zeytinyağı

akdenizin bizlere bahşettiği en anlamlı sıvılardan biri. çok sağlıklı olmasının yanısıra neyin üstüne damlasa baştan çıkarıcı bir silaha dönüştüren, insana yedikçe yeme hissini getiren ama neyse ki hafifliğiyle bu açığı kapatan yağ türü. işte o hayranlık duyulan ispanyol erkeklerinin sırrı. *
nereye koyarsanız üste çıkan sıvı.
(bkz: zeytinyağı gibi üste çıkmak)
lakin boş ekmekle bile güzel olur kendisi bırakalım da çıksın üste...
bu akşam, arka oda penceresinden gizlice eve giren sokak kedisi sebebiyle, ani bir saçma hareketle ege bölgesinden istanbula kadar kırılmadan geldiği cam kabı kırarak mutfak civarını batıran yağ türü. temizlemek için uğraş verirken elektriklerin gitmesi başta olmak üzere türlü sorunla mücadele edip temizlemeyi başardığım arkasında yarın domates üzerine döküp az da kekik ile süslemeyi düşündüğüm kahvaltılık öğün hayali kırıklığı bırakması da cabası.
mutfağıma tek girebilen yağdır; özellikle sızma olanı...
üste çıkan yağdır. sızmasını yemek piştikten sonra dökülmesi gerektiğini yeni öğrendiğim yağdır ayrıca, ağır kokuyu önlemek amacıyla.
mütamadiyen kırkpınar güreşçilerini aklıma getiren. içinde veya üstünde bulunan herşeye lezet katıp "yemede yanında yat" kıvamı veren sıvı yağ cinsi.
bir çok yararının bilinmesiyle birlikte kabızlıkta rahatlamak için ve kayganlaştırıcı olarakta kullanılmakta.
bahçemizde her yıl ağaçtan tek tek topladığımız zeytin tanelerinden elde edilen, bütün yıl boyunca tükettiğimiz organik bir yağ çeşiti. çok lezzetli olup kahvaltılarda üzerine limon sıkıp sıcak pide ile banıp yenilmesi ölümcül olarak tavsiye edilir.
bolu da bir et lokantasında salatanın içinde öyle bir tat bırakır ki ağzınızda o etleri gözünüz görmez, ekmeğinizi bana bana zeytinyağı yersiniz sadece.
bıyığa, saça iyi gelir.. kırsal alanda bu tür yağı ya da sabununu çeşitli işlerde kullananlar bulunur. bir edremitli olarak bizim zeytinlerimizden daha iyi çıkarılır demeden de edemiyorum.
üretilmesi gerektiği gibi üretilir ise canan karatay’ın dediği gibi yağ değil meyve suyudur. yeryüzündeki en sağlıklı yağlarda biri, belki de en sağlıklı yağdır.
içinde kantaron bekletilerek kantaron yağı elde edilir agızdaki yaralara aftlara birebirdir. ağrıyı sızıyı şirp diye keser. zeytinyağı cildi nemlendirir güneşlenmek için kullananlar vardır ama bana sanki pisiyorlar gibi geliyor
saçlara iyi gelir içilmesi halinde içi yumuşatır.
her şeye faydalı diyorlar valla kayganlaştırıcı olarak kullanıyorum ben. hatta babam bir kere mutfaktan bir fincan aldığımı görünce ne yapıyorsun bunu diye sordu(her boka maydanoz olur)
kayganlaştırıcı olarak kullanıyorum deyince mosmor oldu yine. çomarlıkla suçlanmamak için konuyu paraya vurdu kilosu kaç para bunun biliyon mu diye bağırdı. ben asıl sen kayganlaştırıcılar kaç para biliyon mu diye açtım kayganlaştırıcı fiyatlarını. mortizmort oldu yine.