şebnem ferah

rock müziğin sertliğinde bile içmeden sarhoş eden kadın
konserinde nirvana ya yaklaşmışlığım vardır
ölesiye humanist,ölesiye atatürkçü...
konserini sıkıntıdan yarıda terketmişliğim olan kadın. emre aydının dişisi. acıların kadını. sevdiğine gerçek hayatta bi şey yapamayıp, şarkılarla belaltı vuran aciz. ıykkk iğrenç kadın.
o... şebo. bir iki şarkısını dinlemek lazım...sigara lazım. sil baştan lazım. lazım işte. dinlemek lazım. ses tekniğine bakmak lazım. o...şebo
özlem tekin le birlikte çıktığı müzik yolculuğundan bugüne değin sürekli kendini ve müziğini yenileyebilmiş hatun. ayrıca özlem tekin le beraber en iyi çığlık atan kadın vokallerden biridir. bu ikisini birlikte volvox zamanlarında dinleyememek büyük bir kayıptır kanımca.
dinlemem. ama takdir ederim. fanlarının bulunduğu ortamlarda bulunmamaya özen gösteririm. hayat korkusu ne de olsa...
bu kalabalığın içinde yapayalnız, hissetmektense, dünyanın bir ucunda, tek başımayım. (bkz: can kırıkları)
beşiktaş ın çarşı grubundan sonra en iyi ve ateşli ikinci fan grubuna sahip şarkıcı. (bkz: şeboist)
bazı bazı herşeyi yok sayıp yeni baştan başlamamı sağlayan kadın
sil baştan

teomanla birlikte seslendirdiği iki yabancı dinlenesidir.
kendisini klonladı diyorlar.üniversite şenlikleri zamanı nası o kadar konsere yetişiyor merak ediyorum.yaptığın işlere saygım var ama şebnemcim benden sana kardeş tavsiyesi biraz yüzünü eskit canım benim.yıl içinde annemden babamdan daha çok göreceğim nerdeyse seni.hangi organizasyona gitsem sen.bir de bunun erkek versiyonu var(hayko cepkin) ona hiç girmek istemiyorum
bana acıların kadını bergenin milenyum modeli gibi gelmektedir.hep aşktan ağzı yanan acılı,yalnız,özgür,güçlü kadın.keşke tüm albümleri kadın albümü kadar güzel ve kaliteli olabilseydi.
sevmem kendisini, yaptığı müzik de rock değil zaten. fakat yemen türküsünü güzel söylemiş gerçekten.

albümünü hiç düşünmeden alabileceğiniz nadir sanatçılardan bir tanesidir...
ne kadar doğrudur bilmiyorum küçükken babası tarafından tecavüze uğradığı söyleniliyor.
türkiye’nin ilk kadın rock grubunun (bkz. volvox… araştırınız, soruşturunuz, öğreniniz…) solistiyken bile başlı başına çok cesurca bir oluşuma öncülük ederken, daha ilk albümü kadın ile, erkek egemen rock dünyasında kadın şarkı sözü yazarı, besteci ve vokal olarak geldiği nokta, kazandığı başarı ve sadece ama sadece müziğiyle var olunabileceğini kanıtladığı için haklı bir saygı ve hürmeti sonuna kadar hak ediyor. şebnem ferah türkiye’nin kadın ozanlarından desem yeridir
bugün doğum günüdür. iyi ki doğmuşsun şebnem.
türkiye 'sanat' yapmaya çalışan, ne denirse denilsin yine de layıkıyla yapabilen ender sanatçılardandır.

resmi olmayan ama iyi çalışan bir fan sitesi;

http://www.sebnemferah.info/

ayrıca doğum günü çocuğu.
bugün 40. yaş gününü kutlayan rocker... twitter sayfasında yazdıkları şu şekildedir:
"kendimle ilgili şeylerin muhabesebesini yaparken bir bakıyorum daha olgun, genç bir kadın olmuşum. bazen bir şarkıda bazen de sokaklarda hayat bulan genç bir kadınım. genel olarak huzuru seven, mutlu yaşayan ve güler yüzlü bir kadınım. artık hayata daha sıkı sarılıyorum yaşadığım şeylerin adını koyabiliyorum. kötü bir şey olsa bile, onu arkamda bırakıp, devam edebiliyorum. ama kendimi 12 yaşından beri yalnız yaşıyorum gibi hissediyorum. oysa ben, çok beklentisiz olabilmeyi seviyorum. hep duyduğum bir şey var. arkadaşlarım huzur verici bir yanım olduğunu söylerler. galiba hayatı kolaylaştırmayı seviyorum. benim derdim içimden çıkanı insanlarla dürüstçe paylaşmak. sanırım beğenilmemesinden ziyade insanlar benden mutlu bir şarkı duymaya alışkın değiller. mutlu olduğum anları nasıl dile getirebiliyorum acaba şeklinde kendimi test etmek durumundaydım ve "günaydın sevgilim" şarkısını çok severek ve hissederek yazdığımı söylemeliyim. zaten müzik yapmak en sevdiğim şey. herkesin bir hayal dünyası var ve onun içine giriyorsun, onlar seni bir yerlere koyuyorlar. bazı şeyleri, olması gerektiği gibi basamak basamak yaşadım. müzik dinlemeyi de, yapmayı da çok seviyorum."

müziğiyle, sözleriyle hayatımın soundtrack sanatçısıdır.

sanki bir bana şarkı yazar, bir beni anlatır...

(bkz: seni seviyorum)
tecavüz üvey babası tarafndan. 'ben şarkımı söylerken' şarksnda "içine girdiğin küçük kaygan deliği, yeni ve büyük bir dünya mı sandın?" cümlesi ona nitafendir. ayrıca insanlığa olan kzgnlığını bir insan şarkılara sığdırablyrsa büyük bi şey başarmış demektir. şebomm..
  • /
  • 4