zeki müren

sanat güneşi. 1931 bursa doğumludur. 1996 yılında hayatını kaybetmiştir. öyle şarkıları vardır ki insanı alır, götürür.

http://www.zekimuren.net/

(bkz: akşam olunca yarelerim sızlar)
ismim mesut göbek adım bahtiyar yıllarca hep böyle gay bildiniz mesut bahtiyardan şarkılar dinlediniz.
bi şarkısını dinleyince ötekini de dinleyiveriyorsunuz. sonra ötekini sonra bir ötekini. böylece elde rakı sabah edilir.
arkadaş z özger in emriyle sevmeye mecbur bırakılan, sanat güneşimiz olarak adlandırılan bestekar ve yorumcu. (bkz: merhaba canım)
yarım saat süren iki şarkısı var. türk musikisinin büyük kaybı allah rahmet eylesin
çocukluğumda izmir fuarında canlı dinlemişliğim vardır. annemin kucağında ve uyuyarak. zamanının en ileri görüşlü ve yüksek bir beğeni düzeyine sahip nadide insanlarındandır. sesi ve şarkılarıyla hepimizi mest eder. allah rahmet eylesin. mekanı cennet olsun. (bkz: bir ilkbahar sabahı)
bizi görüp görmediği hala merak konusudur.
hiç bir zaman çıkıp "ben eşcinselim" demedi ama sanki "bu o kadar normal bir şey ki söylemeye gerek bile duymuyorum" dermiş gibi toplumun her kesimine kendini kabul ettirdi. homofobiklerin bile bu adama karşı herhangi bir negatif duygu beslemiyor oluşu gerçekten akıl mantık dışı bir şey. bu adamın 10'da biri kadar olabilseydik şu an dünyanın eşcinsellere karşı en toleranslı ülkesinde yaşıyor olurduk.

bir de,

zeki müren ile ilgili anlatılan bir hikaye var, şehir efsanesi mi yoksa gerçek mi bilmiyorum, o da şu:

zeki müren bir yemek programına konuk olmuştur. yemeği beğendiğini söyler ve aşcıya çok güzel olmuş bunun içine ne koydunuz efenim diye sorar.
-aşçı: * sana koydum *
-zeki müren * ya öyle mi, o zaman türkiye'deki bütün aşçılara söyleyelim onlar da sana koysun.
çok eski ama bir o kadar güzel eseri vardır ki derinden derinden işler.
gel gitme kadın.
bütün muhteşem şarkılarını, pilot yüzbaşı reşat için yapmış. o kendisini bırakıp gidince uzun zaman uzaktan uzağa izlettirmiş ve izini kaybettiği zaman da inzivaya çekilmiş. "şimdi uzaklardasın, gönül hicranla doldu // hiç ayrılamam derken, kavuşmak hayal oldu..." o büyük aşk için yapılmış en görkemli ve en hüzünlü ağıttır.

fransa'da büyük piyanist liberace'yi izledikten sonra büyük bir değişimden geçerek sahneye çıkan müren, cumhurbaşkanı'nın karşısına bile apartman topuklu ayakkabılarıyla çıkacak kadar cesaret sahibiydi. o büyük değişimin ardından, geri kalan san'at hayatının tamamında da her birisine bir isim verdiği ve büyük çoğunluğunu kendisinin tasarladığı sahne kostümlerini giymiştir. "kalbimi ellerinde tut" adlı sahne kostümü adeta bir çelenk gibidir.

lady gaga'nın yeni şarkısı applause'da bile * etkisini görebileceğimiz, sanat güneşimizdir kendisi, alkışlarla yaşıyorum işte benim zeki müren.
"seni sordum yıldızlara" parçası ile gönlümün orta yerinde yeniden bir zeki müren aşkı depreşti..
rakı sofralarının vazgeçilmez sanatçısı.
sevemedim gitti, ne sesini titreterek şarkı söylemesini sevebildim, ne de o mahcup gibi duran ama aslında 'fazla tevazu kibirden gelir' diyerek kibirli atılan bakışlarını sevemedim bir türlü sanat güneşimizi
"biseksüellik ruh zenginliğidir" demişliği vardır, nevi şahsına münhasır sanat güneşi... şarkıları ve sanatıyla olduğu kadar gey camiasında hep başka yönleriyle de konuşuldu. şehir efsanelerinden biri "çok büyük" sevdiği ve oturduğu koltukta arkasına iki genç isteyip, bakmadan elleriyle yoklayıp büyük olanını seçmesi ile bilinirmiş. bülent ersoy ile kanlı bıçaklıymış. özlüyoruz... erken gitti...
ahımı hicranımı sakladım adlı parçasını dinler dinler ağlarım.

bugün, aramızdan ayrılalı 18 yıl olmuş sanat güneşimiz.
  • /
  • 3