askerlik ve eşcinsellik

son alınan kararlarlara göre “gayri tabii mukarenet” (doğal olmayan ilişki) olarak nitelenen eşcinsellik, adam öldürme, ağır hapis veya bir seneden fazla hapis cezası alma, rüşvet ve dolandırıcılık, yolsuzluk yapma, devlet sırlarını açığa çıkarma gibi suçlarla aynı kefeye kondu. bu durum eskiden daha çok can yakacak gibi görünüyor. askerlikten muaf olmak için, eşcinsel ilişki esnasında "pasif" olma anını yüzünün göründüğü bir fotograf yada video ile belgelemek gerektiği için, tüm eşcinseller arasında bunu yapabilenlerin sayısı çok az. inanılmaz bir baskının esiri olmak mümkün. gidecek arkadaşlara bol şans diliyorum.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?a...
tatlı ve tuzlu, siyah ve beyaz , habil ve kabil gibi birbirine zıt olan iki kavram.
sanıldığının aksine büyük bi problem değil, kimsenin haberi olmazsa askerdeyken kim gelip faydalanacak senden. götüne sahip çık bikaç ay ne var yani.
biri rengarenk ve pozitif, diğeri simsiyah ve negatif. her bakımdan.
olgunlardan hoşlandığım için benim için fecahat içinde geçecek bir süre olduğunu düşündüğüm bir olaydır. allahtan parasını bastım da gitmedim
kararsızlık kaçınılmazdır, ne yardan ne serden geçememek gibi. 8 üniversite okur durursun, beklersin.
kimine göre askeriyede eşcinsellik cennete düşmenin diğer bir durumuyken
kimine göre de eşcinsellik askeriyede cehenneme düşmenin diğer bir durumudur.
öncelikle askerde aşırı cinsiyetçi bir durum söz konusu...

fakat bunun yanında da (çoğunlukla büyük birliklerde) eşcinsel ilişkilerin varlığından haberdar oluyorsunuz ya da heteroların bile yapmayacağı hareketleri gözlemleyebiliyorsunuz.

diyeceksiniz ki o ikincisi ne ola ki... mesela normal hayatta sizi her boş bulduğunda arkanıza geçip sürtünmeye çalışan birisi olsa sanırım 3'üncü yapışında dayağı yer, fakat askerde böyle olmuyor. topluca kahkaha atıp 'siktir lan ibne' deyip diğer atağı bekliyorsunuz.

avuçlama ritüelini ise saymıyorum. askerler aralarında göğüs, popo ve penis avuçlamayı sıklıkla yapıyor. bu sanki normal bir davranış gibi. fiziksel davranışların yanı sıra bir de bu işin dedikodu tarafı var. bir zaman sonra çoğu insanın eşcinsel olmasından şüphelenebilirsiniz, çünkü söylentiler hep o mecrada dönüp dolaşıyor.

uzatmayalım; askerde enteresan rahat ve boş bir alan oluşuyor askerler arasında. bu alana şahit olanlar 'ulan ben eşcinselsem bunlar ne' diyebilir.
"ben ucuz yırttım" diyen birinin yaşadıkları.

--- spoiler ---

bu sırada istanbul’daki arkadaşlarıyla iletişim kurma şansı bulur. tanıdık bir ses, bir destek arar, fakat arkadaşlarının sözleri de onun için yine bir yıkım olur: “çok abartıyorsun bazı şeyleri. bak, bilmem kim de gitti askere. 15 ay para karşılığı askerlerle ilişkiye girip para bile biriktirdi. dönünce araba aldı kendine. sen de yapsana!” görüşmemiz boyunca sadece burada sesinin yükseldi, sinirlendi ü.g. “bizim daha kendimize saygımız yok, sonra bu toplumdan saygı bekliyoruz. daha çok bekleriz.”

--- spoiler ---

http://www.agos.com.tr/haber.php?seo=bir...
"türk ordusunda eşcinsel olmak" başlıklı makaleyle al-monitor adlı haber sitesinde ele alınan sorun. bilmediğiniz bir şey yok makalenin içeriğinde, ama uluslararası bir haber sitesinde sorunun ele alınması ve bunun dünyaya duyurulması bakımından önemli.

http://www.al-monitor.com/pulse/tr/conte...
türkiye lgbtqia örgütlerinden en sığ yaklaştıkları konulardan bir tanesi. aslında türkiye lgbtqia örgütleri çok az mantıklı iş yapıyorlar ama şu an bu konuda yazacağım.

öncelikle vicdani ret olayın karşı değilim. bu hak her daim kişide olmalıdır. sonuçta askerlik bir çeşit vatan hizmetidir ve kişi vatan hizmetini o şekilde yapmak istemeyebilir. bu gene o kişinin vatan haini olduğu anlamına da gelmez. neyse.

ama söz konusu askerlik, her türk asker doğar her türk asker ölür, sloganlı bir ülkede yapılıyorsa; eşcinseller askerlik yapmasın demek onları ötekileştirmektir.

evet, kendi kendilerini ötekileştiriyorlar.

trans kızlarımı ve anti-militarist eşcinselleri tenzih ederim, ama bir eşcinselin, eşcinsellik bahanesi arkasına sığınarak bu işi halletmeye çalışmaları kendi kendini ötekileştirmektir.

ne yani askerlikte herkesin senin üstünden geçeceğini mi sanıyorsun veya seks yapamamak mı ağır geliyor. eh üstünden geçilme korkusu hariç seks yapamama olayı heteroseksüel erkeklerde de mevcuttur ki o işi izin günlerinde hallediyorlar diye biliyorum. diğer erkekler nasıl yapıyorsa bizlerde öyle yapabiliriz. üstüne geçilme korkusu da zaten biri sana fiziksel tacizde bulunuyorsa bu şikayet edebilirsin.

ama sen çıkıp tüm erkekler askerlik yaparken ben yapamam çünkü eşcinselim dersen, kendi kendini ötekileştirmiş olursun.

benim beklentim lgbtqia derneklerinin türk silahlı kuvvetlerinin eşcinselliğe bakış açılarını değiştirme politikası izlemesinden, amerika'da ki gibi, yanadır. eşcinsellerin askerlik yapmama hakları olsun diyeceklerine daha fazla görünür olmak için uğraşsalar daha iyi olacaktır. sonuçta erkeklerden hoşlanmak dışında bizi diğer erkeklerden ayıran hiçbir şey yok, evet.
konuyla ne kadar alakalı bilmiyorum ama bununla ilgili bir anım var. gerçi bu biraz da tacizle alakalı. neyse.

geçen gün manevi babamla hukuk bürosunda sohbet ediyoruz. babamda yanımızda. bu arada manevi babam dediğim, avukatımız, neredeyse her çeşit davayı almış ve kazanmış birisi. neyse bir subaydan bahsetti. babam tanıyor ama ben tanımıyorum. subay bir gece ordu evinde içerken ikramda bulunan erlerden birisine asılmış. nasıl asıldığını anlatmadı manevi babam. ama asker suratının ortasına yumruğu patlatmış. normalde erin yaptığı kabul edilemez bir şey ama ertesi gün subaya soruşturma açmışlar. açığa almışlar ve ispatlanırsa meslekten atılacakmış. ayrıca davayı açan er de tazminat istiyormuş yüklü miktar. neyse bu manevi babama gelmiş ve her türlü pis işi kabul eden avukat bunu geri çevirmiş. böyle bir davayla anılmak istemiyormuş ve zaten kaybedilecek bir davaymış falan.

neyse bu da böyle bir anımdı.

o değil de ben bu konuda tamamen tarafsızım. ama sanki er haklıymış gibi geliyor. ne bileyim. yumruk atmak biraz sert olmuş ama ne bileyim. biraz taciz var sanki işin içinde.
öyle sıkıntılı olduğunu zannetmiyorum, güzelce her türk erkeği gibi yaptım ve bitti. lakin cinsel arzularını yönetemeyen bireyler için haylice zorlu olabilir.