çocuğunun eşcinsel olduğunu kabullenen aile

toplum tarafından ötekileştirilmesi, dışlanması, sapık ya da hasta olarak muamele görmesi muhtemel ailedir. zaten eşcinsel birey olarak toplum normları içinde yaşamak yeterince zor iken bu yetmiyormuş gibi bu kez mensup olunan aile de ateşe atılmıştır bir anlamda.

eşcinsel evladını olduğu gibi kabul eden aileler; batılı ülkelerde bu durumunu rahatça dile getirebiliyorken, yurdum da maalesef gizli aile şeklinde yaşamaya mahkum. gay olma durumunu aileye açıp rahatlamışken, durumu kabullenen anlayışlı bir aile için de bu kez en basitinden mahalle baskısı formunda sosyal homofobinin baş göstermesi ve risk altında yaşamak; çok ama çok talihsizce.
olayın en başında muhtemelen büyük bir yıkım yaşayan ailedir. hele de bu evlat tek çocuksa ve kurulan tüm hayaller bu evlat üzerineyse yıkımın boyutunu ben düşünmek bile istemiyorum. aile müessesesi genelde koruyucu ve kollayıcı olduğu için bu durum bir şekilde kabul olunsa da çocuk ve aile arasındaki soğuk ve sükut-u hayal durumunun verdiği incitici mesafe uzun yıllar kaybolmayacaktır. konu-komşunun sokuşturduğu laflar da cabası olacaktır bu durumun. en güzeli hiçkimseyle selamlaşılmadığı çok katlı apartman tipi bir yere taşınmaktır. ne zordur...
sözde değil; özde ailedir.
bilimsel ailedir , gerçeğin farkındadır , farklılıklara açıktır , eşitcidir . her lgbt nin sahip olması gereken ailedir.
- geleceğin toplumunun temel taşıdır.
- isa'dan rumi'ye kadar sevgiyi kutsamış olanları anlayabilmiş(ya da hissedebilmiş) toplumsal birimdir.
- çocuğun, kendi meyveleri olduğunun bilincinde olan ailedir.
benim kızım ya da benim oğlum değil, benim çocuğum diyebilmiş ailedir. çocuğunu cinsiyet olarak değil birey olarak görmüştür. yani olması gerekeni yapmıştır. günümüzde daha çok böyle aileler görmek, tanımak ümidiyle.
olması gerekeni yapan, saçma tabularını yıkan, çocuğunu gerçekten seven, ellerinden öpülesi ailedir.
böyle ailelere cv yollamak istiyorum, belki kabul ederler
çok azımızın yaşayabildiği durum.çoğumuzun yaşadığı durumsa biz seni böyle olasın diyemi büyüttük yazıklar olsundur.inanması zor ,masallardan fırlamış gibi duran ailedir.
ablam ağzını tutamayıp anneme söylemiştir böyle başladı hikaye ama gayet anlayışlıdırlar bunun için teşekkür ederim bazen
hala atlatamadığımız bir küçük seks meselemiz var.* onu atlatınca güzeliz.

geçen annem "keşke lezbiyen olsan, en azından onlarda anal seks," yapmıyorlar dedi.

annemin "seks" konuşmasını duymamazlıktan gelerek "istersen lezbiyen olabilirim anne." diyerek kaşımı kaldırdım falan.

güldü biraz. ama az kızmıştı. sonra kalkıp gitti yanımdan.
burada büyük yıkımdır aile için, acısı geçmez falan denilmiş de, pek öyle değil. bu dünyada insanın başına pek çok şey gelebilir, o çocuk fiziksel engelli de doğabilirdi, zeka geriliği de olabilirdi, ya da it kopuk serseri de olabilirdi, trafik kazasında ölebilirdi vs vs. bunları düşünmek lazım. ayrıca korkuların kaynağı hem konu hakkında hiç birşey bilmemekten kaynaklı hem de elalem ne der korkusuna saplanmakla alakalı. bunlar da aslında bir miktar çaba ile aşılabilecek şeyler de işte cesaret ve özveri istiyor. ayrıca lgbt bireyler de gayet güzel aileler kurabilirler doğru dürüst bir ortam ve destek sağlanırsa, hani bu çok ilginç birşey de değil.

ülkemizde buna benzer aileler toplanıp örgütlenmişler, siz de ailenizi görüştürün kabul ederlerse: (bkz: listag)
her tanık oluşumda beni üzen durumdur. evet mutlu olmam gerekirdi ama ben bu kadar zorluk yaşarken onlar hayata 1-0 değil 10-0 önde başlıyorlar. aslında olması gereken bu. neyse derin konular sözlük
bizimkiler genelde evlendirmekle reddetmek arasında gidip gelen gelenek ve göreneklerine derinden bağlı tipik türk aileleri oluyor.kabullenen kısım herhalde her açıdan bayağı aşmış entellektüalite seviyesi akademik düzeyde olan ailelerdir.
(bkz:call me by your name)
eşcinsel evliliklerin yapıldığı toplumlarda bile zor olan bir durum. türkiye gibi heteroseksüel cinselliğin bile konuşulamadığı bir ülkede daha da düşük ihtimal bu ailelerden bulmak. bu yüzden ilkleri başarmış olacak olan ailelerdir onlar burada. daha bir takdir edilesidir çünkü ilkleri yapmak çok zordur. (bkz:benim çocuğum) belgeselindeki aileler de heteroseksist, homofobik bir sistemde çocuklarına sahip çıkarak ve görünür olarak bu zoru denemişlerdi.
bu konuda yapılmış çok güzel bir belgesel vardı benim çocuğum diye.çocuklarının yönelimlerini kabullenip onları bağırlarına basmalarını konu alıyordu.keşke daha çok izlenseydi.toplumun lgbti bireylerle ilgili algısını değiştirebilecek çok güzel bir belgeseldir.izlemeyen varsa biyerlerden bulup izlesin,izletsin.