yılbaşı

evrensel olarak kabul edilip, kutlanan, bir yılı devirip yeni bir yıla geçilen zamandır. her zaman 31 aralık gecesi 23.59 dan sonra yeni yıla geçilir ve bu durum genelde çoşku ile kutlanır. kısacası eğlenmeye bahanedir ama insana iyi gelir.

(bkz: geri sayım)
sevgili ile geçirilmesi gereken 14 şubat dışındaki en önemli gündür. ve bu an içinde eğer kiminle iseniz o yıl hep o kişiyle olacaksınız diye bir safsata da mevcuttur.
kafanız doğuya ayaklarınız batıya bakacak şekilde uzanırsanız yeni yıla ilk olarak kafanız girer. bu espriyi duymanıza olanak sağlar yılbaşı.
sadece kar yağma ihtimalini müjdelemesi için bile beklenen gün/gece. ve nasıl bir döngüyse her yılbaşında kar yağar.
bazı eşcinsellerin ailesine karşı sorumluluk olarak gördüğü kutlamayı yaptıktan sonra, asıl kutlamayı yapmak için büyük bir heyecanla kendini bara attığı gecedir.
haftabaşının daha uzun versyonu.genellikle geçen yılın acı olayları ve gelecek yılın iyi geçmesi temennisiyle geçer.
yılbaşında hep kar yağdığını görürüm, televizyonda felan ama hiç şahit olduğumu hatırlamıyorum. ya çok pis yağmur yağıyor ya da hiçbir şey olduğu yok. türkiye'yi kapsamıyor anlaşılan. duyguların çok yoğun olduğu yılın en önemli zamanıdır. tek başına ya da grupla. yeni yıla girmek herkes için yeni duygular, planlar, hayaller, beklentiler demektir. bence diğer önemli günler bu günün yanında herhangi bir pazartesi gibi kalır. * *
toplamda 26 gün kalan...
yılbaşında kimin ne programı var merak ediyorumm.
27 gün sonrasına doğum günüme tekabül eden, senenin ilk günüdür. haz. isa' nin doğum gününden beş gün sonradır.
kutlanıp kutlanmamasıyla ilgili tartışma ve değerlendirmelerde, birbirini yiyebilecek derecede ilginç(?!) toplumlar vardır.
bu toplumlar, kutlamaların dinsel anlamı dışında anlamları da olabileceğini anlayamayacak bir zavallılıktadır...
aslında, bilindiği üzere, bu bir yörünge dönemecidir. yerküre denilen üzerinde yaşadığımız gezegenin, güneş adlı yıldızın etrafında sürdürdüğü bir turu tamamlayıp, yeni bir tura başladığı günü temsil eder. e böylesi uzun bir yolu tamamladığımıza sevinmeyip de ne yapak? karalar mı bağlayak?

yok hristiyanı kutlar, yok budisti zıplar, yok müslümana günahtır,...vb. zırvalarla, aslında bu yörüngeyi de hayatı da haketmediklerini haykıranlara inat, hayatı ve hayata dair herşeyi kutlayın be kardeşim! dedirtir...
harama tenezzül etmediğini ileri sürüp, memleketin tarihindeki en büyük haramları yiyenlerin twitter'da açtırdığı taga konu olmuştur.
neymiş efendim, güya, "yılbaşı harama yaklaştırmasın" mışşş...

(not: 800 yüz yaşındaki ağaçları katledebilen ve milli irade safsatasıyla kendileri dışındaki her kurumu ezebilen bir zihniyetin temsilciliği, "alkol" gibi sembolik haramlarla avunur tabi.. gayet normaldir...)
2014 yılı sonu olarak konuşmam gerekirse bugün 4ncü kez kutladığım etkinlik. bol alkollü falan. bu gece de var tabi, iple çekilmekte..

(bkz: öyle sarhoş olsam ki)
(bkz: sarhoşken entry giren yazar)
her yıl kusmuk temizleyerek kutladığım gün. bir keresinde eve gelen arkadaşın gelmeden önce tavuk döneri çiğnemeden yemesi ve onları alkolün etkisiyle tekrar geri çıkarması, içimde kuzen yarım ekmek getir de ziyan olmasın yeniden tavuk döner yapacağım deme isteği uyandırmıştır.
tarihi antik yunan dan başlayıp pagan kültürüne kadar geniş yelpazesi olan bu sevimli günde herkesin yeni yılının süper geçmesini diliyorum! merry christmas!
  • /
  • 2