konya

iç anadolu bölgesinin güneyinde,yüzölçümü büyük olan bir şehir.her yer dümdüzdür şehirde.tipik bir anadolu şehridir konya,tabi öğrenci nüfusunun artmasıyla epey yol kattetti.

ama gene de gittiğinizin ikinci gününde,insan daralıyor şehirde.
tr de en çok alkol tüketilen ildir. sorsanız hepsi mevlana sanar kendini akşam olunca bayilerde alkol kalmaz alacak, yerlileri öğrenciyi de sevmezler halbuki üniversiteyle hayat bulan il olmasına rağmen. *
benim için bosna hersek mahallesinden ibarettir. gecenin köründe bile insanlar ( öğrenciler ) dolaşır sokakta. 6 yılda evrim geçirdi mahalle, değişmeyen tek şey ( derse yürüyerek gidenler bilir ) yarım dünya simitçi amcamız. adamın mitten olduğunu bile duydum.
memleketim.

ama özeleştiri iyidir, gerici bir şehir. halkı din tüccarlarına çok prim veriyor. ben öyle o bar senin bu bar senin gezen biri değilim yani öyle şehirleri bar-disko-kafe sayısına göre değerlendiren götten bacaklı tiplerden değilim ama konya'da bir iki yüzlülük hakim; sevgilisi olanlara kötü gözle bakılır yav günah derler sonra soluğu bu tipler genelevde alır bu hatadır.
yaşadığım şehirdir. etliekmeği ünlüdür, ha-ha! açıkçası insan konya'dan yazar görünce şaşırmadan edemiyor.
konya karnaval lgbt adında bir topluluk vardır
etli ekmek, bıçak arası, mevlana pidesi yemek için gidilmesi şart, istanbul -ankara-konya-eskişehir hızlı tren hattı açıldığında gideceğim il.
sokaklarının diğer şehirlere göre temiz olan il. mevlana ve şemsin aşk şehri; onların parisi.
avrupa'da konya'nın adı little china yani kopyalama sanayisinden dolayı ''küçük çin'' olarak geçer. özelliği, 2001 sonrasında akp kalesi şehrimiz gelişsin diye akıtılan tonla parayla kalitesiz ama ucuz ürünler üreten merdiven altı çok sayıda firmanın oluşmasıdır. otomotiv sektöründe yakında bursa'yı geçeceğini düşünüyorum. tabii ki çok düzgün kopyalayabilen ve kaliteli tesisleri de yok değil ama genel konya algısı yurt dışında bu şekildedir. türkiye'nin başka hiçbir yerini görmemiş insanların iş nedeniyle sadece konya'ya gidip tüm türkiye algılarının, içerisinde fabrikalarından büyük neon ışıklı diskodan bozma mescidi olan tesislerden ve ağır yobaz firma sahipleri ile olan diyaloglardan oluşması biraz üzücü. *
dün gece şehir genelinde yaşanan elektrik kesintisinden sonra darbe olduğunu sanan halk meydanlara çıkıp, valiliğin önüne gittiler

neyin kafası bu bilmiyorum ama tamamen kurtulmama 15 günden az kaldı. bitti!*
üniversiyeyi orda okudum bosna hersekte mahallesi konyadan ayrı bi diyardır lgbtli arkadaşlar vardı meşhur erkek candır diyen sarı mikrofana iyi çocuktur
nasreddin hocaya göre dünyanın merkezi olarak gösterilen noktanın bulunduğu yer akşehir ( ki ben oralıyım) konya sınırları içindedir. bahsi geçen dünyanın merkezi olan nokta nasreddin hoca türbesinin hemen önündedir. inanmayanlarin olcebilecegini söylememe gerek yok diye düşünüyorum.
türkiye'de açık ara en sevmediğim şehir konya'dır. bir egeli olarak yadırgamanızı beklemiyorum. aramızdaki kültür farklılığını geçtim de kapalı düşünceleri olan bir şehir. dekoltesiz, normal bie tişörtle konya'da yürürken acayip rahatsız oldum. o nasıl bakışlardı? memleketimin canını seveyim dedim ve bir daha konya'ya asla gitmedim. sadece gezip görmek için gittiğim bu şehri yaşam tarzından ötürü çok yadırgadım. irrite ediyor beni.

edit: türkiye'de alkolün en fazla tüketildiği şehir. şaşırmadım.
21 yılımı çalmış, bunun 19 yılını lgbt birey olarak beni bir başıma yaşatmış olan şehirdir efendim. 19 yıl boyunca konya'nın taşrasında tek başıma lgbt birey olarak yaşadım. evet inanması zor. çevremde bir tek lgbt dahi yoktu. sonrasında da konya merkezde o güne kadar çevremde lgbt olmadığına şükrettiren lgbtlerle tanıştım. öyle bir ortamı vardır. o yüzden konya'yı kimse benim kadar hissetmemiştir eminim.
(bkz:konya'yı hissetmek)
konya'nın kulu ilçesine yeni atanmış bir gey olarak üstteki girdiden anlıyorum ki yarrağı sadece mecazen yiyeceğim.
etli pidesi * ve bamya çorbası da meşhurdur. iyi yapılan yerlerde denemenizi tavsiye ederim.