sevgilinin bitti demesi

ölümlerden ölüm beğen durumu.
ne kadar basit olduğunun göstergesidir.
ayrılığın ve uykusuz gecelerin habercisidir.
genel olarak bir tarafın ısrarcı olduğu durumlarda geçerlidir. bir taraf gitmek istiyordur. ki herkes bilir ki gitmek isteyeni durdurmak imkansızdır. ne yaparsan yap durmaz. sen gideceği için panikler, kalması için normalde yapmayacağın şeyler yapmaya başlarsın. bir nevi kendinde olmama durumu olarak adlandırabiliriz sanırım. sürekli baskı halindesindir. içinden geçen tek şey yeter ki kalsın. varsın olsun bana yeter.. diye düşünürsün. fakat adam durmaz. çıkar gider. geri dön dersin. inanmak istemezsin. tek başına oturursun koltukta. duvara ve duvardaki hatalara bakarsın. şimdi açılacak kapı girecek içeri dersin ama gelmez. hiç gelmeyecektir. bu kadar değil der ayaklanırsın. dikilirsin karşısına. bugüne dek yaptığınız konuşmaların aksine tek bir kelime söyler sana. bitti.

bitti gerçekten bitmenin sözüdür. insanoğlu denen canlı her sözü, her cümleyi anlamları dışında kullanırken bir tek burda tam da anlamında kullanır.
bitti dediyse gerçekten bitmiştir... karşı tarafın bitirdiğini tek başına devam ettiremezsin ne yazık!
başlangıcı olan her şeyin bir sonunun olması, ve bu sonu sevgilinin getirmesi durumudur.
acıyı hafifletmese de;

dilinde jargonlaşan yapay sevgi sözcükleri, her dokunuşun cevapsız kalması, her temasta kaçırılan gözler, bir zamanlar havada uçuşan umutların terk-i diyar eylenmesi, angarya olarak algılanan zorunlu aramalar yahut aramamalar hatta cevapsız kalan telefonlar, yanıtsız bırakılan mesajlar.... şeklinde kılıflara bürünebilecek- tercih edilen - yaklaşım.

sonrası cam kırığı parçalara sarılır insan;

yapacak hiçbir şey yok gitmek istedi gitti
hem anlıyorum hem çok acı tek taraflı bitti

sezen aksu- ah istanbul

yarından haber yok, dün bitti.
saatler son günü çalıp gitti.
yeminler yaşlandı dudaklarda.
düğümlendi derken söz bitti.

sezen aksu- söz bitti
unutmaya, aklımdan çıkarmaya çalışıyordum ama bugün onun doğum günüydü. her doğum gününde bana evde ziyafet hazırlar ve başbaşa yemek yerdik. başka kimseyi çağırmazdı. bir gün sonra da arkadaşlarımızla birlikte bir daha kutlardık. ilişkinin bitmesi en çok böyle özel günlerde koyuyormuş insana.
güzelce bir kavga ve ardından gelen ateşli bir sevişmeyle bitirmeye cüret edişi ödetilmelidir. *
küçükken "annee bitti" dediğimde gelir ayıptır söylemesi kıçımı silerdi.şimdi sevgili bitti deyince gelse de bari gözyaşlarımı silse..
sadece karşı tarafın bitirmesi anlamı taşıyan bir cümle. içine biraz " ögretmen bana düşük not vermiş." saklanmış olan bir yaklaşım.
demek ki, çok uğraşmış ve daha fazla yürütememiş, ne var yani?!
biten şeyin ne olduğuna göre farklı tepkiler verilebilecek durum. hemen kötüye yormamak lazım.

(bkz: pollyanna)
sizin sevginiz ve bağlılığınız onunkinden büyükse, çok fena koyar ama ne sevginiz, ne de bağlılığınız çok büyük değilse, pek de umrunuzda olmaz.
henüz büyüse de bazı alışkanlıkları kazanamadığının göstergesi. tuvaletten gelen bir acil durum çağrısıdır.

(bkz: küçük sevgilim)
(bkz: anne bitti)
sevişme sırasında boşaldığını söyleme yöntemi olabilir. *
tamamen bir öküzlük göstergesi olabileceği gibi olmaya da bilir. artık kendine zarar veriyorsa ilişki ayrılmak istemek doğal bir davranış. ama o kadar yaşanmışlık varken yüzüne karşı neden ayrılmak istediğini uzun uzun anlatmak çok zordur. bazen sadece "bitti" demeye yeter gücünüz.
kaşar sevgilidir,alıştırarak ayrılma gereği bile duymamıştır yazıktır günahtır*
  • /
  • 2