silent hill

tıpkı resident evil serisindeki gibi ilk 3 oyunu geri kalanını gölgesinde bırakmış ve filmleri oyunlarının yanında çok çok salakça kalan, konami yapımı psikolojik korku oyunu serisidir. oyunlar silent hill adında bir kasabada geçmektedir. psikolojik korku dalında rule of rosedan sonra en tatmin edici oyunlar bu seriye aittir. serinin oyunları ve çıkış tarihleri şu şekildedir:

silent hill ( 1999)
silent hill 2 ( 2001)
silent hill 3 ( 2003)
silent hill 4: the room ( 2004)
silent hill: origins ( 2007)
silent hill: homecoming ( 2008)
silent hill: shattered memories ( 2009)
silen hill: downpour ( 2012)
silent hill: book of memories ( 2012)

silent hill oyunlarının temeli:
samael adlı tanrılarının yeniden dirilip bir zamanlar oluşturduğu ama bozulan cenneti, tekrardan yaratacağına inanan dini bir tarikatı ele alır. bu tarikat dışarıdan silent hill smile support society olarak bilinir ve yetimhanesi olan bir vakıftır. yerel halk tarafından ise the order olarak adlandırılır ve çok da masum bir kuruluş değildir. uyuşturucu kaçakçılığı yapmakta, küçük çocukları kaçırıp yetimhanelerinde beyinlerini yıkamakta ve samaelı tekrar diriltmek için insan kurban etme ritüelleri düzenlemektedirler.
silent hill kasabası zahiri ve irreel boyutların ortasında kalmıştır. oyunlardaki karakterlerimiz farklı sebeplerden ve kasaba hakkındaki gerçeği bilmeyerek ayak basarlar silent hille. bu kasabaya giren otherworlde de bir ayağını basmış olur. artık geri dönüşü yoktur.

- serinin içinden önerdiğim oyun kesinlikle silent hill 2, favori yaratığım pyramid head, favori karakterim ise maria'dır.

- oyunların ses kordinatörü akira yamaoka adlı yetenekli şahıstır.
oyunlarının yanında ilk filmini de çok başarılı bulduğum yapımdır. flashback sahnelerini düşününce hala tüylerimi diken diken eder.
yeni nesil oyununun adı silent hills olmuş ve the walking dead'den tanıdığımız norman reedus'ın yüzünü kullanmışlar ana karakter için. guillermo del toro bile yapımın içinde daha ne diyeyim.
özellikle ilk trailer çok korkunç. gözlerimi kapattım yarısından sonra:

bu da ikinci:http://youtu.be/8vfgzeibnya
ben bilmiyom bunu. sessiz tepe?
şahsımca en iyi psikolojik korku oyunudur. aslında oyundaki ögeler birçok yerden esinlenilmiş olsa da, özgün bir içeriğe sahiptir. esinlenilmiş öğeleri oyuna öyle bir yedirmişlerdir ki, hangi yapımlardan esinlenildiğini duyunca "oha bundan mı esinlenmiş?" dersiniz. benim korku oyunlarına bakış açımı derinden etkilemiştir. bazen ilk oynadığımız zamanları hatırlayıp ilginç hislere bürünürüm. çok tuhaf bir atmosferi vardır oyunun, o zamanki oturduğumuz evin de çok tuhaf bir atmosferi, havası vardı. üzerinde, oturup uzun uzun tartışmaktan keyif alacağım bir oyundur. eskiden silent hill'in atmosfer müziklerini dinleyip rahatlardım.

konudan konuya geçiyorum bu oyun hakkında düşüncelerimi belirtirken, farkettim. daha çok yazacak şey var bu oyun hakkında, ama uğraşamadım açıkçası.
homecoming favorimdir ... oynanası kaliteli oyunlardan
kasvetli olmasından ötürü herhangi bir korku ögesine ihtiyaç duymadan da sizi gerebilen oyun. ışıkları kapatın. kahvenizi, sigaranızı hazırlayın ve oynamaya başlayın.
ambiyans müzikleri depresyona iyi gelen sayılı oyunlardan birisidir.
--- spoiler ---

tuhaf olan şu ki, normalde hastane bölümü korkunç olmasına rağmen, ben oraya girdiğim zaman huzur buluyorum. oyunun karakterinin çektiği korkunç acıları ve dışlanmaları bu kadar güzel görsel olarak sunan bir oyun yoktur herhalde. hastanenin alternatif tarafına gittiğinizde* oyunun içine girersiniz. asıl gerçek orasıdır aslında. sis içinde olan şehir sahtedir, görmek istenilen yerdir.

--- spoiler ---

terapi niyetine oynanacak bir oyundur. oynayın, oynatın!
yeni nesil oyunu silent hills'in iptal edildiğini öğrenmemle beni depresyona sokan oyun serisidir.
(bkz: sözlük yazarlarının depresyon nedenleri)
bu konuda biraz geri kafalı görünebilirim, ama yeni oyunların eskisi kadar güzel olduğunu pek düşünmüyorum. team silent, konami'den ayrıldıktan sonra pek güzel silent hill oyunu yapılamadı bence. silent hills diğer korku oyunlarına göre korkunç ve kaliteli olabilir belki, bilmiyorum, ama oyunun fragmanında gördüğüm kadarıyla alternatif versiyonu yoktu mekanın. öbür dünyasız silent hill mi olurmuş? gerçi önyargılı olmayayım, belki ileride yapacaklardı.
aynı isimli oyundan sinemaya aktarılmıştır. ilk filmini çok beğenmekle birlikte ikinci filmini pek beğenmedim *
oyununu oynamaya fırsat bulamasam da çocukluğumun ilk korku filmlerindendir. çocukken filmin ses efektleri küçük çaplı tramvalar yaşatsa da geçen sene izlediğimde o kadar da bayılası bir yapım olmadığını anladım. görsel efektleri ve animasyonları gerçekten yetersiz buldum. kurgusuna gelince de ona lafım olamaz tabii
yedi yıl önce bu oyunun çevirisini yapmıştım, ama iyi bir şekilde korunmadığı için çeviri kaybolmuş. internetteki bütün linkler ölmüş. şimdi beni bir adam ekledi facebook'ta, benim 100 bin takipçim var, bu senin çevirini oynayacaktım eğer bulabilseydim dedi. bu kadar değer verileceğini bilseydim silmezdim dosyayı. yazık oldu.
2010'da yaptığım silent hill 1 türkçe çevirisi, sonunda bir youtuber tarafından değer gördü.* kaç gündür türkçe çevirimi oynayışını izliyorum. oynamaktan daha keyifli. ama hep en önemli yerleri atlayıp, oyunu geçemeyince geri o yerlere dönüyor. * videolarında sürekli bana teşekkür ediyor bir de. *
stranger things'in ilhamı olan "klasik yapım"lardan sadece birisiymiş. şu upside-down'a yaklaşırken ortaya çıkan kül yağmurları falan bundanmış galiba.
stili ucuz anlık çığlıklarla korkutmaya yönelik olmayıp psikolojik korku oluşturan seri. ilk dört oyunu team silent denilen efsanevi grup tarafından yapılmıştır. ancak konami'nin birbirinden kötü seçimlerine kurban gidip dağıtılmıştır. eski oyunları tadı yok yenilerde ama atmosfer hala müthiş.
dördüncü oyundan sonra cıvıyan oyun serisi. dört dahil olmak üzere psikolojik gerilim üzerine yaratılmış en iyi oyunlardır, burada bir de oyunun muhteşem soundtrack'inden bahsetmek gerekiyor. akira yamaoka ismi haklı olarak bu şaheserlerin yaratıcısı olarak gündeme gelse de kanımca üçüncü oyunun soundtrack'i ve sonrasında bazı şarkılara ses veren mary elizabeth mcglynn isimli vokalisti de unutmamak gerekir. tender sugar, one more soul to call ve room of an angel muhteşemdir.
bir bilgisayar oyunu ve onun üzerine yapılmış film.
filmindeki atmosfer oldukça etkileyicidir.
iş görüşmesinde "hayatınızı değiştiren oyun nedir?" dendiğinde silent hill dedim. hiç pişman değilim.
  • /
  • 2