem kadın hem eşcinsel aşağılaması var burada), ruh hastaları uzak dursun, alem ibne olmuş, handeci kadınlar uzak dursun vs.), oldukça negatif bir havanın döndüğü platformlar. ülkedeki eşcinsel güruhun bastırılmışlığının, ötekileşmesinin ve öz nefretin cisimleşmiş hali gibi hissediyorum. daha önceden kendinizi, nasıl biri olduğunuzu, ilgilerinizi, geçmişinizi anlatabilmenize, dolayısıyla sizinle iletişime geçecek birisine daha çok konu açacak malzeme, daha seks dışı odaklanma sağlayacak eski tip manjam gibi siteler çok daha insancıldı bana kalırsa. belki de yurtdışında eşcinseller bu kadar bastırılmış olmadıkları, daha açık yaşayabilip, sosyalleşebilecekleri başka ortamlar olduğu için sorun olmuyor ama burada bu uygulamaların popüler olması bence çok da hayırlı değil.

bunun yanında eşcinsellerin, ülkede sosyalleşmek için fazla alternatifleri yok, fakat buralardan arkadaşlık edecek, benzer durumdaki farklı insanları tanımak için kullanıldığında genelde acaip yadırganıyorsunuz.

nerede o eski bayramlar gibi oldu bu yazı ama sıkıntılı buluyorum tek alternatifin bunlara indirgenmiş gibi olmasını.
güzel tavsiyeler beklediğim uygulamalar. aşırı seks odaklı olmasın lütfen.
ilk okuduğumda akıllı telefon uygulamaları nasıl eşcinsel olabilir diye düşündürüp sonra jetonun düşmesiyle kendimi tokatlamama neden olmuş uygulamalardır. seks odaklı olmayanlarından bir tutam ben de alabilirim.
yıllardır kullanmadığım bu uygulamaları malesef yeniden kullanmaya başlacağım. yoğunluk hornet’te galiba ama oranın da kalitesinden herkes şikayetçi. bu konuda tavsiyelere açığım.
türkiye'de yaşıyorsanız eninde sonunda hornet kullanıyorsunuz. growlr daha kaliteli ama sık seyehat etmiyorsanız çevrenizdeki 3-5 kişiyle konuştuktan sonra bitiyor. bearwww ise istanbul'da 15-20 kişi dışında kullanılmıyor. gabile zaten kapandı, yerine kurulan marcinal ise tanınmak için zamana ihtiyacı var. boyahoy, scruff, planetromeo ve grindr devri ise türkiye'de kapandı.


her ne kadar standartları düşük olsa da en çok kullanılan uygulamadır hornet.
gabile gittikten sonra alternatifi şuanda maalesef yok, biraz beklemek gerekecek
ne yazık ki hornet ama maziyi öğrenmek isteyenler için sıralayım.
mirc, planetromeo, manjam, gabile.
tinder ve hornet dışında kullanılan bir app yok sanırım. daha doğrusu diğerleri cazibesini kaybetti, kullanıcı sayıları daha az. grindr, planetromeo, scruff, growlr gibi app’lerde bir canlılık yok. keşke ortalık biraz canlansa, daha çok tanışıklık imkanı verecek app’ler olsa.