horoz

vakitsiz öttüğünde kesilen kümes hayvanları familyasında biri.
eti de yenmese ortalarda erkeğim diye dolaşan boş beleş hayvan.
fransa'nın sembolü olan tavuk erkeği.

(bkz: le coq)
bir süredir nefret ettiğim hayvan türüdür.

son 3 haftadır her gece 2-4 arası öten bir horoz var mahallemde, dışarı çıkıp sesi takip ederek bulunduğu yeri bulup horozu kesmemek için kendimi zor tutuyorum.
dine imana gelmiş versiyonlarının da bulunduğu kümes erkeği.

allah diyen horoz:

http://www.dailymotion.com/video/xe1hp6_...
bir ayağı boktayken ötebilen nadide hayvan.
yarrağa verilen isimlerden biri, ingilizcesi için (bkz: cock)
telefonda alarm sesi olarak kullanılabilecek bir gırtlağa sahip hayvancık.
bir yıl öncesinde apartmanda beslediğim bir horozum vardı. küçüklükten almıştım, civcivken bilgisayar masasına oturturdum. onu çok seviyordum, hep yanına gidip öpüyordum bıktırırcasına. o da ben yanına gelince seviniyordu, etrafımda dönüyordu falan. sonra ben gidersem ötmeye başlıyordu gitme dercesine. sonra bunu çaldılar şerefsizler. kimseye bir zararı yoktu, ama türkiye'desen kimseye bir zararın olmazsa yandın. seni yok etmeye çalışırlar. şimdi bu başlığı görünce o geldi aklıma. huzur içinde yat bebişiiim.*
4-5 yaşlarımda saldırısına maruz kaldığım kanatlı kümes hayvanıdır kendileri efendim. ciddi ciddi çocukluk travması atlatmıştır melun hayvan. kanlar içinde hastaneye kaldırılıp 15 dikiş atılmıştır alnıma neyse ki çok küçük olduğum için izi kalmamıştır. olayın diğer bir acı tarafı da mahallenin gençleri birlik olup horozu itlaf etmişlerdir. hadi hayvancağız tavukları kıskandı diye bana saldırmış, o gençlerin yaptığı barbarlık nedir yahu travmam daha da arttırmıştır barbar gençler sayesinde.
horozlar gerçekten saldırgan olabiliyor. beni sevdiği halde, bana bile çok saldırıyordu hayvanım. her yerim yara bere içindeydi. hatta böyle gözüme falan yaklaştırmamaya çalışıyordum severken. malum, belki bir anda saldırabilir. yine de normalde ruhsuz, beyinsiz bir hayvan gibi dursa da beslediğiniz zaman aslında o hayvanın da duyguları olduğunu size bakışlarından anlayabiliyorsunuz. öldürme işi gerçekten çok vahşice ama.
tabanca ve tüfek türü ateşli silahlarda, ateşlemeyi başlatan vurma-patlatma gücünün tetikleyicisi.