rupaul's drag race

torrent linki atın allahsızlar
ilk sezonu hariç bütün sezonlarını izledim sanırım. çok eğlenceli televizyon yarışması. özellikle gençlere, yani genç geylere, kendileri için özel olarak yapılan bir şey verildiği hissini yaşatması bakımından, toplumun/kültürün/ailelerin kafamıza kaktığı "gerçek hayat" tarifini bir süreliğine de olsa yıkan, stres atmak için izlenebilecek bir program. gerçekte ne olduğumuzu sorgulamak gibi zorlama bir felsefe de çıkarılır mı bu gösteriden? ne giydiğimizin, nasıl davrandığımızın, insanların bizi hangi isimle çağırdığının kim olduğumuzla, ne olduğumuzla, kim olabileceğimizle, kim olmak isteyebileceğimizle falan ilişkisini yansıtan bir sözü vardı rupaul'un.
bir ara izleyeyim dedim. sonra canım sıkıldı kapattım evet. bu kadar.
deliricem. flörtüm benimle ilgilenmek yerine bu saçma şovu izliyor. umarım tez zamanda yasaklanır.
"dont f*ck it up" repliği hariç ısınamadığım yarışma.

"ladies, this is your last chance to impress me and to save your team from elimination. the time has come... for you to lip sync... for your lives. good luck... and don't f*ck it up!"
netflix'e gelmesiyle bütün özenti geyleri ortaya çıkarmış programdır. ne bir untucked, ne bir drag u duymuşlardır. neler kazanılıp, neler kaybedilip, drag kültürünü nasıl iyi anlamda değiştirdiğini, nasıl "mainstream" haline getirilmeye çalışıldığını görmeden yaşamadan, 10. sezondan başlayıp "yaaa rupaul harika bir yarışma!" demek bana biraz içi boş fanlık gibi geliyor. * yani fanı olacaksan bu kültürün, yarışmanın, kültün *; adıyacaksın kendini azıcık.

çünkü diğer realite showlardan biraz farklı, hiçbir sezon ve yarışmacı birbirinden bağımsız değil. allstar olsun, drag u olsun, backstage olsun, sosyal mecralar olsun; baya kapsamlı bir şov dünyası aslında. yarışma sonrasında hepsi ciddi anlamda "birlik" olup bir ton işe adım atıyolar ayrıca. o yüzden basit fanlık yapmak yerine, birazcık derinliğine ve ciddiyetine varmak lazım bence.

haftaya 11. sezonu başlayacaktır ayrıca. #teamyvieoddly

*
bir ara neymiş bu diye izleyeyim dedim, ilk bölümü ne olduğunu anlamaya çalışmakla geçti, ikinci bölümünde yarışmadaki tiplerin çok sorunlu olduğuna kanaat getirdim, üçüncü bölümünde ise fena baydı kapattım. bana göre bir şey değilmiş.
bu yarışma sayesinde bir sürü drag queen müzik piyasasına atıldı.
şu sıkıcı yaz günlerimi biraz olsun çekilebilir kılan reality show. all star ve 11.sezonu art arda izledim, ikisinden de büyük keyif aldım. queer dünyasının bize en büyük hediyesi olabilir.
sadece drag race fanı olanlarla drag queenleri gönülden destekleyenleri ayırmak lazım.
  • /
  • 2