lucifer

hristiyanların şeytan a verdikleri isimdir.
bir rivayete göre okunmuş su, pirinç, şeker... gibi şeylerin, bilinen duaların okunmasının def edilmesinde etkili olduğu söylenen mahluktur.

(bkz: 3 kulhuvallah 1 elham)
baş ucunuza sarımsak asmanın da iyi geldiği söylenmektedir. ben denedim, beğendim, gerçekten de çok işe yarıyor, kesinlikle tavsiye ederim. (bkz: facebook spam mesajları)
lucifer, tanrıya baş kaldıran asi melek, kovulmuş olan, sabah yıldızının taşıyıcısı, düşmüş melek... hristiyanlık mitolojisine göre...
bazı mezheplerde şeytanın oğlu olarak bilinir.
ben onu süpernatural de tanıdım.
(bkz: iblis )
yeni başlayacak dc yapımı bir dizi.

fragmanı;


eskiden insanlar vahşi hayvanlardan, vampirlerden, büyücülerden, kurtadamlardan korkardı. şimdi ise vahşi hayvanlar kahramanlarımız oldu, büyücüler kahramanlarımız oldu, kurtadamlar kahramanlarımız oldu, zombiler kahramanımız oldu, sırada da şeytan var. *
dizinin fragmanından bir diyalog,

+what is your name?
-lucifer
+like a devil??
-exactly!
güney kore'den shinee müzik grubunun şarkısıdır.


(bkz: kpop)
neil gaiman'ın sandman'inden çıkan efsane bir karakter. düşmüş melek, şeytan.
dizisi de one million moms adlı dinci, kinci ve homofobik hristiyan oluşum tarafından baya tepki görmüş. tepkilerini götlerine sokabilirler.
gerçekte ışık ve yol gösteren anlamlarına gelen latin erkek ismi.
2. sezon 6. bölümü ile arşa erdirmiş dizi.

--- spoiler ---


lucifer ve maze'in gerçek hallerini göstermeleri, dr martin'in lucifer'ı gördüğünde donup kalması (çarpıldı ya la karı) kesinlikle bölümün en güzel sahneleriydi. lucifer'ı oynayan tom ellis'in the unforgiven'ı çaldığı sahneyi hatırlaıyorum, zevkten bayılmışım.

bu diziyle ilgili en sevdiğim şey üstün varlıkları (melek, şeytn, iblis vs) insani duyguları olan ama bunlara yabancı varlıklar gibi göstermesi. tanrının oğlu, şeytan lucifer ise kendini tanımaya çalışan insani duygularına yabancı, ciddi daddy issues'u olan sevimli bir velet.

--- spoiler ---
ikinci sezonu ilkine göre fazlasıyla iyidir. ciddi ciddi iyi olma yolundadır hatta.
ikinci sezonunun ortalarında olduğum dizi. temposu oldukça güzel ve akıcı ilerliyor.