yaşını göstermemek

iş hayatında sürekli öğrenci ya da stajyer olarak düşünülmenize neden olan ama özel hayatta hala çıtır olarak algılanmayı sağlayan durum.
19 yaşında iken 24 göstermek, 17 yaşında barlara girerken kimlik göstermemek, yeni tanışılan kişinin sittir nan neren 19 dediğinde hemen yanı başınızdaki cüzdandan ehliyet, kimlik, pasaport gösterip gururunuzdan kamerayı kapatmaktır, bardağın dolu tarafı yok bakamıyorum kötü bişey, çıtırlığımı yaşayamadım! koca adam nasıl yaşıyo denmesin diye hep olgun düşünmek* zorunda olmak.
kiminede böyle mekanlarda 25-30 yaşlarında bile olsa kimlik sorulur. yaşından küçük gösteren tipler malesef pek ciddiye alınmamalarıyla meşhurdurlar. (bkz: önyargı)
onca yıllık memuriyetime rağmen hala öğrenci sanılıyor olmama sebep olan şey. mutluyum bundan
yaşından küçük gösteriyorsan gamsız,büyük gösteriyorsan hayatın sillesini yemiş.
ilk zamanlar* kulağa hoş gelse de bir zaman sonra can sıkıyor insanlara kanıtlamak zorunda kalmak maymunluklar yapmak yoruyor insanı.evet
28 yaşındaki sevgilime otobüs şoförünün lise öğrencisi misin diye sormasına sebep olan durumdur. nasıl bir genç göstermek, nasıl bir kırışmamak çözebilmiş değilim. bir çok şey gibi bu da genetiktir aslında.
bir ajda pekkan atasözü, olayi gayet net açiklar;
"beni türk estetisyenlerine emanet ediniz"
oldum olası tiksindiğim insanlar bunlar bir de ufak tefek olurlar bodur tavuk her zaman piliç ya hani ilk okuldayken bana sen sınıfta mı kaldın diyorlardı o zamanlardan beri yaşlı gösteriyorum şimdi zaten aldım başımı gittim. ne yapayım ben hani kırışık falan olsa botox, gerdirme falan ama mimik kırışığım bile yok iken 27-28 nedir? hadi bu tahminleride geçiyorum son 2 yıldır dışarıdan amca diye seslenmeler, cafede yapma çocuğum bak karşıdaki amca kızıyor diye parmak ile göstermeler ve daha nicesi ama neyse hadi susayım yine (tiksindiğim falan yok bu arada şakaydı, kıskanmamda sadece eğlenmek amaç)
genellikle minyon tipli kişilerin yaşadığı durum.

(bkz: bodur tavuk her daim piliç)

türkiye'de en ünlü bodur tavuk örneği: ajda pekkan
göstermemekle birlikte özellikle yaşından fazla gösteren arkadaşlarımın yanında konusunu açtığım durumdur. bilen bilir 30uma merdiven dayadım ama hep yaşım 19. hatta sarı olan saçlarımı koyu renge boyattığım dönemde marketten sigara almaya gittğimde kimlik sormuşlardı. belki sigarayı alamadım ama o gurur bana bir ömür yetecek. op op op oppa ajda pekkan style
senden en az 10 yaş küçük gösteren birine abla demek zorunda olmak.

(bkz: yaşlanmak)
iyidir, güzeldir de aaa kaç yaşındasın ki sen çalışmaya başlamışsın, 6 yıldır çalışıyorum teyze ben deyince de, aaa yavrum kıyamam kaç yaşında başladın ki sen tarzında muhabbetler sebebiyle bazen can sıkıcı hale gelebiliyor.
gen mirasının en güzelini almış olanlardanım. küçük gösterdiğimi bildiğim için gururla "26" diyebiliyorum mesela. her ne kadar yaşımdan dolayı mutsuzsam da suratlarındaki ifadeyi görmek artık çok hoşuma gidiyor.

13.11.2017 editi : 31 oldum ya la
şöyle şekil bir tek porsiyonluk otobüs arkadaşlığı muhabbetine sebep olmuş durumdur
+ sen askerlik mi yapıyosun evladım
- yok amca ne ettin. okuyom ya
+ burdaki üniversitede mi?
- yok amca lisede
+ bu sene bitiyo mu bari?
- yok amcacım onuncu sınıfım daha
*
yengeme beni, abimin abisi gibi gösterip elimi öpmesine sebep olmuştur
- kaç yaşındasın?
- 33
- aa hiç göstermiyorsun.
- gösteririm istersen
;)
  • /
  • 2