uzun saç

erkeklere hiç yakışmadığını düşünüyorum. bunun seksist (siz türkler ne diyor? ammm... ammm... cinsiyetçi?) bir bakış açısıyla alakası yok. yakışmıyor işte.
uzun saç ve erkek ikilisi,
ı ıh, olmuyor, olmuyor, olmuyor!
gördüğümde tutup yolmak istediğim saç şekli.
artık kendisine methiyeler düzecek erkekler yaşamadığı için gereksiz ayrıntıdır. at gitsin.

(bkz: saçların ahenkle dans etmesi)
nadiren yakışanlara rastlansa da, uzun saç yerine bir erkek için en ideali kısa saç.
balamozlarda ayrı bir itici durur.
"erkeklere yakışmıyor" şeklinde keskin ve rölatif çizgiler çizmenin, homofobiye benzer bir tutum olduğunu söylemeden geçmemek gerek.. uzun saç bir erkeğe değil, bir insana yakışır ya da yakışmaz. bazı kadınların da kısa saçlı halleri uzun saçlı hallerinden daha güzel ya da çekici gelebilir kimilerine. ama burada bile "kimilerine" demek yerinde olacaktır. zira aynı kişi, bir başkasının gözüne uzun saçlı hali ile daha iyi gözükebilir. en basitinden kendi gözüne daha iyi gözüktüğü için saç uzatmaktadır.

bu, 2+2=4 demek gibi birşey değildir. yani herkese göre farklı bir değerlendirmeye açık, tamamen görsel zevk ile alakalı bir konudur. bazı insanların kırmızı rengi sevmemesi, bazılarının ise sevmesi gibi yani.. bu, kırmızıyı asla güzel ya da çirkin yapmaz. sadece, yapılan yorum doğrultusunda, yorumlayıcı hakkında bize bilgiler verir. bu kadar basit bir olguyu dahi algılamakta güçlük yaşayan insanların bana kalırsa sorunu başka yerde araması gerekmektedir. kendi içerisinde başka bir yerde elbette

uzun saç bazı insanlara (sadece erkeklere değil) inanılmaz derecede yakışır ve bazılarına ise yakışmayabilir. bizler ise sadece beğenme ya da beğenmeme noktasında yorum yapabilmeliyiz.

"uzun saç erkekte olmaz/yakışmaz" şeklinde, bilimsel bir gerçeklikmişçesine keskinlik barındıran önermeler çocukçadır ve tabi ki ciddiye alınmamalıdır..
uzun saçlıların akıllarıyla taşak geçildiği de görülmüştür.

(bkz: saçı uzun aklı kısa) *
nedense iktidarsız gibi gelir bu erkekler *
gözlük erkeğe hiç yakışmaz ne kadar saçma bir ifade ise o kadar saçma olan ifade. uzun sac sadece yakıştığı için sevilmez. ifade ettiği şeyler adına saygı duyulasidir.
isterse dünyanın en yakışıklı adamı olarak tescillensin bana göre o uzun saçları yüzünden kesinlikle en irrite edici adam olacaktır, umarım ıssız adaya düşmeyiz kendisiyle.
sadece yukardaki entrylere bakarak bile yazmak gerekirse; türkiye de eşcinsellik kadar zor olduğunu gördüğüm, düşündüğüm durumdur. kişinin; insanların değil kendini beğenebilmesi adına gerçekleştirdiğini anlayamayacak olanların, kafa yapısının değişmesi sanırım ülkemizde eşcinselliğin kabul görülmesi kadar zor. neticede biz anan gibi saç uzatacağına baban gibi bıyık bırak diyen bir milletiz. fazlasını beklemiyorum.evet*.

(bkz: ötekileştirmek)
(bkz: at gözlüğün güzel olmuş canım güle güle kullan)*
çok uzun olmayıp arkadanbağlandığında erkekte gayet de karizmatik duran saç. farkettim de hiç uzun saçlı biriyle olmamışım, bak aklıma düştü şimdi. yok kalsın, o anın coşkusu ve sertliğiyle yolarım falan; papaz olmanın alemi yok iş üzerindeyken.
enteresan bir şekilde seveni çok seviyor, sevmeyeni de hiç sevmiyor *

kişisel kanaatim: uzun saç çok az erkek tipine gidiyor. ama niyeyse onları da bir türlü çekici bulamıyorum ya da saçını kısaltsa aslında daha yakışıklı bir adam olur düşüncesini silemiyorum. çoğu insanın benle hemfikir olması da oldukça düşündürücü. acaba erkeği tüm insanlık, kısa saçlı olarak kodladığı için mi uzun saçlı olmasını itici buluyoruz, yoksa kısa saç gerçekten de erkek anatomisi ve yüz hatlarına daha uygun olduğu için mi?
yok olmuyor şu ana kadar birdir, ikidir uzun saçı taşıyabilen erkek. kısa saç daha ayrı bir seksist duruyor.
sahip olan erkekler arkadaş muhabbetlerinde konu sıkıntısı çektiklerinde duş sonrası saçlarını nasıl kurutup şekle soktuklarını anlatırlar. bu ise uzun ve havalı olmasına rağmen bir türlü ahenkle dans edemeyen saçlarının yarattığı komplekstir. *
saç bir aksesuar gibi düşünülürse sorun ortadan kalkar. yakışan da var iğrenç duranda ama bunlar hep kişisel yargılarımız. saç güzeldir, hele sağlıklı ise daha güzel... mis kokar, parmağa güzel dolanır, saçlı baş daha bir zevkle okşanır, parmaklar o saçların arasına keyifle sokulup gezidirlir. 11 yıldır ilk defa saçımı uzatma konusunda döneklik yapmayıp kaş hizasına geldiği anda kestirtmedim. şu an her ne kadar kendisi lüle olmaya karar vermiş olup sürekli kıvrılsada, seviyorum. iş yaparken bir tutam saçı alıp parmağıma dolamayı seviyorum ( lolita sendromu?), güzel şekil verebildiğim zamanlarda beğenilmesinden de hoşlanıyorum ( pohpohlanmayı seven düzen insan). herkesin saçı kısa, azınlıkta olmak daha zevkli ( marjinallik takıntısı). etrafta kimse beğenmemiş olsaydı bile uzatırdım istediğim kıvama ( yele) gelene kadar. zevk meselesi,kimi koltuk altı kıllarını almaz, kimi de saçlarını kestirmez, büyütmenin manası yok. hadi, dükkanın önünü kapamayalım beyler...
kim ne derse desin erkekte tatlı durandır.
yani saçını uzatmak isteyeni yadırgamam kendi tercihidir, aynada böyle beğeniyordur falan filan ama benim böyle biriyle ilişkim olmaz o ayrı konu. nedenine gelince denedim, kişinin saçları ağzıma gözüme giriyordu, yolasım geldi. çekilmez kardeşim.
o saç her nerede çıkarsa çıksın kadında kısa olan iyidir. yani tamamen tıraş et demiyorum ama makasla kısalt be güzelim arada çeki düzen ver
  • /
  • 2