penis

penis, canlılar aleminde, erkek bireylerde, görünür kısımda yer alan eşey ve üreme organı yapısıdır. penis kelimesi latincede "kuyruk" anlamına gelmektedir.
idrar ve üreme salgısı kanalıyla, bunun çevresini saran süngerimsi bir yapıda kan damarlarınca zengin bir üreme organıdır. penisin ucunda yer alan açıklıktan hem idrar hem de meni ayrı zamanlarda dışarıya atılır. penis uyarıldığında damarların kanla dolmasıyla büyür ve sertleşir. buna sertleşme (ereksiyon) denir. sertleşen penis içindeki meninin dışarı atılmasına boşalma (ejekülasyon) denir.
penis, normalde erkek 13 yaşlarındayken büyümeye başlar ve yaklaşık iki yıl içinde olgun erkek penisi büyüklüğüne erişir. büyümeye başlama yaşı 10 ila 15 yaş aralığında değişebilir. bu dönemde genital bölge kılları da ortaya çıkar. bazen tam büyüme 18 yaşına kadar olsa da, çok nadiren 20-24 yaşlarına kadar da devam edebilir.
sertleşmiş bir penisin ortalama uzunluğu 10-13cm olmakla birlikte, uzunluk aralığının genellikle 9.5-14 cm aralığında değiştiği gözlenmiştir. normal penis boyu 8-14 cm arasındadır. normalden büyük penis boyu ise 14-16 cm arasındadır. yapısal bozukluk olan anormal penis, boyu 7cmnin altında ve boyu 16cmden çok daha uzun olan penislerdir.
her testis içinde çok ince ve birbiri üzerine katlanmış çok sayıda kılcal boru vardır. sperm hücreleri bu borular içerisinde oluşur ve olgunlaşırlar. sperm hücrelerinin üretimi ve olgunlaşması yaklaşık 74 gün kadar sürer. yaklaşık 4 ml. hacmindeki meninin hacmen %60ı seminal vezikül tarafından, %20si prostat tarafından oluşturulur. prostat en dış kısımda yer alan organ olduğundan boşalma ilk boşalan sıvı prostat sıvısıdır ve en canlı spermler bu sıvı içinde yer alırlar. sperm üretimi devamlıdır, üretilen sperm depolanır ve boşaltılmaya hazır bekler.
bir boşalmada erkek ortalama 150 milyon sperm hücresi boşaltır. yumurta hücresinin döllenmesinde sperm sayısı kadar spermlerin kalitesi de önemlidir. meninin çeşitli özelliklerinin laboratuar koşullarında incelenmesine spermiyogram adı verilir.

-alıntı-
bedava x bulanların large kategorisinde hızla yükselttiği çıkıntı.
http://fagluvspussyporn.tumblr.com/post/9711203404
erkek üreme ve boşaltım organı.
özenle bakılası, pamuklara sarılası, sevilesi okşanası, bolca şımartılası, velinimetim, işlevi kadar boyu da önemli olan erkek organı. ben de hayranlığı mevcut. başımdan eksik olmasın.
özellikle yazları plajda, denizden çıkan ayıların üzerine yapışan şortlarının altından gözümüze gönlümüze bayram ettiren organ.
bilimsel bilgi: insan sperminin korunma ısısı 35°cdir, insan bedeni en az 36°c olduğu için erkek cinsel organı, sperm ısısını 35°cde tutmak üzere, diğer canlılardakinin aksine dışarda bulunur.
kimi belediye musluğu sanıp kıymetini bilmez, kimisi de itfaiye hortumu sanıp hava atar. halbuki ortada bir gerçek var ki ülke ortalaması 14 cm civarında.
mutlaka ve mutlaka +15 cm ve kalın olanı makbuldür.
penis, omurgalı ve omurgasız hayvanlarda, erkek bireylerde, görünür kısımda yer alan eşey ve üreme organı yapısıdır. penis kelimesi latincede "kuyruk" anlamına gelmektedir.
tanımlandığına pek sevindiğim organ.
cem yılmaz'a göre aklı olmayıp fikri olandır.
iktidar ve gücün semboluüdür. sıcak olanı tercih edilmelidir.
mimari eserlere esin kaynağı olmuş, uğruna nice efsaneler ve masallar düzülmüş, sayesinde nesiller türemiş ve nice zevkler tadılmış nadide uzuv.

(bkz: yarak)
  • /
  • 2