la casa de papel

netflix'in son günlerde gözdesi olan ispanyol dizi. mantık hataları olduğu söylense de gayet izlendiriyor kendini. gayet yakışıklı oyuncuları da var ayrıca.
adını duymaktan gına gelen dizi. aşağı lacasadepapel yukarı lacasadepapel. neymiş gari bakalım dedik. dil de garip geliyor kardeşim. ingilizce diziye geçince anadilime dönmüş gibi sevindim valla. o kadar şişiriliyor ki gıcık oldum daha da izlemem.
dört günde izledim ispanyolca konuşabilirim şu an. breaking bad benzeri akıl oyunları olması cazip geldi sevdim. ispanyollar ve tavırları da farklı ve güzel geldi. eğer çok fazla american dizi izleyenseniz bunu da arada waffle niyetine alın derim.
ilk bölümünü üç gün önce izlediğim, kaliteli ispanyol dizisi. iki tane muhteşem bear ve bir tane de yakışıklı profesör karakterini içermektedir.
2019 da 3.sezon geliyormuş, sevenlerine iyi haber.

 spoiler!
berlin geridön lütfen sensiz olmaz reyiz
abartılmış bir dizi çok daha iyileri yapıldı
senaryo gayet iyi ilerliyor şu an. tabi henüz dizinin başındayım, ilerleyen sezonlar ne gösterir bilinmez. dizideki bearlar gayet ilgimi çekiyor. ispanyol ayıları zaten her zaman dikkatimi çekmiştir. örneğin helsinki (darko peric) gay olarak açıldı, diziye olan ilgim daha da arttı. helsinki dışında ilgimi çeken diğer isim moskova (paco tous). o ne hoş bir daddy öyle. oslo (roberto garcia ruiz) zaten efsane bir tip. angel (fernando soto) de fena değil açıkçası.
burada en sevdiğim karakter nairobi. baştan beri hayranım kendisine.
başıma bir şey gelmeyecekse hastayım diziye. helsinki ve nairobi favorim. helsinki nasıl tatlı bir şey öyle ya.
bölüm bittikten sonra istemsiz elimin diğer bölüme gitmesine sebep olan güzel dizi.böyle önerilere açığım
 spoiler!
ya bana mı öyle geliyor yoksa helsinki gay olduğu halde nairobi ile bir çekimi mi var? nolur olmasın öyle bi şey. saçmaaa. öyle düşünen varsa özel mesajla tartışalım.
ben bu diziyi türkiyede yapılan diziler ile kıyasladığımda muhteşem diyorum. tabi ki kendi içinde mantık hataları oldukça fazla olan bir dizi ama kendisini izlettiriyor ve özgün bir konusu olduğunu düşünüyorum. daha iyileri yapıldı evet ama bir diziyi severek izlemek için en iyisi, en kusursuzunu izlemek gerekmediğini düşünüyorum. amaç belli. günlük hayattan uzaklaştırsın, az çok bir şeyler öğretsin, kendisini izlettirsin.
aylarca çekim yaptılar. 1 günde tükettik. ortalık çok karıştı. 4. sezon umarım kendini çok bekletmez.
bu arada gay sekse, veganlığa, hayvanseverliğe çok dokunmuşlar. nairobi'nin helsinki'ye, helsinki'nin polermo'ya, polermo'nun berlin'e olan karşılıksız aşkları bu sezonun sürprizleri oldu bence.
nedense hakkında önyargımın oluştuğu diziydi. nihayet izlemeye başlayabildim, oldukça iyi.
3 sezonu da harika. bugün yeni bitirdim ve birkaç gün ara verip en baştan yeniden başlayacağım kesinlikle. dizileri benim gibi reklamsız izleyebilmek adına google'da delice arayışlara girenlere de bir güzellik yapayım ve "la casa de papel" izleme kaynağımı buraya bırakayım: https://www.popkedi.com/la-casa-de-papel...
"tranquila", "por que, eh?" gibi ender ispanyol terimleri dağarcığıma katmıştır. son sezonuna henüz başlamadım.