gece yarısından sonra sokakta gezen kadın

ülkemizde hangi şehirde yaşadığı, güzel veya çirkin olması, açık veya kapalı giyinmiş olması fark etmez; taciz, tecavüz ve saldırı tehlikesiyle karşı karşıyadır.
saldırıya uğrarsa, ki olası, yetkililere gecenin o saatinde dışarda ne işi olduğunu açıklamak zorunda olan kadındır. erkeklere sorulmaz ama..
büyük ihtimal başına kötü bir şey gelmiştir.
yoksa oda bilir gece dışarı çıkmak annesiz bir ceylanın aslanların ormanın da gezmesi kadar tehlikelidir.
erkeklerin sikinin keyfine kılıf bulmasına vesile kadındır. o an sadece bir kadın, bir insan hatta ve hatta bir canlıdır. hatta...
diğer kadınkar hiç bir farkı olmayan kadındır.
gece yarısından sonra sokağa çıkan kadın gezmek için çıkmamıştır bilakis canı sıkkındır. dışarı çıkmıştır çünkü olduğu yerde boğuluyordur. yürürken daha iyi düşünceğini biliyordur ve türkiye gibi bi ülkede o saatte dışarıda olmanın verdiği tehlikeyle derdinin üzerine birde taciz korkusuyla dünya ona daha bi ironik gelir..
sanırım kendimi yorumladım *
kadın gibi kadın aq yeter ulam yeter yether baskılarınız, sınırlamalarınız, saatiniz dakikanız yetheeeeeer.
allah'a emanettir, çünkü işi allah'a kalmıştır. hayır iyi aile kadının ne işi var gece yarısı sokakta? kıçını kırıp evinde oturmuyor da o saatte sokakta sürtüyorsa başına gelecek her melaneti hak ediyor demektir. yok ille çıkacağım, diyorsa eve kesinlikle taksiyle dönmeli, taksiyi apartmanın kapısının tam önüne, mümkünse dibine kadar yanaştırmalı, koşarak apartmana girmeli, merdivenleri koşarak ve arkasını hep kontrol ederek çıkmalı. en azından ben öyle yapıyorum.
bi de elinde derin nefes çektiği cigarası varsa...

(bkz: hayranı olunacak kadınlar)
geceleri yürüyüş yapmak , en kötü ihtimalle bir tanıdıkla balkon da oturup kahve içip sohbet etmek bana en çok huzur veren şeylerdendir.az önce yine sokaktan geldim biraz gezip.iki gün önce de misafirliğe gittiğim yerde x ve y isimlerinde iki bayan arkadaş var.kendileri bana tatilde ne yapıyorsun , sıkılmıyor musun falan dedi.böyle böyle kulaklığımı takıp yürüyorum , arada denizi izliyorum dedim.bunu da genelde gece 4?e kadar yaptığımı söyledim.ay keşke biz de yapabilsek dediler.toplum baskısı ve tehlikeler , tatil yöresinde bile bayanların peşini bırakmıyor. x ve y için geçerli olmasa da , yanlış şeyler söylerler diye hava karardıktan sonra sokakta gezinmeyen kadınların olması o kadar üzücü bir şeydir ki.onları da suçlayamıyorum , tecavüzün bu kadar teşvik edildiği ve yaygın olduğu zamanda.dilerim ki tüm insanlar onların doğuştan gelen haklarını engelleyen zincirlerden kurtulur.bunu yapabilen kadın özgür kadındır , korkmayandır ve saygı duyulasıdır.
yollu değildir hafif kadın da değildir. muhtemelen gece eğlenceden geliyordur, mahallenin kıskanç kenar mahalle dilberleri tarafından orospu damgası da yemesi mümkündür. özetle yaşamayı bilen kadındır. diren geceler.
her ne kadar ülkemizde aranan, yollu ve tecavüz edilmesi normal karşılanan biri gözüyle bakılsa da işin gerçeğinde özgüvenli, cesur, geç saatte gezmenin cinsiyetlere indirgenemeyeceğinin farkında olan kadındır.
benzin istasyonuna sigara almaya gidiyor olabilir.