islam'da eşcinsellik

derin bir konudur. konu üzerine her ağızdan ses çıkan bir hal almıştır. bu konu, bir çok genç eşcinselin intihar sebebi oluyordur halen günümüzde bile. çoğu kez homofobi nin en çok alevlendiği noktaların başında gelir aynı zamanda.
bilinenin aksine ayetlerde direk eşcinsellikle ilgili bir ceza söz konusu değildir. peygamberin ölümünden 200 yıl sonra düzenlenen hadislerde çok sert yaklaşılmıştır.

(bkz: lut kavmi)
birde heterolar genelde helak olan lut kavımden bahsedeler halbuki mala mulke tapıp helak olan zina yapıp da helak olan vs vs yuzlerce kavim var
lut kavımının aslında escınsel ılıskılerden değilde ensest ılıskılerden dolayı cezalandırıldıgına dair bır yazı okumustum. kuranı kerimde bu konuyla ılgılı cok acık bır ayet bulunmadıgını bılıyorum. bır erkege ılgı duymak ıcımızden gelen bırsey en azından benım ıcın, sonradan gelısen bır durum degıl, erken yaslardan berı farkında oldugum, bir donem kabullenemedıgım, kabullendıkten sonrada ıc dunyamda huzura kavustugum bır durum. bodur ayıyla aynı dusuncedeyım, kul hakkı yememek, gıybet yapmamak vs bunlara dıkkat ederek yasamak. ama kesın oldugunu bıldıgım cezası zına ıle aynı.
pek kabul görecek gibi görünmüyor.

http://www.gabile.com/haber/islam_ulkeleri_gaylere_siddetin_ele_alindigi_toplantiyi_terk_etti-1-1707.html
bilgi sahibi olmadığım konularda atıp tutmamaya çalışırım. şu hep söylenen lut kavmine ne olmuş, kuran eşcinseller için ne demiş, açıkçası konu benim pek uzman olduğum bir alan değil. ama kedi ile köpek arasındaki farkı bilmek için veteriner olmaya gerek olmadığı gibi islamın eşcinsellere karşı olan bakış açısını bilmek için imam, hoca ya da ulema olmaya gerek yoktur.

kuranda geçen lut kavmi hikayesi bütün müslüman toplumlar tarafından yanlış yorumlanmış olsa bile mastürbasyonu ble haram sayan bir dinin eşcinsel ilişkiyi tolere edebileceği düşüncesi bile absürt. eğer kuran eşcinsel ilişkiyi meşru görseydi bu ilişkinin nasıl olması gerektiğine dair bir düzenleme yapardı. sadece islamiyet değil bütün semavi dinlerin cinsel ilişki konusunda çok kesin bir çizgisi vardır. evlilik bağıyla gerçekleşen kadın erkek arasındaki vajinal ilişki dışında her şey kesin bir şekilde yasaktır, nokta.

evet güzel kardeşim senin böyle doğduğunu, böyle hissettiğini, ve bunu değiştirmek için çok çaba sarf etmiş olsan da değiştiremediğini benden daha iyi kimse bilemez. bu hikayeyi anlatarak savunma yapmana da gerek yok. çünkü islam eşcinselleri yasaklamıyor, eşcinsel ilişkiyi yasaklıyor. ikisi arasında çok büyük fark var, birincisi senin özgür iradenden bağımsız gelişen bir durum ikincisi de tamamen senin özgür iradenle yapmış olduğun bir şey. dolayısıyla kendine "islamın aslında eşcinselliğe karşı bir garezi yoktur, müslümanlar lut kavmi hikayesini yanlış yorumlamışlar" hikayesi anlatarak kendini kandırma. * * * ya inancını bir daha sorgula ya da günahkar bir müslüman olduğunu kabullen.

bir teselli olacaksa şunu da söyleyeyim. islam sadece eşcinsel ilişkiyi değil bir çok şeyi yasaklamıştır. evlenmeden sikişen bir heteroseksüel erkek de günahkardır, hatta bu konuda sikişen bir eşcinselden daha az günahkar değildir.ama dinden bağımsız olarak bir de insan faktörü var. bütün semavi dinler eşcinsel ilişkiyi yasaklarken en sert tepkiyi müslüman toplumlar vermektedir. bunun tek nedeni de müslüman toplumların daha ilkel olmasından başka bir şey değildir,politik doğruculuk oynayacak değilim. benim ibne olduğum kadar gerçektir müslüman aleminin dünyayı 100 sene arkadan takip etmesi.
koli öncesi bi kinky imam* bulmayı gerektirir, kıyılan mute nikahından sonra bi koli namazı kılınır. ardından da sevgili kolinin alnından öpülür ve "mahremimsin artık" denir. artık yapılacak bi ritüel kalmadığından allah ne verdiyse zaman- enerji, takım taklavat* ortaya koyulur. sonra da bi güzel gusül abdesti alınır ve üç kere boş ol denir. bu kadar... abartılacak bişi yok yani. yine her şey orgazm için...
herkesin diline dolanan klasik hikaye lut ve pompei olaylarıdır ama ikisinin de ortak noktasında büyük yanılgı vardır, bu kavim ve şehirde konu eşcinsellik değil seksin her çeşidinin yani ensest *zoofeti homoseksüellik ve sübyancılık gibi kavramların havalarda uçması, tabi ki biz her şeyin içinden işimize geleni çeken bir millet olarak durumu sadece gaylerin üzerine atarak "dikkatinizi çekerim lezbiyenleri bile eleyerek" erkekler düzüştü gökten ateşler yağdı dedik ve bitti...
kuran'a gelince... merakımdan incil, kuran ve tevrat’ı başta sona okumuş biriyim, nedir bunların ortak hikayesi dedim ve okudum evet temelde hep aynı şeyler... gel gelelim eşcinsellik ile ilgili "öleceksiniz" "yanacaksınız" "allah belanızı vere..." gibi bir şey yok, yahu geçen tek şey "size yaradılan eşleri bırakıp kendi cinsinizden birine mi şehvet duyuyorsunuz, bu düpedüz sapkınlıktır" evet arkadaşlar sadece geçen bu... ve hemen ardından "fakat allah her şeyi affedendir" eee şimdi ne bu? nerede bahsi geçen büyük günah?
ben bu durumu insanların domuz ve şarap için haram algısına benzetiyorum hep... iyi müslüman domuz etini görünce lanet yağdırır, aman haram dokunma, sofrana koyma vs.vs.vs.bir sürü fetva verir ama alkol alır... eee dostum, ikisinin günah statüsü aynı. işte iyi bir müslüman evliyken karısı dışında ki her on kadından dokuzunu götürmek ister, eh yüz tanesinden de birini harbi harbi götürür, ama iki erkeği öpüşürken görse salavat getir, kafir der taşa tutar, e be dangalak sende bende zina yapıyoruz vajinaya girersen 10, makata girersen 50, erkek makatına girersen 100 misli günah diye bir tarifemi var?
dini algılamak biraz tuhaf bir kavram, kuran-ı kerim de günahlar sevaplar vs. bir içindekiler yada önsöz bölümü yok, bu yüzden kesin çizgileri ben asla kabul edemiyorum bu konuda, yaratıcı var evet sana bir hayat vermiş, bir de bu hayatın kullanma klavuzu olarak bir kitap göndermiş, ehhh ilk geldiği zaman odun insan oğluna birde eğitmen göndermiş sana, en önemlisi bir de beyin vermiş al oku anla anladığını yaşa o dedi bu dediler ile kafa karıştırmak boş ve yersiz.
islam güzel bir din de, yorumlayanların içleri fesat
eğer diyanet ve elmalılı hamdi yazır mıydı neydi o amcanın tefsirlerine bakarsanız, eşcinselliği kastedmediğini anlarsınız.
toparlıyorum. islamda eşcinsellik, büyük bir yanlış anlaşılma konusunda mutabık olduğumuz durumdur.
evet biz bir günah işliyoruz, ama bizim günahımızın, günde beş vakit namazında niyazında görünüp gözü komşu kızının eteğinin altında olandan, kul hakkı çalandan, yalan dolana başvurandan, riyakardan, tefeciden, tecavüzcüden, gıybetciden daha büyük olmadığını düşünüyorum, buna inanmak istiyorum. en azından bu bizim yaratılışımız ve kendimizden başka kimseye bir zararımız yok (zararsa bu tabi)!
tüm bu tartışmalardan feragat etmenin ve dinsel bağlamda kötü/yanlış hissetmemenin en bodos yolu ateizmin şefkat dolu kollarına bırakmasıdır kişinin kendisini. ama eğer bunu yapmak istemiyorsa kişi, -- ki dünya'nın dört bir yanında hristiyan, yahudi, müslüman eşcinseller bulunmakta -- islam'ın eşcinsellikle alakalı kısmını yoksaymalıdır. ünlü amerikan seks düşünürü* dan savage şöyle demiştir: "incil'deki geylerle alakalı saçmalıkları* umursamamayı, aynen karides ve kölelik hakkındaki saçmalıkları umursamamayı öğrendiğimiz gibi öğrenebiliriz." bunu el islam'a transkribe edersek, annesinin saçından rahatsız olmayan, erkek olduğu için kız kardeşinden daha fazla miras almayacak olan ve her gün 31 çeken bir eşcinselin, aktif eşcinselliğiyle alakalı kötü hissetmesi çok saçmadır. el quran'ın %90'ını hiç sallamayıp müslüman olabiliyorsa insan, eşcinsel olarak da müslüman olabilir. ve edindiği bu yeni inançta günah işlemiyordur. ilişkiye girse de girmese de günah işlemiyordur. eşcinsellik günahsa burkasız dolaşmak da günah. ama onu "yanlış" yorumlanmış diyerek yoksayabiliyoruz. araplara inmemiş mi kardeşim bu din, hem de arap dilinde inmiş; neden bizim elmalı'nın yorumu arapların yorumundan daha doğru olsun ki düşününce? ama evet, daha doğru, çünkü biz araplardan daha modern, daha insancıl ve daha mantıklıyız, dini esnetebiliyoruz istediğimiz gibi. e o zaman biraz daha esnetip eşcinselliği de günah olmaktan çıkarabilirsin. gayet de müslüman bir gey olursun o zaman.
ben yaptığım hiç bir ibneliği günahtan saymıyorum saymam da.yaratanın çizdiği kaderi yaşıyorum.hırsızlıkı,yalan söylemek,haram yemek gibi fiilleri yerine getirmek benim elimde ve bunları yaparsam sonuçlarına da katlanırım.benim iradem haricin de olan yaratılıştan gelen eşcinselliğim için yanacağımı da düşünmüyorum.bu anlattıklarım benim düşündüklerim.bunlarla kimsenin dalga geçmeye,aşağılamaya hakkı yok.bunları kendimi rahatlatma çabalarım,muhafazakar gayliğim falanda değil.tıpkı dini bütün tarikat şeyhleri gibi ateizm teblihcilerinin fikirlerine veya çağrılarına da kulak verip dinleyecek kadar beyinsiz değilim.götümü siktirmemin günah olduğunu söyleyip yanacağımı idda edenlerle ve bırak dini gel ateizmin şefkatli kollarına diyen ibnecanlar pek değerli fikir ve zikirlerinizi kendinize saklayınız.
eşcinsel müslümanların olabileceğini, eşcinsel oldukları veya eşcinsel ilişkide bulundukları için günah işlemediklerini söylemeye çalışırken neden yanlış anlaşıldığımı anlayamadım. kendi içlerinde çelişkiye düşmeden, dua veya tövbeye gerek duymadan eşcinsel hayatlarını yaşayabileceklerini söyleyerek kimi dışlamış olduğumu da anlayamadım. insanların dini neden reddedemediklerini gayet iyi anlayan bir insan olarak, hem eşcinsel kimliklerini hem de dinî inançlarını çelişkiler ve iç çatışmalar yaşamadan huzur içinde yaşayabilmelerini istiyorum eşcinsel müslümanların. "tamam günah işliyorum ama hırsızlık yapandan daha fena değilim." ezik mentalitesi üzüyor beni. herhangi bir müslüman eşcinsel ilişkiye girdiği için başka bir müslümandan daha kötü bir müslüman değildir.
http://www.lgbtthaber.tr.vu/?p=73
turan dursun bu konuda uzun uzun yazmıştır.

http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=17710

(bkz: islam ve homofobi)

(bkz: allah erkeklere benzeyen kadınlara ve kadınlara benzeyen erkeklere lanet etsin)
lut kavmini okuduktan sonra, allaha olan inancımdan dolayı baya korktuğum konulardan biridir islamda ki eşcinsellik.
  • /
  • 3