japonya

zeka ve disiplinin kitabını yazan insanların ülkesi.
depremi, tsunamiyi ve nükleeri iliklerine kadar yaşayan, bilim ve teknolojide en önde gelen ülke.
çekik göz ülkelerinden biri. karıncagiller gibidir bunlar da çalışkandırlar. anti-seksi insanlardır cinsel istek uyandırmayı bırakın olan şevkini de kaçırırlar insanın.

(bkz: yine mi bamya)
hayranı olduğum ülke yemekleri hariç.
başkenti tokyo dünyanın en pahalı şehridir.

normal japon tiplerine nazaran ayıları pek çekici gelir bana

(bkz: futokuma)
yaptığım 10 esprinin 6'sında japonya'yı kullanıyor olmamı geyşa ruhuma, hafif çekik gözlerime bağlıyorum.
fotoğraf çekme hastalığına yakalanmış insanların yaşadığı yer.
bize göre trafik tersten aktığı ada ülkesi.
hayvan haklarının pek tanınmadığı ülke.
yüksek toplumsal ahlak, mesleki etik ve yerel gelenekler ile modernizmi sentezleme konusunda dünya birinciliğini kazanmış eşsiz uygarlığın hüküm sürdüğü topraklar (adalar grubu).

(bkz: shogun)
(bkz: kamikaze)
(bkz: samuray)
(bkz: harakiri)
(bkz: suşi)
(bkz: origami)
(bkz: suzuki)
(bkz: honda)
(bkz: atom bombası)
(bkz: hiroşima)
(bkz: nagazaki)
japonca japonya, nippon demektir. halk arasında nihon da denir ama aslolan, nippon'dur. japonca'da nippon, "güneşin yükseldiği yer" demektir.
hiragana, katagana ve kanji olmak üzere üç farklı yazı sistemi kullanan; "en çok görmek istediğim ülkeler" listesinde kanada'dan sonra ikinci sırada yer alan ülke.
yeni neslin kadim gelenekleri göz ardı ettiği ülke. japonya klan savaşlarından tutun shogunlağa kadar kültür bakımından kendi kabuğunda izole kalarak salt kültürünü asırlarca korumuş bir ülke. moğol istilası sırasında birçok moğol gemisinin japonya açıklarında kayalara çarparak parçalanması en büyük avantajları.
sinemasını çok severim. terbiyeli insanlar yaşar bu ülkede. tam bana göre ama sıkıcı ve asya'da bulunması dezavantaj.
kültürlerine bayıldığım ada ülkesi. mühendislik ve bilim dehalarını sıklıkla yetiştirmekle beraber aşıladıkları milliyetçilik duyguları ile de ülkelerine en verimli hizmet etmelerini sağlarlar. takdire şayan.
trafik ışıkları olmayan ülke. herifler bizim gibi trafikte geberme korkusuyla yaşamıyor amk. bizdeyse yaya geçidinde durmayan arabalar, yayanın üzerine çamur sıçratanlar, kornayla korkutanlar, karşıdan karşıya geçmekte olan birinin üzerine sürenler gırla. (adamı 2 sn sonra öldüreceksin, katil olacaksın, içerde çürüyeceksin farkında mısın?) ne zaman aşırı para cezaları olacak şu trafik teröristlerine merak ediyorum , onlardan alınacak hiçbir vergiye sesim çıkmaz şerefsizim. istediği kadar yolsun o canavarları devlet.
hem geçmişin hem de geleceğin ülkesi. gelenek ve modernite aynı anda var olabildiği yegane yer. güler yüzlü insanların ülkesi. japonya ve japon kültürü hakkında güzel bir blog sayfası mevcut, öneririm. içerisinde ne ararsanız var. adı da http://japonsinemasi.com/