hetero ortamda sosyalleşmek

rol yapmayı beceremeyen gay'ler için tam bir kabustur. çünkü kabul etmek lazım, erkekler mars'tan kadinlar venüs'ten ise, gay'ler maalesef ilgi alanlari bazinda pluton'dan falan geliyorlar. belli ortak paydalari olabilenlere bile giptayla bakiyorum, mesela futbol seven gay'ler var ve ne bileyim hetero arkadaslari ile maca gidebilmek bile cok guzel bir kapi aralayabiliyor onlar için. ya da kari kiz mevzulari gundeme geldiginde erkek arkadaslarinin hikayelerini kadina cevirerek ballandira ballandira anlatabilenler var, o da pek guzel.
peki ya bunlari yapamiyorsa? evinde kedisi ile yasayan, hicbir disi sinekle temasi gorulmemis, futboldan nefret eden, arabalar,motorlar vs hakkinda en ufak bir fikri bile olmayan ote yandan bilmem hangi sanatcinin x yilindaki albumunun b yuzunun 3. parcasini ezbere bilen biri nasil uyum saglayacak?uyum saglamaktan ote, bu tarz biri oldugu goruldugunde, "acaba bu herif ibne mi lan" diye dusunen ve bunun uzerinden tavir gelistiren gerizekali bir cemberden nasil kurtulacak? aaayyyyhh gayim ben ayol diye bagirarak mi? ya o cigligi da atamayacak kadar kontrollu ise? catlar yahu tas olsa!
erkek heteroseksüelleri düşündüğümüzde eşcinsel olarak o ortamda bulunmanız zor ve cidden sosyalleşmenin de zor olması durumu. arabalar konusunda, futbol konusunda, kurtlar vadisi konusunda, hatunların göt, am, memeleri konusunda biraz da olsa bilgi sahibi olmanız gerekir.
h,ç de zannedildiği kadar zor olmayan hadisedir. burada yazılanlardan anladığım sadece meme göt futbol araba motor tandansında konuşan bir heteroseksüel güruh var galiba ama ben kendileriyle pek haşır neşir olamadım sanırım. hetero arkadaşlarımla daha çok yaşamın günlük zorlukları, gelecek hayalleri, geçmiş sancıları, hobileri, şuları, buları üzerinden sosyalleştik şimdiye kadar. arada tabi futbol da konuştuk. gay arkadaşlarımlaysa daha çok onu tanıyor musun* bunu beğendin mi? bu buna böyle demiş üzerinden sosyalleşmek daha kolay gibi geliyor. ama onu da bu konuları açık açık konuşacak çok fazla kişileri olmadığından bulmuşken döküleyim hissiyatlarına veriyorum.
eğer bulunduğunuz hetero ortamda eşcinsel olduğunuz biliniyorsa kabus haline gelebilir, nitekim geliyor.

hetero erkeklerin "hiç erkeklerle olmadığına göre, sen şimdi bakiresin değil mi?" , "oyuncak falan kullanmayın, beni sevgilinle aranıza alabilirsiniz, ehe ehe" , "erkeklerden neden nefret ediyorsun peki?" , "sen kadın olan mısın erkek olan mı?" şeklindeki cümleleri;

hetero kadınların "en iyisini yapıyorsun yaaa, erkekler tam bir pislik, ben de mi lezbiyen olsam acaba?" , "neden bana gülümsedin? yanlış anlama, ben normalim." , "ya siz şimdi nasıl yapıyorsunuz, şeyi, nasıl şey yapıyorsunuz?" , "sen kadın olan mısın erkek olan mı?" * , "benim iş yerimde bir eşcinsel adam/kadın var, onu tanıyor musun?" * şeklindeki cümleleri insanı çileden çıkarabiliyor.


homofobik yaklaşımlara girmiyorum bile, bunlar sadece en iyi olan örnekler.
benim için hiç zor olmayan bir eylemdir ki zaten yakın arkadaşlarımın hepsi bilir gay olduğumu. hatta aşık olduğum kişi, ona aşık olduğumu bile bilir ve aramızda çıkan sorunların sebebi hep ben olmuşumdur, o hiç sorun çıkarmaz. kısaca düzgün arkadaşlar seçildiği sürece sorun yaşanmayacak durumdur.
konulara daha estetik yaklaşımınız, renkli oluşunuz, daha empatik tavrınız, farklı bakış açılarınız nedeniyle kadınların ilgisini çekerken, erkeklere de alıştıkları sabit fikirli dünyadan sıyrılma şansı verirsiniz. aslında hetero ortamdaki gay sürüdeki kara koyundur; hem de en janjanlı olanından.
eğer bulunduğunuz ortamda bir sürü hetero kadın varsa ve lezbiyen olduğunuz bilinmiyorsa tam bir kabusa dönüşecek deneyimdir. çünkü 25 yaş üstü hetero kadın muhabbetlerinin %87'sini * evlilik, yüzük, düğün, nişan ve penis oluşturmaktadır. sizin için hiçbir önem arz etmeyen bu konuşmalara katılmanız, hatta katılmakla kalmayıp kendi ilişkinizden örnekler vermeniz gerekecektir.

"valla bacım biz de eşcinsel evlilik yasallaşsın diye bekliyoruz kısmet işte" diyemeyeceğinize göre bu ortamda sosyalleşmenin en büyük sırrı iyi bir oyunculuktur. o da yoksa sıkılırsınız, sıkarsınız. *
eğer etrafınıza karşı "açık" değilseniz, bulunduğunuz ortamda size aleni olarak ilgi gösteren ve bilimsel dayanağı olmamak ile birlikte, ortalama bir heteroseksüel erkeğin asla reddedemeyeceği bir kadının varlığı gerçeği ile karşı karşıya iseniz, kişiyi ciddi anlamda zora sokan durumdur. çünkü sadece o kadın değil, etraf da sizden mantıklı(!) ve tatmin edici bir açıklama bekler. hatta bu ortam içerisinde en aklı başında ve kültürlü diye nitelendirebileceğiniz kişi tarafından bile "oğlum manyak mısın? hiç olmasa vur geç lan, benim hatrıma beaa!!" şeklinde inanılmaz derecede seviyeli(!) yakarışlara mağdur kalırsınız ve genel heteroseksüel erkek zihniyetinin karşı cins başta olmak üzere, kendileri gibi olmayanlar hakkındaki iki yüzlü bakış açılarından nefret edersiniz..
genel olarak çok sosyalleşmesem de olur da denk gelirse rol falan yapmadan gayet becerebildiğim olaydır. gay olduğunuzu anlar anlamaz "ben çok gay-friendly'yim" mesajı vermek için konuları belaltına çeken mi dersiniz, gözlerini kaçıran homofobik bok kafalar mı, gaydarınıza giren başka ibneler mi... resmen dünyanın en gerilimli ve en eğlenceli ortamı.
bunun genel olarak ortamla alakası yoktur, evinizden dışarıya çıktığınız anda sosyalleşme aşamanız başlamıştır. tabi bundan önce ilk önce eviniz olmalıdır.
gay ortamda sosyalleşmekten bin kat daha kolaydır.

belki de yaşadığın şehirle, okuduğun okulla alakalıdır ama özellikle üniversitedeyken heteroskeüllerle sosyalleşmek gaylerle sosyalleşmekten daha kolay gelmeye başladı bana. birincisi, garip bir şekilde daha az nefret dolular, sürekli beni eleştirme çabası içinde değiller. ikincisi, her üç kişiden dördü birbirini tanımıyor. bir de genel olarak "madi" değiller, en önemlisi de o galiba.
şuana kadar sosyalleştiğim tüm ortamlar hetero ortamlardı. gay olduğumu bilmiyorlardı tabi ama tahmin ediyorlardı. ortamda sadece erkekler varsa bile rahat oluyordum ben. arada "kız gibisin, hafif kırıksın" gibi laflar duyuyordum ama sorun olmuyordu. önyargılarından gözleri kör olmuş güya homofobik erkek arkadaşlarımın da hepsi beni severdi. feminen olmama rağmen.
davranışlarınız aşırı sivri değilse hiç zor değildir yani. peki iyi diye yorumlanmaya yetecek bir durum mudur, hayır. bir trans kadın çalıştığı bankada arkadaşlarıyla yemeğe gidebilirse belki dünya da iyi bir yere gidiyor diye düşünebilirim.
rol konusunda berbat olmasam da gelmiş benle futbol konuşuyo, neymiş o buna transfer oluş ta zararda kalan taraf buymuş “banane amk”.