alan turing

alan turing, geçen yüzyılın en büyük
dehalarından biriydi. matematiksel
“doğru” kavramına getirdiği yenilik
kadar, bilgisayar teknolojisinin atası
olmasıyla da bilim dünyasını sarsmış
nazi almanyasi avrupayı hallaç pamuğu gibi atarken turing nazi ordusunun iç iletişimini enigma yi çözen bir makina yapar.. savaş biter iniltere yapay zeka çalışmalarına başlar turing ile ve sonra çok şey bildigi bu adami kontrol altına almak için özel yaşantısına girerler ve eşcinsel olan turing i ahlak polisi basar... mahkeme ya idam yada kısırlaştırma der... turing ikinci sık ki tercih eder ve çok geçmeden siyanürlu elma dan bir ısırık alıp intihar eder..... bugün ise yenmiş elma logolu bir dünya devi şirketin başına bir eşcinsel geçiyor.... hayatın güzellemesi bu olsa gerek
turing machinein kurucusu. gay olduğunu bilmiyordum.
bilgisayar biliminin babası. homoseksüel ve ateisttir.
dehasına ve nazilerin kullandığı enigma şifresini çözmesine rağmen cinsel kimliği yüzünden idamı ya da östrojen tedavisini seçmesi gerekmiş, östrojen tedavisini seçince aldığı hormonlar yüzünden sağlığı bozulmuştur, en sonunda çözümü içine siyanür enjekte ettiği elmayı yemekte bulur, bugün apple markasının ısırılmış elmasının alan turing'e bir selam olduğu söylenir, bugün kullanabildiğimiz bilgisayarlar için ona çok şey borçluyuz
bugün ki bilgisayarların atası kabul edilen eşcinsel bilim insanı.yaşadığı zamanın zulmünü görmüş.savaşta olağan üstü zekasi sayesinde büyük fırsat yakalattığı ve vatandaşı olduğu ingiletere tarafından zamana yayılarak acı içerisine katledilmiştir.
gizlenen tarihimizin isimsiz kahramanlarından sadece birisidir.ders kitaplarında adından ve icatlarından bahsedildiği halde eşcinsel olduğu için öldürüldüğü asla geçmez.mazallah gençlerde ibne olur.
ayrıntılı bilgi:http://tr.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing

çok ayrıntılı bilgi: http://onedio.com/haber/26-madde-ile-deg...
çok büyük saygım var bu adama. bir ara takıntı yapmıştım. programlama ile uğraştığım için ve gay olduğu için galiba. filmi çekilmişti bu adamın, izlemek istiyorum yakın bir zamanda.
hayatından esinlenilerek yapılan ve oscar ödülü kazanan film için;

(bkz: the imitation game)
britanya'nın irlanda kaynaklı genlerini çağrıştıran bir güzelliğe sahip bilim adamı. büyük ve renkli gözler, düzgün ve küçük burun ve çene...
bu başlığı okuyana dek, adının bilgisayar konulu metinlerde geçmesi dışında hiçbirşeyini bilmiyordum.
yazık etmişim...
eğer eşcinselleri sevmeyen varsa, google translate gibi çeviri programlarını kullanmamaları gerekiyor. oyunları kesinlikle oynamamaları gerekiyor. çünkü yapay zekanın mucidi bu bilim insanıdır. oyunlarda da yapay zeka bolca bulunur bildiğiniz üzere. kısacası yapay zekayı kullanan hiçbir şeyi kullanmasınlar. ne de olsa pis ellerimiz değdi o şeyi icad ederken. şeytan işi bu yapay zeka. robotlar canlanıp bizi öldürebilir.

keşke yaşasaymış da sahil kenarında iki üç muhabbet edeymişik diye düşündüren bilim adamıdır kendisi. heteroseksüel düzene karşı çıkmıştır, evlenmiş, ama çoluk çocuğa karışmamıştır. kısa bir süre sonra boşanmış zaten.

(bkz: hastayım bu adama ya)
filmi de çekildiği için hesap kuramının (theory of computation) öncüleri arasında en ünlüsüdür. (bkz: alonzo church), (bkz: kurt gödel), (bkz: john von neumann) ve (bkz: claude shannon) diğer öncüler olarak kabul edilebilir.
ailenizin ,sülalenizin, yaşadığınız ülkenin hatta dünyanın en başarılı insanı olsanızda yüz karası olarak görülebilmek sadece bize has bir özellik olsa gerek.şu anda hayatımızı kolaylaştıran her şeyin temelini atsada , ikinci dünya savaşında ülkesinin kaderini değiştirse de bunların hiçbiri kendi kaderini değiştiremeye yetmemiş.bu homofobik dünyada yaşamamış olmayı dileyen masal kahramanı gibi kendine zehirli elmayı reva görmüş.ölümü intihar değil,cinayettir.
bilgisayarların yapay zekasını sınayan turing testinin mucidi. kendisi ingiliz bir matematikçi olup eşcinseldir , ingilterede çektiği homofobik işkenceler sonucu intihar etmiştir
ingiliz matematikçi alan turing, teorik bilgisayar bilimi ve yapay zekanın kurucusu olarak kabul edilmektedir. association for computing machinery örgütünün a.m turing ödülü, 1966'dan beri, her yıl, bilişim disiplinine büyük ve kalıcı katkı yapan kişilere verilen, parasal değeri 1 milyon dolar olan ve bilişimin nobel'i olarak kabul edilen prestijli bir ödüldür. bu ödüle adını veren bilim adamının hayatı bizler için büyük bir ilham kaynağıdır.
çözmesi en güç type-0 grammar'ine sahip dilleri çözebilen* turing machine'i yaratmıştır. bir yazılımın program sayılabilmesi için turing machine'den geçmelidir. bilgisayarın babası demek onun için hafif bir tabir.