rakı

damıtma usülüyle üretilen ertesi günü bombok alkol mamülü. bunun bir de boğma versiyonları vardır muhtelif bölgelerde. akdenizde hatay, adana, mersin bölgesinde incir, üzüm şeklinde karşımıza çıkarken iç anadolu , ege ve trakyada da karşılaşınca şaşırmamak gerekir. bulgarlar bile damıtmaktadır. malum erik meyvesinden mastika adıyla. yunanistanda uzo adıyla karşımıza çıkar ki , bizim tekel ya da muadil farketmez kralı gelse yanından geçemez.

önemli not : hatay bölgesinde yerel bitki murt ( arapçası hambeles ) bitkisinden elde edilen mamulse bildiğin fil hayvanını yerle yeksan edecek düzeydedir.adamım diyenin iki kere düşünüp içeceği üründür. ilgilenen ve bulabilenlere tavsiye sarı elma kırıgı ve kuru kahveyle ağustos güneşinde içiyosun sonra ellerini açıp allahım sana geliyorum şeklinde patlatıyosun bombayı.
benden öte beni çıkarır ortaya
aydın boysan a göre bir kültür, bana göre ise anason ve üzüm ün dayanılmaz birleşimi
rakı içmek için rakıyla ilk tanışmanız çok önemlidir. gençlik dönemindeki ilk denemede rakı içmeyi bilen bi abi dayı amca vs. masaya sizi davet edip, bak bu böyle içilir derse şanslısınız. eğer ben gibi bira niyetine su katmadan sigarayı meze yaparak içerseniz ilk rakınızı, daha sonra bir daha içmeniz çok zor. üzerinden 15 yıl geçti, bir gün mutlaka tekrar deneyeceğim.
partnerimle sevişirkene ağızdan buram buram rakı kokusu geliyorsa offfff değmeyin keyfime
içmesine bilene zevk-ü sefa, içmesini bilmeyene derd-ü cefadır ...
güzel bir ortam güzel insanlar,sohbet iyi kahkahalar havada mutluluk tavan yapmış tek nedeni = rakı
herkesle içilmez,adabı vardır,ayak içkisi değildir.uzun zamanda tüketilmesi tavsiye edilir.
hoşlanmadığım içecek türü kokusunu aldığımda midem bulanır ...
içmek, ertesi sabah tekrar hayata dönülebilen ve her gün tekrarlanabilen bir intihar şeklidir.

charles bukowski
adam gibi içildiği vakit dünyanın en güzel içeceğidir (sudan sonra). rakı varsa ben varım arkadaş!
ilaçtır... buzları eritir, yanlışları düzeltir...öle bakarsın gülümsetir, içersin şenlendirir, şiiri sevdirir, insanı sevdirir...öyle böyle değil şahane, harikûlade, âlâ bir içkidir.
tek içebileceğiniz gibi (pek tevsiye edilmez), mezesi, masası ve ahbabı ile bu dünyadan yaşadımda geçtim dedirten anılar biriktirir.
uzun süre içilmezse özlenendir.
içmesini bilmek lazım...yoksa maymuna dönersin vallaaa
yurt dışında tanıştığım bir gay demişti. rolü hem aktif hem pasif olan bir insan; rakı içerse aktif, şarap içerse pasif olmak ister o gece diye. inanmamıştım. doğru olabilir mi? birisi dark beara şarap içirsin bir galon, ben iki dakikaya yetişiyorum.
  • /
  • 3