radiohead

dünyanın gelmiş geçmiş en iyi albümü olarak kabul edilen ok computer albümünü yapan, güzide insanları içinde bulunduran,1986 da kurulmuş olan,ingiliz alternatif rock grubudur.
thom yorke olayına daha başka bir başlıkta gireceğim zaten jonny greenwood da ayrı bir başlıkta kendine yer bulacaktır unutmadık senide.
2011de çıkardıkları the kings of limbs albümü de takdire şayandır.
alıp götürür,sikertip bırakır
bunlar böyle bir şey
şarkıları içimdeki yangın filmiyle birleştiğinde insanın kalbine ağrılar saplanmasına neden olan müzik grubu

(bkz: you and whose army?)
pislik ötesi bir gruptur zannımca... insanın her dönemine eşlik edebilecek şarkıları bulundururlar bünyelerinde.. tehlikelidirler ama bir o kadar da gerçekçidirler...

pek severim,pek sayarım...
ingilterenin sisli havasını ta oralardan alıp şarkılarıyla dünyanın götüne sokan bir grup... pek bir hüzünlü. zannımca fazla ingiliz. orijinalitesi de sanırım buradan gelmekte...
bir gün istanbula gelicekler ve çok geç olacak diye korktuğum grup.

gelicekler bi 10 sene sonra belki, ben yaşlanmış olucam. konserde başım ağrıdı dicem falan. düşüncesi bile korkunç. bi de şey (bkz: bütün dünya duysun ay lav yu thom yorke)
thom yorke'un melankolik sesiyle kaçmaya çalıştığımız o en dipdeki kuytularda dahi rahat bir nefes yüzü göremeyeceğimizi anladığım parçayı yapan grup; how to disappear completely.
çocukluk dönemimde sabaha karşı mtv'de izlemiştim ilk. karma police etkilemişti beni. 2-3 sene sonra youtube önerilerinde rastlamam ile hayranlığım başladı. hayranları 'hipster' olarak tanımlansa da yakın tarihin en depresif şarkılarına sahip olduklarını düşünüyorum.
sevmediğim tek bir şarkısı bile olmayan grup. her moda uygun şarkısı vardır grubun ama özellikle melankolinize agresyon karışmışsa durumunuza en uygun şarkılar bu adamlarda mevcuttur.
ustalık eserleri olan ve en çok sevildiğini düşündüğüm parçası paranoid android...


solisti thom yorke olup, creep ve street spirit adlı şarkıları ve özellikle pablo honey albümüyle beynimi dumurlara uğratan çirkin adamların güzel ve saykodelik grubu.
bu yıl yeni albümleri çıktı neden kimse renklendirmemiş bu başlığı, rock müziğin son devrimcileri olur kendileri. yeri özeldir, ağlatır.
çok sevdiğim bir grup değildir açıkçası, ama şu parçası çok başarılı. ilk kez şizofreni hastalarının çizdiği resimleri gösteren bir videoda görmüştüm. ağır bir bunalım yaşarken dinlemesi eğlenceli oluyor.

a moon shaped pool albümünü üçüncü kez dinliyorum ve halen söyleyecek tek kelime bulamadım. aşırı iyi.