the sims

mantık olarak tanrıyı oynadığımız hayat simulasyon oyundur.ilk olarak gaylik girişimlerimi bu oyunda atmış olabilirim.kendimi 7 24 smokin giyen biri yapıp erkeklerle öpüştürüp kalpli jakuziye sokardım.baya da keyif alırdım hani..150230 tane packi çıktıktan sonra artık takip edemiyorum.müzikleri bile hafızamda derin yere sahiptir.
ilk olarak 2000 senesinde hayatımıza girmiş olan eşsiz bir oyundur. ilk çıktığından dünya çapında hatrı sayılır bir popüleriteye oluşmuştur ve sahip olanlara gıpta ile bakılmıştır. * daha önce hiçbir oyunun yapamadığı şeyleri yapabilen bir hayat simülasyonudur. kendi evinizi yapıp, dayayıp, döşeyip, kendinize karakter yaratıp sonsuza dek oynayabileceğiniz bir oyundur. 3 ana oyun, 23 ek paket ve 18 eşya paketi ile oldukça zengin bir arşive sahip olup her defasında bünyesine yenilikler katmaktadır.

ilk seri iki boyutludur. 2004 senesinde ise çıkarılan ikinci seri üç boyutlu olup sims'in şöhretine şöhret katmıştır. devrim üstüne devrim yapmıştır bu ikinci seriyle oyun. oyunculara daha fazla seçenek, daha geniş alan, daha fazla seçenek ve daha gerçekçi grafikler sunmuştur. üçüncü seri ise 2009 senesinde çıkmıştır ve daha gerçekçi grafikler sunmaya çalışılmıştır. ama ilk seri-ikinci seri arasındaki fark kadar fark yaratamamıştır. çıkan ek paketleri ise ikinci serinin ek paketlerinden pek farklı değildir, sadece görsellik oldukça mükemmel bir düzeye ulaşmıştır. *

serinin kötü bir yanı ise sonsuz olmasıdır. oyunun sonu yoktur ve bu yüzden oyuncular zaman geçtikçe sıkılmaya başlıyordur. o yüzden firma sürekli yeni ekpaketler çıkararak oyuncuların heyecanını diri tutmaya çalışıyordur. dördüncü seri şuan söz konusu değildir, çıkmasa da olur denilebilir.
gerçek hayatta olduğu gibi hep işe öncelik verip zengin ama yalnız karakterler yaratmayı becerdiğim oyun.bana sims karakterini göster sana kim olduğunu söyleyeyim falan
tüm serilerini deli gibi oynamış olan ben, 4. oyunun fragmanını anormal tepkiler vererek izledim. bu sefer oyunun ana yapımcısı olan maxis geri döndü. dolayısıyla orijinalliği ve ilk 2 oyunun verdiği tadı verecekler gibi duruyor. 2014 bahar aylarının sonuna doğru çıkması bekleniyor. şahsen merakla ve kafamın üstündeki yeşil plumbob'la birlikte yeni oyunu beklemekteyim.
kocaman adam oldum ve hala oynuom ben ve the sims 4 için gün sayıyorum.
"ohooo sims 3-4 çıkar, o zamanlar ünide oluruz oynamayız." denilip, finaller bitip bütün yaz malikaneler kurmakla sonuçlanan, bağımlılık yapan bir oyun.

genelde, yükleyip 1-2 hafta oynayıp, sonra aylarca yüzüne bakılmayan bir oyundur, o da ayrı mesele.
yanlış bilmiyorsam the sims 4 eylül 2014'te çıkacak (sonunda) ! çoktan bir create a sim ve build mode trailerı yayınlanmıştır
hayatımda doğru düzgün oynadığım tek oyun. ama ne oynardık! en yakın arkadaşımla, ki o da gay, sınıfta oturup ev planları yapardık. banyo nasıl olsun, yatak odaları nasıl dizayn edilsin en ufak ayrıntısına kadar planlar saatlerce oynardık. okul dönemleri değil tabii. daha çok yazın kasardık. kurduğum aileyi dört nesil sürdürmüştüm. 4. nesilde ki evde kalan adam ibne olduğu için aile tükenmişti. öyle de gerçekçi oynardım.
yıllar sonra geri döndüğüm oyun. hala bıkmadan aynı tadı alabilmem ne güzel.
5 eylül 2014 tarihinde the sims 4 piyasaya sürüldü.
bilgisayarımda her zaman yüklü olan oyun.
the sims, 2, 3, 4 yüklü durumda şu anda. ayrıca bir kaç hileli eşya indirip, simlerinizi gerçekten seviştirebiliyorsunuz.
(bkz: bir depresyon belirtisi olarak uzun süre sims oynamamış olmak)
zamanında deli gibi oynadığım bir bilgisayar oyunudur. akıllı telefon ve tabletler için the sims freeplay versiyonu vardır. en son the sims 4 çıkmıştır.

oyunun amacı yarattığınız karakterin hayatını yönetmektir. bildiğiniz insan yönetiyorsunuz. yemek yaptırıyorsunuz, evi temizlettiriyorsunuz, uyutuyorsunuz, yetişkinse işe veya çocuksa okula gönderiyorsunuz, sevgili yapıp seviştirebiliyorsunuz, evlendirebiliyorsunuz, kadınlar hamile kalıp çocuk doğurabiliyor veya bekar takılıp evlat edinebiliyorsunuz, belli yeteneklerini geliştirebiliyorsunuz... şimdilik aklıma gelenler bunlar. yeniden oynamaya başlayacağım sanırım!*

the sims (resmi websitesi): http://www.thesims.com/
the sims freeplay (resmi websitesi): http://www.ea.com/thesimsfreeplay/
her başladığımda "tamam bu sefer iyi bir aile babası olacağım. dişimi tırnağıma takıp gece gündüz çalışıp mutlu bir aile kuracağım" diyip, sefalet çektiğimde darlanıp para şifresini basıp "sikerim ulan işini gücünü, daya gitsin" diyip tüm aileyi paraya boğduğum oyun. evi 2 saat tasarlıyorsam, 10 dakika normal oynuyorumdur.
sid meier's civilization, yani civilization v oyunundan sonra oynayanı bilgisayara en çok zamklayan oyun. saatler günler geçer, hala oynarsın ve bir gıdım yararı da olmaz ne zevk ne de tatmin açısından. işsizlere ve günü hızla bitirmek isteyenlere birebir.