orange is the new black

jenji kohan'ın elinden çıkma netflix'in hapishane draması. farklı karakterleri,ilgi çekici olaylarıyla izleyeni pişman etmeyen bir yapım. henüz sadece ilk sezonu mevcut ama ikinci sezon onayı da alınmış ve 2014 de yayınlanacak yeni bölümleri. ayrıca sözlükteki lezbiyen arkadaşları daha çok memnun edebilecek bir dizi diyebilirim.
imdb şeysi:http://www.imdb.com/title/tt2372162/
bu yazın en çok ses getiren ve en iddialı dizisi olmuştur kendisi. her bölümde bazı karakterlerin neden hapishaneye düştükleri anlatılmıştır ve fragmanda da dediği gibi, gerçek olaylardan alıntı yapılmıştır. cinsiyet değiştiren erkekten, lezbiyenlere; dindarlardan, latin amerikalılara; bir çok türden insanı barındırmaktadır.

fragman :
--- spoiler ---


ben izlemeye başladım ancak tüm olaylar yavaş ilerliyor. heyecan yok. eğer izlemeye başlamadıysanız hiç bakmayın derim.
otların efendisi jenji kohan ın yeni projesi. weeds içerisinde laura prepon ı barındırması ve onu bir lezbiyen olarak seyretme düşüncesi ilk sezonu 1 günde yarılamama yetmiştir. son zamanlarda çıkan en iyi dizilierden. crazy eye denen tip çok başarılı, çok gülüyorum.
not: dizi komedi değil.
eşcinsel olmama rağmen laura prepon'u görünce içimi hoş eden dizi çok başarılı.
6 haziran'da ikinci sezonu (sonunda) başlıyor, heyecanla bekliyoruz!
2.sezonu çok güzel başlamış, yine her bölümde bir karakterin geçmişine yapılan yolculuklarla uzun zamandır açlığı çekilen dizi özlemini gidermeye başlamıştır.

' you don't go jessica simpson when you've got rihanna. '
jenerik müziğinde gözlerim laura prepon'ın ismini aradı, bir baktım konuk oyuncu diye geçti adı..
--- spoiler ---
alex in salıverilmesiyle anladım ki bu sezon laura prepon çok görünmeyecek. açığı kapatmak için en az onun kadar taş birini transfer etmeleri lazım..
--- spoiler ---
2. sezonda birkaç level daha atlayarak, dizi oldukça manyak bir hal almıştır. başroldeki piper karakterini biraz geri atarak, arka planda kalan insanları öne koymuşlardır. bir nevi elimizde 15-20 tane başrol olmaktadır, ve bu cidden harika değil mi? ve tabiki de her bölümde, bazı mahkumların hapse düşme sebepleri anlatılmaktadır.

garip olansa, bütün sezonu, yani 13 bölümü, bir anda yayınlamaları. yani her hafta bir bölüm beklemeden, millet hepsini tüketti 13 saatte. ama etkisi 1 yıl sürecek gibi, bu dizi başyapıt düzeyinde.

*
geçen sezonu da yazın yeni keşfetmemle bir anda tüketip bir yıl boyunca kanım çekilerek beklediğimden, bu sezonu sindire sindire 2şer bölüm olarak azar azar izledim.

--- spoiler ---

ama o sezon finali neydi öyle! bu sezon o kadar güzel başladı ki, sezon ortalarına kadar gerçekten bizi daha da etkileyecek bölümler bekledim, gel gör ki 8-9. bölümden sonra bi düşüşe geçildi gibi geldi bana. hele de koskocaman red'in dayak yemesi, v'nin kaçması vs çıktığı andan beri bir anda herkesi etkisine altına alan bir dizi için çok hafif, vasat bir sezon finali olarak geldi, tatmin etmedi.

--- spoiler ---
arada sırada izlediğim bir dizi.
aslında başlama sebebim ruby rose'un da oynayacağını duymam. eğer oynamışsa da merakla bekliyorum.


beni sınav öncesi depresyonundan kurtaran eğlenceli bir hapishane draması. her karakteri ayrı güzel.
not: alex'e boş değilim.
son yayınlanan fragmanla heyecanı doruklara taşımıştır, son 1!

bütün bir yıl sabırla(!) beklediğimden, 3.sezonu sindire sindire, tadını çıkarta çıkarta izlemek adına bir haftaya yayarak izledim. bir 1. ve 2.sezon yoğunluğunda olmasa da, yine de epey güzel bir sezondu.

ayrıca diziyle alakalı bazı fun factler vardır: mesela sessiz norma'yı canlandıran annie golden'ın gençliğinde zamanında bilinen bir punk grubunun solisti olması, ayrıca red'i canlandıran kate mulgrew ile ikisi de broadway tozu yutmuş oyuncular. susanne crazy eyes'ı canlandıran uzo aduba'nın eğer bu role de seçilmezse oyunculuğu bırakıp hukuk fakültesine başlayacağı gibi-ki kendisi 1 adet emmy kazandı bu rolüyle.

--- spoiler ---

öncelikle 2.sezondaki karmaşası yüksek vee kasırgasından sonra bu sezon epey dingin, daha doğrusu daha pasif-agresif düzeyde geçti gibi. karakterlerin birbirleriyle kapışmaları hep birer minik atışma düzeyinde kalırken ikinci plandaki karakterlerin de geçmişlerini öğrenmek sonunda mutlu etti. piper kızımız iyice hanımağa oldu, hapishanede iş yürütmeye falan başladı ki- hikaye bakımından biraz sıkıntılı gibi. 11 ay mı 15 ay mı ne cezası varken 3 yıldır bir türlü sona varamadı. sezon başlangıcına yakın epey reklamı yapılan ruby rose anca 5/6. bölümde ortaya çıkıyor, daha sonradan piper'ın metresi olmak üzere. ama her aşk hikayesindeki gibi yamuk yapınca piper iade-i ziyaret diyerekten kendisine "trust no bitch" dövmesiyle aslın ayarını veriyor tam da hapishaneden çıkacağı gün dolabına yasak ürünleri doldurarak kendisini yüksek güvenlikli hapishaneye göndererek. şu diziyi izlemekteki en büyük sebebim olan poussey'in ise bu sezon rolü ve etkinliği epey kesilmiş, depresif bir hallerde. keza soso kızımız da öyle ancak sonradan dahil olup dizide bu kadar etkileşime girmesi de epey hoş idi, hele de "i can't help it if i have pocahontas hair" diyerek. yine dizinin en eğlenceli karakterlerinden taystee'nin de geri plana atılması üzdü ancak bu sefer crazy eyes sezon boyunca bir kez daha takdiri hak etti. nicky'nin de daha 2./3. bölümden gitmesi epey üzdü.

--- spoiler ---
3. sezonu önceki iki sezonuna göre sakin geçen dizi. hapishanenin her şeye rağmen sahip olduğu o tehlikeli hava yoktu bu sezonda.

--- spoiler ---

piper hiç olmadığı kadar sinir bozucuydu. alex'i içeri attırarak bence de iyi yapmıştı ama barışır barışmaz başkasıyla kırıştırmak ne la? ki alex'teki karizmanın onda biri yok o aptal kadında. olmadı, yakışmadı. alex ölürse boku yedin chapman.
red ve mr. healy arasındaki iğrenç yakınlaşma hiç hoşuma gitmedi. bir kere red o sümsük psikopat herife nasıl bakar? hapishane havasına yoruyorum bunu başka açıklaması yok çünkü.
nicki'nin gitmesine çok üzüldüm. boo'nun hapishane öncesi hikayesini çok beğendim, dogget'la yakınlaşması ve arkasını kollaması da hoş olmuş. siyahi grubunun geçen sezon yaptıklarını hala unutmadım, poussey ve crazy eyes dışında hiçbirini sevmiyorum.
morello'nun kocasını çok beğendim, hem de çok pis beğendim.
son olarak luschek'i çok seksi bulan bir tek ben mi varım acaba?

--- spoiler ---
hapishanede geçen bir hikayesi olmasına oranla diziyi bir parça durağan buldum..3 sezon sonunda diyebilirim ki bu durağanlığına rağmen alex karakteri için dahi olsa izlenebilir bir dizi..
http://ayilarock.ayisozluk.com/orange-is-the-new-black/
durup durup alex'in kuran okuduğu sahneleri hatırlayıp gülüyorum. ayrıca buradaki trans abla ve crazy eyes cidden çok güçlü karakterler.

--- spoiler ---

apğkgağp

--- spoiler ---
moda terimidir aslında, bizde de var, siyah renk temel renk sayıldığı için olsa gerek, moda olan her renk siyah üzerinden anlatılır bu sezonun en gözde rengi .... demek için kullanılır.
17 haziran'da başlayacak 4.sezon tanıtımı yayınlandı bugün.

  • /
  • 2