yavuz sultan selim köprüsü

david fromkin'in, " barışa son veren barış"ı gibidir...
adı ayrı bir acı, işlevi ayrı bir kaygı kaynağı!
ürpertiyor... sanki, mecazi değil, türkiye'yi gerçek anlamda adının temsil ettiği döneme sürükleyen bir solucan deliği ( wormhole) gibi korkutuyor!
nitekim, o kadar kan döken monarşik felsefenin, hala mazlumu oynayıp kana doymadığını haykırıyor çünkü...
adının değişeceğine dair hala umudum var.
ismi herhangi bir osmanlı sultanlarından birisinin adıdır. şuandan sonra cıngar çıkarmanın manası yoktur
bittiğinde istanbul trafiğine bir faydası olmayacağı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış rant kapısı. köprü trafiğinde sadece %2 azalma sağlayacaktır.
marmaray ve metrobüsler ne kadar etki yaptıysa trafiğe o derece etki yapacaktır. * hani en basit ve sade biçimiyle düşünürsek; istanbula yapılan hiçbir ulaşım yatırımı trafiği azaltmayacaktır bu denli nüfus arttığı sürece. konu kilit yani.
auslander'lerin bayıldığı köprüdür.
binlerce ağaç kesilmiş istanbulun ciğerleri sökülmüştür.
ben köprünün kendisine karşı değilim ama ismi çok irite ediyor. irite etmesinin sebebi yavuz sultan selim'e bir düşmanlığım olduğundan değil, tersine tarihteki güçlü figürleri severim, alevilerin rahatsız olması. eğer alevilerin yaşadığı bir ülkeye köprü gibi büyük bir şey yapılacaksa devlet tarafından lütfen kimseyi rahatsız etmeyen bir isim seçsinler. şimdi birisi çıkıp atatürk köprüsü niye var derse susarım. sabiha gökçen havalimanı. neyse ismi de rahatsız etmiyor beni. lan yazarken yemin ediyorum daha iyi düşünüyorum. bu konuda hiç düşünmediğimi fark ettim. ayı sözlük'e selam! ne saçmalamadım mk.*
bu ülkenin o seviyeye geleceğine inanıyor musunuz? sabiha gökçen'in ismi istanbul'da havalimanına verildi. bu köprünün ismi değişir mi bugünden sonra. bunların yönetiminde din dışında bu ülke hassasiyetlere hiç önem vermedi. türkiye'de isim konusuna girersek hiç çıkamayız, hepimiz boğuluruz. konuyla alakalı olarak da hiçbir şekilde istanbul trafiğini rahatlatmayacak.
yapılma amacı ağır tonajların rahatça geçip gitmesi. normalde de saat 10'dan sonra ağır tonajlılar trafiğe çıkıyor.

neyse istatistiğe göre 8 sene sonra kilit olacak köprü.

başka bir şey lazım ama ne? artık istanbul'a gelmeseniz mi acaba napsanız...
insanlar ne kadar da dar fikirli ve geleceği göremiyor . ağaçları yani o nefes alırken kullandığın ve senin yaşamın için gerekli olan en önemli şeyi yani oksijeni sağlayan ağaçları kesip yerine köprü yapıyorsun.
rant kapısı olduğunu bilmek için dahi olmaya gerek yok bakmak yeterli .
işte akp seçmeni kafası avrupada yaşıyorsun ama köprüyü destekliyorsun. hiç bi zaman havaalanını kullanamayacak insanların desteklemesi gibi . çok gülüyorum lan bunlara
isme gelince bi kaç milliyetçiyi kurtçukları kandırmak için yeterli. adamlar hedefine ulaştı.
sabiha gökçen havalimanından sonra ikinci fiyasko...