tarkan tevetoğlu

alaturkaya yatkın sesi, uslanmaz sahne performansı, bitmek bilmez enerjisi, özgün kıyafetleri, magazin dünyasına mesafeli duruşu ve kendine özgü parçaları ve tarzıyla müzik dünyasının farklı bir noktasında yer alan, farklı ve başarılı bir isim.
şarkı söylemeyi gayet iyi beceren sanatçımız. severim de.. sanatçılığına lafımız yok elbette..

ancak neden hala gay olması hususu (kimseyi ilgilendirmemesi ayrı mesele) bu kadar su yüzüne çıkmışken bunun tam tersini deklare ederek hala arada sırada ortaya çıkan saçma salak kız arkadaş vs. komikliklerine başvuruyor anlamış değilim. sen artık dünyanın tanıdığı bir yıldızsan bazı konulardaki duruşun da puanlamana dahil edilecektir. bu ne korkaklık böyle diye soruyor insan ister istemez..

divası bir transeksüel olan bu ülkenin insanından mı korkuyor "artık beni dinlemezler" diye? ya da "daha az insan konserlerime gelir de daha az para alırım" mı çekincesi?

tarkan tevetoğlunun şuan durduğu seviyeye gelen, başarılı bir yıldız için bütün bunlar gayet yersiz endişelerdir. daha da ötesi bu tarafını da açıkça yaşamaya başladıktan sonra kendisi için bunun artı bir puan olabileceği kanaatindeyim. en azından beynelminel düşündüğümüz zaman..
çekindiği şey az önce değindiğim, bu ülkenin insanlarıyla ilgili bir takım endişeler ise buna gerçekten hiç gerek yok. zira, bu memleketin insanı her ne kadar eşcinseli dışlayıp travestinin üstüne arabasını süren insan olsa da, memleketin divası bir transeksüel, sanat güneşi de rahmetli efemine bir gaydir. türk insanı güç, nam, şöhret hayranıdır çünkü. eğer "sokaktaki adam" eşcinselse dışlanır, ancak aynı adam günün birinde transeksüel olup diva olduğunda izlemek için bir gecede binlerce doları harcamakta bir sakınca görmez. yani bu yönden bir endişesinin olmaması gerektiğinin ben garantisini veriyorum, rahat olsun..

ha, bunları zaten biliyorsa ve kendini kabullenemediği ve normal(!) olma mücadelesi içinse bütün bunlar, tarkandan geliyor; kır zincirlerini..
çok sevdiğim bir yazarın isim vermeden kendisi hakkında "bu çocuğun yüzüne sonradan sonraya bir kahpelik geldi." dediği sanatçı." tarkan'ın yaptığı işleri tartışabilirsiniz ama doğru ve güzel okur." demişti arif sağ da. sonuç olarak güzel şarkı söyler, star ışığı da duruşu da vardır. alçakgönüllü olduğu söylenir. cinsel yönelimini gizlemek adına başvurduğu tiyatro komik ve inandırıcılıktan uzaktı ama o konuda plak şirketinin ve yapımcıların büyük baskısı olduğunu düşünüyorum. çünkü fotoğraflar ortaya çıktığında fotoğrafların kendisine ait olduğunu kabul etmiş, arkasında durmuştu. bence türkiye'nin çıkardığı ender pop starlarından biridir. ha dinler miyim? hayır! ama yiğidi öldürsem de hakkını yemem doğrusu.
bu arkadaş ilk çıktığı zamanlarda, milliyet gazetesi aşağıdaki linkte görebileceğiniz, şimdi internette bulduğuma inanamadığım, devasa posteri vermişti. o postere sanırım o kadar çok baktım ki, tarkan'ı moleküllerine kadar ezberlemiş olabilirim. sağolsun tarkan ve milliyet işbirliği, bana beni bir kaç sene idare edebilecek otuzbir malzemesi vermişti.

http://ayisozluk.com/lnk/a9cb7a
iyi bir marka çalışmasıdır, başarılı adamdır ama daha çok markadır. şarkıları hiç bir zaman enkaz olmaz. ama ortalama bir şarkı yapsa bile tarkan markasını taşıdığı için hit olacaktır. türkiye'deki sezen aksu, ajda pekkan ve sertab erener örnekleri gibi kolay kolay televizyonda ya da gece showlarına konuk olarak göremezsiniz. sanırım bir çeşit pr çalışması bu da. onlar ne kadar az göz önünde olursa biz o kadar çok olimpos'ta yaşadıklarını düşünüyoruz sanırım. **
türk sanat müziğinde de inanılmaz başarılı bulduğum megastarımızdır kendisi. her şarkısı hala akıllarda, dillerdedir. bir " sabret" vardır ki aman amandır sevgili sözlük.
piyasanın etinden sütünden yararlandığını düşündüğüm, nasılsa satıyor diye alakalı alakasız her saygı albümüne koşturulan, artık onun da -bence- bıktığı, çünkü her saygı albümünde artık görevimi yapayım da bitsin gitsin diye söylediğini hissettiğim, sırf bu davadan kendi albümünü 6 (yazıyla altı) yıldır çıkaramayan starımız. adını ve kariyerini hoyratça yoruyor ya da buna izin veriyor diye düşünüyorum. bir saygı albümünde olmasın dişimi kırıcam.
şahsen tanışma fırsatı bulduğum, kaz dağlarındaki bir butik otelde o, kız arkadaşı, ben ve benim bir arkadaşım, sadece dördümüzün kaldığı sırada üç gün boyunca aynı masada yemek yiyip, hergün saatlerce dağdaki patikalarda beraber yürüyüşe çıktığım, kız arkadaşı bilge, tarkan a kaşkol örerken şömine başında gece yarısına kadar her konuda sohbet edip tartışma fırsatı bulduğum insandır. o güne kadar benim için sadece bir popçu olan tarkan ın aslında iç dünyasını da zenginleştirmek ve derinleştirmek için nasıl çaba sarfettiğini, etrafındaki insanlara karşı nasıl mütevazi ve sevecen olduğunu gördüm. son derece kültürlü, aklı başında ve samimiydi. aynı masada oturup yemek yerken ikinci dubleden sonra klasik türk musikisinin en zor eserlerini söylemeye başlıyor, "martı, eğer istediğin parça varsa peçeteye yazıp önüme koy" diye de takılıyordu. aslında oteli tamamen kapatmıştı ama ben ve arkadaşım otel sahibinin arkadaşları olduğumuz ve bir gece vakti çatkapı gittiğimiz için otel sahibinin bizi geri çevirmesini bizzat önlemiş, üç gün sonra biz ayrılırken de sanki askerlik arkadaşına veda ediyormuş gibi bizi uğurlamıştı. asıl sürpriz ise onun makinesiyle birlikte çektirdiğimiz fotoğrafları istanbul a döndükten sonra tab ettirip ev adresime göndermişti.
sevgililer günü için çektiği video ile bir kez daha vurulmama neden olan mega star.


yakalarsam muck muck diye şarkı söylerken, ayh ayağım kaydı düştüm... diyebileceğim müzik adamı
- ortalama türk erkeğinin taklit etmek için yırtındığı "kurtlar vadisi ağır abileri" tiplemesini soytarıya çeviren yakışıklı.
- erkeklere "gülümsemenin karizmatik olmaya engel olmadığını" gösteren şarkıcı.
- yaşlanmanın yaşanan yıllarla pek az ilişkisi olduğunu kanıtlayan, her daim genç kalan şöhret.
- eşcinsel ilişkisi ortaya çıkan, üstelik bunu inkar etmeyen, hala da kadınlar/kızlar tarafından seksi ve çekici bulunabilen erkek.

bir hayat dersi tarkan o "bi takım" erkeklere...
hüp - spagetti olayından sonra gel - acımayacak ile aklımda en uçlarda kendisini tanımlattıran insan.
7 den 70 e herkesin çok sevdiği.sevmeyen de varsa ciddi ard niyet aradığım yegane mega starımız.başkası onun yerinde olsa çoktan küsüp giderdi.çok yükleniyorlar yıpratıyorlar adamı.
benim gibi 80ler kuşağının olmak istediği taklit ettiği adam, kuzu kuzudan sonra olmadı tutmadı diyorum ama, hala durduk yere açıp dinliyorum,hem de birkaç şarkıyı da değil tüm albümü, bu adam da ışıltılı bir şey var, herkes hikaye ama bu adam bu iş için yaratılmış, üstüne üstlük dürüst, karıştığı tüm skandallardan dürüstlüğüyle sıyrıldı adam, helal olsun, bir müziği bıraksa çok şey değişir
(bkz: gitti gideli)
(bkz: inci tanem)

bu iki sarkisini dinledim mi kalbime bir goril oturur net