lucifer

hristiyanların şeytan a verdikleri isimdir.
bir rivayete göre okunmuş su, pirinç, şeker... gibi şeylerin, bilinen duaların okunmasının def edilmesinde etkili olduğu söylenen mahluktur.

(bkz: 3 kulhuvallah 1 elham)
baş ucunuza sarımsak asmanın da iyi geldiği söylenmektedir. ben denedim, beğendim, gerçekten de çok işe yarıyor, kesinlikle tavsiye ederim. (bkz: facebook spam mesajları)
lucifer, tanrıya baş kaldıran asi melek, kovulmuş olan, sabah yıldızının taşıyıcısı, düşmüş melek... hristiyanlık mitolojisine göre...
bazı mezheplerde şeytanın oğlu olarak bilinir.
ben onu süpernatural de tanıdım.
(bkz: iblis )
güney kore'den shinee müzik grubunun şarkısıdır.


(bkz: kpop)
neil gaiman'ın sandman'inden çıkan efsane bir karakter. düşmüş melek, şeytan.
dizisi de one million moms adlı dinci, kinci ve homofobik hristiyan oluşum tarafından baya tepki görmüş. tepkilerini götlerine sokabilirler.
gerçekte ışık ve yol gösteren anlamlarına gelen latin erkek ismi.
2. sezon 6. bölümü ile arşa erdirmiş dizi.

--- spoiler ---


lucifer ve maze'in gerçek hallerini göstermeleri, dr martin'in lucifer'ı gördüğünde donup kalması (çarpıldı ya la karı) kesinlikle bölümün en güzel sahneleriydi. lucifer'ı oynayan tom ellis'in the unforgiven'ı çaldığı sahneyi hatırlaıyorum, zevkten bayılmışım.

bu diziyle ilgili en sevdiğim şey üstün varlıkları (melek, şeytn, iblis vs) insani duyguları olan ama bunlara yabancı varlıklar gibi göstermesi. tanrının oğlu, şeytan lucifer ise kendini tanımaya çalışan insani duygularına yabancı, ciddi daddy issues'u olan sevimli bir velet.

--- spoiler ---
ikinci sezonu ilkine göre fazlasıyla iyidir. ciddi ciddi iyi olma yolundadır hatta.
ikinci sezonunun ortalarında olduğum dizi. temposu oldukça güzel ve akıcı ilerliyor.
dün gece başladığım aralıksız dört saat izlediğim dizi.
morningstar olan versiyonunu başıma musallat edebilecek hacı hoca var mı?
(bkz:tom ellis)
netflix'e şükür en sempatik şeytana 8 mayısta tekrar kavuşuyoruz
an itibariyle 4. sezonun geldiğini öğrenmiş bulunmaktayım. nasıl sevindim anlatamam.
ayrıca mazikeen e taptığım dizidir.
netflix ve dijitürk'te yayınlanan dizidir.
hristiyan inancına göre yaradılıştan önce yahweh'in büyük planını melekler alemine açması sonucu meleklerin bir kısmı "büyük plan"ı reddetmiştir. hizmet etmeyeceğim diyerek isyan bayrağını çeken melek de bu kişidir. zira hristiyanlığa göre özgür irade sahibi olsalar da büyük planın onlara ifşa edilmesiyle tüm kararlarını zamanın nihayetine kadar vermiş olan meleklerin fikri sabittir. iblis de bu isyanında sabit olarak yaradılışın başında tanrının düzenine karşı çıkmıştır. nitekim alt sınıf meleklerden birisi "tanrıdan daha yüce kim var!" diyerek lucifer tarafındaki meleklere savaş açmıştır. bu nedenle bu alt sınıftan olan melek, mikail olarak adlandırılmıştır ve baş melek olarak güçlerin ve tahtların üzerine çıkarılmıştır. cennette çıkan savaş sonucunda mikail, iblisi ve meleklerini göklerden aşağıya fırlatmıştır. bu nedenle mikail ikonalarda genelde mızrağı ile ejderha öldürerek ya da kılıç kuşanmış bir şekilde zırhlarla gösterilir.

lucifer ise genellikle vahiy bölümünde bahsedilen boynuzlu yılan ya da ejderha olarak resmedilir.

https://images.app.goo.gl/Pfm33ZFXr4L5GE...

https://images.app.goo.gl/yQ6ZaLD1D9g8Yk...

bununla birlikte lucifer, dünyanın egemeni olarak düşürülmüştür yer yüzüne; dünya'nın ve dünyadan olan her şeyin onun iradesiyle şekillendiğine inanılır. lakin bu egemenlik isa'nın çarmıhta ölümü ve günahı yenmesiyle sarsılmıştır.
lucifer isimden ziyade bir sıfattır, incilde bu kelime bulunmaz ve ondan "egemen" olarak bahsedilir, isa şeria ırmağında yahya'nın elinde vaftiz olduktan sonra sınanmak için tanrı tarafından üç gün çöle terk edilmiştir. bu sırada lucifer de onu kurbanlık kuzu olmaktan vazgeçirmeye hatta kendisine taptırmaya çalışmış ama başaramamıştır.

dante'nin ilahi komedya'sında lucifer cehennemin en fena yerinde isa'ya ihanet eden yahuda iskaryot ile aynı yerde azap görür.
değişik bir dizi.

ne zaman izlesem neden her şeyin olduğunu sorgulatıyor.
  • /
  • 2